Dürüstlük ve doğruluk adına yaşananlar

faruk islam

Özel Üye
DÜRÜSTLÜK VE DOĞRULUK ADINA YAŞANANLAR
1.Dürüstlük güvenilirliktir.
2.Dürüstlük, daima hakkın ve haklının yanında, haksızlık ve haksızın karşısında yer almaktır. (hak: doğru, yararlı, güzel, iyi, geliştirici, ilerletici, mutluluk ve huzur verici)
3.Dürüstlük; yalanın, sahteliğin ve ikiyüzlülüğün her türünden uzak durmaktır.
4.Dürüstlük; erdemdir, erdemli yaşamdır.
5.Dürüstlük; doğruluktur, haktır, adalettir.
6.Dürüstlük, gerçekçi ve inandırıcı olmaktır.
7.Dürüstlük özü sözü bir olmaktır.
8.Dürüstlük, bulunduğun ortamlarda insanlık adına asıl söylenmesi gerekeni söylemen ve asıl yapılması gerekeni yapmandır.
9.Dürüstlük, doğru kimden gelirse gelsin onunla huzur bulmak, mutlu olmak ve ona sahip çıkmaktır.
10.Dürüstlük, sorumlu davranmaktır.
11.Dürüstlük, temizliktir, arınmışlıktır.
12.Dürüstlük, kazandıklarımızla uyumlu ve doyumlu olabilmektir.
13.Dürüstlük vefalı olmaktır; emeğe saygıdır, dostlarına, değerlerine bağlılıktır.
14.Dürüstlük açık sözlülüktür, açık yürekliliktir, ilkeliliktir, tutarlılıktır.
15.Dürüstlük yarını düşünmektir.
16.Dürüstlük tek kişilik değildir. Kişisel çıkara dayanmaz. Tüm insanlığı bir aile olarak görebilmektir.
17.Dürüstlük dostlarının acısını paylaşabilmek, dindirebilmektir.
18.Dürüstlük her türlü kompleksli ve kaprisli davranışlardan uzak durmaktır.
19.Dürüstlük, emanetlere(sahip olduğun her şeye) sahip çıkmaktır.
20.Dürüstlük insan olmaktır.
21.Dürüstlük doğallıktır. Vücudun ahengidir, tüm organlarıdır uyumudur. Sen gülerken tüm organlarının; gözlerinin de gülmesidir. Sen ağlarken tüm organlarının; gözlerinin de buna katılmasıdır.
22.Dürüstlük sağlam karakter ve güçlü kişilik ister.
23.Dürüstlük, hakka ve hakikate ve de söze bağlılıktır.
24.Dürüstlük doğallık ve içtenliktir.
25.Dürüstlük, her türlü abartıdan uzak durmaktır.
26.Dürüstlük saygıyı ve özsaygıyı getirir.
27.Dürüstlük özdenetim ve özeleştiri getirir.
28.Dürüstlük özveridir. Yalnızca kendini düşünmek değildir.
29.Dürüstlük, sabır ister, özdirenç ister.
30.Dürüstlük, ileri görüşlülüğü gerektirir.
31.Dürüstlük, değerlerimizden ödün vermezliktir.
32.Dürüstlük, uyanık bilince sahip olmaktır.
33.Dürüstlük, şahitlik gerektiren durumlarda gereğini yapmaktır.
34.Dürüstlük, olması gerekendir, aradığındır.
35.Dürüstlük, hak yememektir.
36.Dürüstlük, tükettiğimiz kadarını, hatta daha fazlasını üretmek gerektiğinin bilincine sahip olmaktır.
37.Dürüstlük, miş gibi yaşamamaktır.
38.Dürüstlük kandırmamaktır, aldatmamaktır, aldanmamaktır.
39.Dürüstlük, adam gibi yaşamaktır, yaşatmaktır.
40.Dürüstlük rol yapmak, maske takmak, sahte, yapay ve yapmacık davranmak değildir.
41.Dürüstlük haksızlık yapmamak ve haksızlığa izin vermemektir.
42.Dürüstlük, her türlü sömürüye karşı durmaktır.
43.Dürüstlük, doğruluk adına öğrendiklerimizi çiğnememek, terk etmemektir.
44.Dürüstlük, acılara sessiz kalmak değildir.
45.Dürüstlük, gerçekleri göz ardı etmemektir.
