Giriş     Kayıt Ol
Rasulehasret Giriş Formu

Şifremi Unuttum
Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonSon
12 mesajdan 1 ile 5 arası gösteriliyor
    Status
    DIŞARDA
    MURATS44 - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MURATS44

Yönetim
    Nereden
    MALATYA
    Thanks
    319
    Beğenilmiş
    243
    Blog Entries
    25

Standart Cuma Namazı nasıl kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?
    • Cuma Namazı tek başına kılınmaz.
    • Öğle vaktinde cemaatle kılınır.

• Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

• Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

• Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

• İlk rekatta önce Sübhanekeokunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.

• İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

• Son oturuşta:

• Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.

• Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

• Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın).

• Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.

• Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

• Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

• Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

• Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

• Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

• Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

• Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

“Ömrün bitmiş,

fakat sen yalvarmış yakarmışsın, sana bir gün daha verilmiş;
    işte şimdi öyle bir günde bulunuyorsun. Öyle bir günde ne yapacaksan, her gün aynı gayretle o işe sarıl,
    öyle çalış, öyle ibadet et, öyle yaşa.”

...Bir güldün; Rengârenk yağmurlar yağdı...
    Cuma Namazı nasıl kılınır?

Status
    DIŞARDA
    cenah41 - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cenah41

Aktif Üyemiz
    Thanks
    0
    1
    Blog Entries
    1

Standart Cevap: Cuma Namazı nasıl kılınır?

teşekkürler. Böylece cuma namazının 16 rekat olduğunu, cumanın farzından sonra sanki tüm namazları eda etmiş rahatlığıyla camiden dağılmamamız gerektiğini yinelemiş olduk.

çok acil işleri olanlar istisna. Yalnız keyfi diğer rekatlarıda terk etmemeliyiz.

Status
    DIŞARDA
    TaHKaR - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TaHKaR

Yönetim yard.
    Nereden
    Diyarbakır
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    53

Çok güzel bir konu, iki rek'at Cum'a namazının farzından sonra cemaatın yarısı dağlıyor halbuki cuma namazının 16 rekat olduğunu burdan öğrendim...

Murat adminim bu 16 rek'at Şafii Mezhebi yoksa Hanefi Mezhebi içinmi?

Ya rasulullah!
    Nereye gidelim nerede yaşayalım?
    Bizim hicret edecek ne bir habeşistanımız nede bir necaşimiz yok.
    Zulüm her yeri kapladı.

Status
    DIŞARDA
    x-calibur - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üyemiz
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı MURATS44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    • Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

• Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.
    Fetva ile takva hep karıştırılır zaten. İfrat ve tefritte üstümüze yok.

O ona sayılır bu buna sayılır, kim sayıyor bunu? Ramazanda da islam dünyasında birlik olmuyor 1 gün öncesi bir gün sonrası muamması oluyor, bu bakış açısıyla bakarsak o sayılmadıysa bu sayılsın deyip her bir ibadetimize birde yedek eklemeliyiz. Teravih namazını da kaza namazlarına sayalım, sağa sola borç verdik alamadıksa Zekata sayalım.. sayalım da sayalım...

Status
    DIŞARDA
    MURATS44 - Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MURATS44

Yönetim
    Nereden
    MALATYA
    Thanks
    319
    Beğenilmiş
    243
    Blog Entries
    25

o kadar yerden onu mu gördün
    bunlar büyük islam alimlerinin aktarımıyla bugüne kadar gelmiştir. Bizim bu konular üzerinde kendimize göre yorum yapma şansımız ve yetkimiz yok maalesef
    O cümleyi bir daha okursan net olarak ne yazdığı belli. Sonuçta kılınan namazın kabul edilip edilmemsine göre hangisinin geçerli olacağını belirtiyor.Cümle açık .Heralde dikkatinden kaçtı

“Ömrün bitmiş,

fakat sen yalvarmış yakarmışsın, sana bir gün daha verilmiş;
    işte şimdi öyle bir günde bulunuyorsun. Öyle bir günde ne yapacaksan, her gün aynı gayretle o işe sarıl,
    öyle çalış, öyle ibadet et, öyle yaşa.”

...Bir güldün; Rengârenk yağmurlar yağdı...

Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonSon

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Alemlerin yaratıcısı kim?( Büyük harfle yazınız-5 Harfli cevaptır_)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)