İftar İçin Acele Etmek,ramazan Ayı ve Oruç hakkında bilgiler

NiHaL

Aktif Üyemiz
Cenâb-ı Hak bir âyet-i kerîmede şöyle buyurur:

“De ki: Allah’ı seviyorsanız, bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın” (Âl-i İmrân, 31)

* * *

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bir hadîs-i şeriflerinde şöyle buyururlar:

“Oruç açmakta acele ettikleri sürece müslümanlar, hayır üzere yaşarlar.” (Buhârî, Savm, 45)

* * *

İftar Duâsı

“Allâh’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana tevekkül ettim, senin rızkınla orucumu açtım. Yarınki Ramazan orucuna da niyet ettim. Geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

Bir gün Mesruk -radıyallahü anh- Âişe vâlidemize:

“–Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-’in ashâbından iki kişi var. İkisi de hayırdan geri kalmıyorlar. Ancak bunlardan biri akşam namazını kılmakta ve oruç açmakta acele ediyor, diğeri ise hem akşam namazını hem iftarı geciktiriyor” dedi. Hz. Âişe -radıyallahü anha-:

“–Akşam namazını kılmakta ve oruç açmakta acele eden kimdir?” diye sordu. Mesruk -radıyallahü anh-:

“–(İbn-i Mes’ûd’u kasdederek) Abdullah’tır” cevâbını verdi. Bunun üzerine Hz. Âişe -radıyallahü anha-:

“–Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz de öyle yapardı” dedi. (Müslim, Sıyâm, 49-50)

Üst Alt