Astım spreyi orucu bozar mı ? , orucu bozmayan ilaçlar

NiHaL

Aktif Üyemiz
ast%C4%B1m-spreyi-600x375.jpg

Orucu bozan ilaçlar hastalıklar tıbbi müdehaleler…
11 ayın sultanı mübarek ramazan evlerimizi şereflendirip şenlendirirken onbir aydır uyguladığımız düzensiz yeme alışkınları nedeni ile yorulan bünyemize ve sindirim sistemimize de dinlenme imkanı verdi. Ancak bazılarımız oruç tutmayı çok istemesine rağmen çeşitli hastalıkları nedeni ile bu güzel ibadeti yerine getiremiyorlar. Bazılarımız hastalığı nedeni ile sürekli kullanmak zorunda oldukları ilaçlar veya insülin iğnesi gibi tıbbi müdehalelere mecbur oldukları için oruçlarını tutamıyorlar veya tutsalar bile hep hep bir kuşku ile yaşıyorlar. İşte bu durumda olan astım spreyi kullanmak zorunluluğu nedeni ile oruçlarını tutamayan astım hastalarına müjde diyanet işleri başkanlığından geldi.

ast%C4%B1m-spreyi-oru%C3%A7-bozarm%C4%B1-600x396.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde yayınladığı çeşitli hastalıkları olanları ilgilendiren fetvalara yer verdi ve oruç ibadetini yerine getirmek isteyen ancak kullanmak zorunda olduğu astım spreyi nedeni ile bu ibadetlerini yerine getiremeyen astım hastlarına müjdeyi ” Astım spreyi, abdest alırken ağza sun alma gibi değerlendirilir bu nedenle orucu bozmaz ” açıklaması ile verdi…
Bir önceki yazımız olan Teravih namazı nasıl kılınır? başlıklı makalemizde teravih kaç rekattır ve teravih namazı nasıl kılınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Üst Alt