120- Abdestin müstehabları, âdâbı, nâfileleri

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ABDESTİN MÜSTEHABLARI 8 -Abdestin müstehablarından altısı aşağıdadır:
1) Niyyetdir.
2) A’zâları birbiri ardınca çabuk yıkamakdır.
3) Sağından başlamakdır.
4) Enseyi mesh etmekdir.
5) Başını, kulaklarını ve enseyi birlikde mesh etmekdir.
6) Hak teâlâ hazretlerini abdestin evvelinde ve âhırında zikr etmekdir. Ya’nî düâ okumakdır.
ABDESTİN ÂDÂBI 9 -Abdestin âdâbından altısı aşağıdadır:
1) Her uzvu yıkarken, abdest düâlarını veyâ Kelime-i şehâdet okumakdır.
2) Ağzına ve burnuna suyu sağ elinle vermekdir.
3) Sol elinle sümkürmekdir.
4) Halâda konuşmamak, çok oturmamak ve istincâdan, ya’nî tahâretlendikden sonra hemen örtünmekdir.
5) Abdest bozarken, kıbleye, aya ve güneşe arkanı ve önünü dönüp oturmamakdır.
6) Halâya girerken Besmele okumak, sonra sol ayakla girmek, sağ ayakla çıkmakdır.
ABDESTİN NÂFİLELERİ 10 - Abdestin nâfilelerinden altısı aşağıdadır:
1) Enseyi iki elin arkası ile mesh etmekdir.
2) Ayak parmaklarını sol elin küçük parmağı ile, alt taraflarından hilâllamakdır.
3) Her uzvu yıkarken düâlarını okumakdır.
4) Halâda (İstincâ)dan, ya’nî temizlendikden sonra iç donuna bir mikdar su saçmakdır.
5) Halâda temizlendikden sonra, âletini taşa veyâ toprağa sürüp veyâ parmaklarla sıkarak bevli gidermekdir. Buna (İstibrâ) denir.
6) Halâda temizlendikden sonra, elini yıkamakdır.
Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki, (Her kim abdest aldıkdan sonra “İnnâ enzelnâhü” sûresini bir kerre okursa, Hak teâlâ hazretleri, o kimseyi sıddîklardan yazar. İki kerre okursa, şehîdlerden yazar.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Üç kerre okursa, Peygamberlerle haşr olur.) Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdular ki, (Her kim abdest aldıkdan sonra, benim üzerime on kerre salâtü selâm getirse, Hak teâlâ hazretleri, o kişinin hüznünü giderip mesrûr eder, düâsını kabûl eder.)

Üst Alt