Kur’an’a Abdestsiz El Sürmeme İle İlgili Sahabe Sözleri

bozkurt

Aktif Üyemiz
1) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle demiştir:
“Mushaf’a (Kur’an’a) sadece abdestli kimse el sürebilir!”
İbnu’l-Münzir el-Evsad 2/101, Beyhaki 1/90, 91
2) Abdurrahman bin Yezit şöyle dedi:
“Biz bir ihtiyaçtan dolayı Salman (Radiyallahu Anh) ile beraberdik kazayı haceti (tuvalet ihtiyacı) için gitti sonra döndü.
Biz ona:
−Ey Abdullah’ın babası, abdest alsan! Çünkü sana Kur’an’dan ayetler sorabiliriz, dedik.
Selman (Radiyallahu Anh):
−Siz bana sorunuzu sorun! Ben Kur’an’a (abdestsiz) el sürmem! Ona sadece abdestliler el sürebilir! dedi.
Sonra biz ona ayetler sorduk, o da bize abdest almadan (ezberinden) okudu.”
İbni Ebi Şeybe 1/126, Beyhaki 1/88
3) Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh)’ın oğlu Mus’ab şöyle anlatıyor:
“Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh)’a Mushaf’ı (Kur’an’ı) tutuyordum, derken bir ara kaşındım.
Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh) ana:
−Her halde zekerine (cinsel organına) el sürdün dedi.
Ben de:
−Evet, dedim.
Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh) bana:
−Kalk abdest al! dedi. Kalkıp abdest aldım ve yerime döndüm.”
Malik 1/42, 59, Beyhaki 1/88
Şeyh Muhammed Nâsıruddin el-Albânî (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
“Metnin ve anlamını verdiğim hadislerden anlaşıldığı gibi, yukarda isimlerini verdiğim sahabelerin sözlerinden de Kur’an’ı ele alarak abdestsiz okumanın yasaklandığı anlaşılmaktadır.”

Bu Mesele İle İlgili Selef İmamları ve Fakihlerin Görüşleriİbnu’l-Münzir (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demektedir:
“Kur’an’a yalnız abdestliler el sürer hükmü; İbni Ömer, Selman, Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anhum), Hasanu’l-Basri, Âtâ, Tavus, Şa’bî, Kasım, İbni Muhammed (Rahmetullahi Aleyh) vb. selef imamlarından rivayet edilmiştir. Bu görüş aynı zamanda İmam Malik, İmam Şafii (Rahmetullahi Aleyh) ve ehli reyin görüşüdür.”
İbnu’l-Münzir el-Evsad 2/101, İbni Kudame el-Mu’ni 1/137
İmam Ahmed ve İmam İshak (Rahmetullahi Aleyh):
“Mushaf’tan (Kur’an’dan) sadece abdestli kimseler okuyabilir! dediler.”
İbnu’l-Münzir 2/102
İmam İshak (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demektedir:
“İmam Ahmed bin Hanbel (Rahmetullahi Aleyh)’e Bir şahıs:
−Abdestsiz Kur’an okunur mu? dedi.
İmam Ahmed bin Hanbel (Rahmetullahi Aleyh):
−Evet, ancak abdest alınmadığı müddetçe Mushaf’tan (Kur’an’dan) okunamaz! dedi.”
Albani İrva 1/161
Şeyhü’l-İslam ibni Teymiye (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demektedir:
“İmam İshak bin Rahuveyh (Rahmetullahi Aleyh) dedi ki:
‘Kur’an’ı, ele alarak sadece abdestli kişinin okumasının sebebi, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in:
‘Kur’an’a sadece abdestliler el sürebilir!’ buyruğunun sahih olduğu ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabının fiili de böyle olduğu içindir.”
Mushaf (Kur’an) kendisine sadece abdestlilerin dokunmasıyla hususiyet elde etmiş bir kitaptır! Sahabelerden Sa’d, Selman, Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhum), selefin geneli, haleften dört imam ile fakihlerin fetvası ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sünneti Amr bin Hazm’a yazdığı mektupta olduğu gibi bu hükümdedir!
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in o mektubu yazdığında şüphe yoktur. Buna Vakıa Suresi 79. ayet delalet etmektedir.
Âlimlerin geneli, dört imam ve diğer ilim sahibi kimselerin ifade ettiği gibi, cünüp kimseler de Kur’an’ı okuyamaz! Bu hususa sünnet de delildir!”
Şeyhü’l-İslam İbni Teymiye Fetâva 17/12
Şeyhü’l-İslam (Rahmetullahi Aleyh) Mushaf’a (Kur’an’a) abdestsiz dokunmak caiz midir? diye kendisine sorulduğunda şöyle cevap vermiştir:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Amr bin Hazm’a yazdığı mektupta:
‘Kur’an’a sadece abdestliler el sürebilir!’ buyruğuna ve dört imamın mezhebine göre Mushaf’a (Kur’an’a) sadece abdestliler el sürebilir!
İmam Ahmed bin Hanbel (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
‘Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Amr bin Hazm’a yazdığı bu mektupta şüphe yoktur!’ Kur’an’a sadece abdestlinin el süreceği, sahabeden Selman, Abdullah bin Ömer, Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anhum) ve diğerlerinin görüşüdür. Diğer yönden bu meselede isimleri geçen sahabelere muhalefet eden bir sahabe de bilinmemektedir!”
Şeyhü’l-İslam İbni Teymiye Fetâva 21/266
Şeyhülislam İbni Teymiye (Rahmetullahi Aleyh) bu zikredilen ifadelerine anlamca yakın kanaatlerini değerli kitabı Fetâvâ’nın birçok yerinde zikretmektedir.
Şeyhü’l-İslam İbni Teymiye Fetâva 21/270, 288
Bu risalenin başından beri ifade edilen, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in değişik tariklerden gelen hadisi; sahabelerin âsarı; selef ve halef imamlarının fetvalarıyla abdestsiz kişinin Mushaf’ı (Kur’an’ı) eline alarak okumasının nehy edildiği dolayısıyla caiz olmadığı hükmü ortaya çıkmıştır.

Üst Alt