46.Dürüstlük, sorunlardan kaçmak veya onları görmezlikten gelmek değildir.
47.Dürüstlük, sahip olduğumuz birtakım özelliklerden dolayı kibirlenmek veya kendimizden utanç duymak değildir.
48.Dürüstlük, ırk, renk, sınıf ve cinsiyet ayrımı yapmamaktır.
49.Dürüstlük, kısa vadede sana kaybettirecek, uzun vadede ise kazandıracak devrimci ve reformist gayretlerdir.
50.Dürüstlük; tüm bunların toplamıdır ya da kişisel çıkar gütmeden aradığın her türlü davranışın ve duygunun adıdır.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
bilmesine gerek yok. Öyle bir dünya ki burası, öğrenilmiş saldırgınlıklar var. İnsanların zayıf noktalarından vurma, bu sayede haklı çıkma, onlardan üstün olma var.
En son dürüstlüğünüzün ne faydasını gördünüz elle tutulur? Kaç kişi tanıyorsun hatalı olduğumuz bir konuda dürüstçe çıkıp “ben yaptım, ama bir daha aynı hatayı yapacağımı düşünmüyorum” dediğinizde, elinizi sıkıp teşekkür edecek ve bu hatanı sana karşı kullanmayacak? Bırak iş yerini, arkadaşlarını, aileni, her şeyimle şartsız sevdiğini düşündüğün insanların bile bunu yapmayacağını garanti edebilir misin?
Zamanı gelince kullanılmak üzere silah biriktiren ve bunu “savunma” adı altında yapan ülkeler gibi davranmayı, dürüstlüğünden ve saflığından cezalandırıldıkça öğrenir insan.
Bu öğrenilmiş davranış alınan derslerin, yaşanılan deneylerin sonucu aslında. Her zaman dürüst olması öğretilen çocuk doğruyu söylediğinin ilk dakikasında annesinden yediği tokatta sorgular teoriyle pratiğin bağlantısını.
Hani anneden çocuğa bakteriler, antikorlar geçip hastalıklara olan direnci arttırır ya, duygusal öğrenmeler de böyledir. Ailenin doğruları yeni dünyayı anlamaya çalışan çocuğa geçer, hayata olan direncini arttırır. Yani o kadar kitaptan ziyade, suç sayılan ve bunun cezasıdır çocuğa bir şeyler öğreten.
Lakin bazı çocuklar salak. Ne kadar anlamaya, öğrenmeye çalışsa da unutuyor acıyla verilen dersleri bile. İlk canının yanmasında bir daha yapmayacağım yeminleri, açık yaranın kendini zamanla iyileştirmesiyle unutuluyor. Tekrar getiriyor hayat önüne aynı sahneyi, tekrar acı çekiyor salak öğrenci. Sonra da unutmamak için, hayat derslerinden notlar almaya, bunların özetini çıkartmaya başlıyor.
Bu okuduğunuzda salak hayat öğrencisinin notları aslında. Her zaman dürüstlüğün, iyiliğin, iyi niyetin hak ettiği değeri bulacağına inanmış, hayatın kıssadan hisselerdeki gibi olduğunu düşünmüş bir insanın notları. Lisede kendime hazırladığım notlardan çalışıp benden yüksek puan alan arkadaşlarım gibi siz de belki benim notlarımla benden daha çabuk kavrarsınız belki hayatı.
Ama baştan söyleyim; bu notlar, hayatı hala tam anlamıyla anlayamamış, bu yüzden bir yerde kimsenin ona zarar vermeyeceğine inandığı yere yani kabuğuna çekilmiş bir çocuğun notları.
Başkalarına gösterilen dürüstlüğün, saflığın ve iyi niyetin cezasız kalmayacağını tekrardan hatırlamış biri olarak yazıyorum bunları ama en azından hala kendime olan dürüstlüğümden zarar görmedim. Umarım da asla görmem..

Üst Alt