Subhaneke duasinda gecen ''vecelle senaük'' neden okunmaz?

KUZEYLi

Yeni Üyemiz
Selamun Aleykum arkadaslar.Foruma yeni uye oldum,tam inceleme yapamadim.Eger actigim konu var ise kaldirilabilir.Konu basligindada belittigim gibi Subhaneke duasindaki ''vecelle senaük'' ifadesi neden cenaze namazlarinda okunurda diger namazlarda okunmaz?Acaba tam anlami nedirki okunmaz diyenler var.
Ben acizane arastirmalarimda tatmin edici bir aciklama bulamadim.insallah sizlerden evet veya hayir diye aciklamasi ile bir cevap gelir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Öncelikle hoş geldiniz hayırlı olsun üyeliğiniz...Elbetteki bu sorunuz değerli hocalarımızın cevaplamasını isterdim...
Ben acizane kardeşiniz bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım inşallah...Her daim eksikler bizdendir rabbim eksiklerimizi
tamamlamayı nasip eylesin...

Cenaze namazının dışında bu cümlenin okunmaması oradaki dua makamına ve onun
esrar ve hikmetine daha uygundur.... Cenaze namazında dua ederken, namazın başlangıcında yine subhaneke içinde ‘VE CELLE
SENAUK’ burada okumanın bir çok hikmetleri vardır.Hanefi mezhebine göre

Hz. Peygamberden menkul olan rivayetlerin namazda okunabilmesi için, onun hadis kriterlerine göre
en azından meşhur hadis olması gereklidir. hadis" ölçüsünden daha aşağı seviyedeki rivayetler "beşer sözü olabilir,
namazı ifsad eder" düşüncesiyle kabul edilmemiştir. Nitekim, sübhaneke içindeki " ve celle senaüke, kaydının farz
namazlarda okunmamasının sebebi bu düşünce ve bu anlayıştır. Diğer mezheplerin bu konuda böylesi bir düşüncesi yoktur.
Onlar Allah Rasulünden menkul olduğu şekliyle namazda da, namaz haricinde de bunları okurlar....

duanın ve duada yer alan kelime ve cümlenin bir makamı vardır ki onun başka bir yerde okunması aynı feyiz ve rahmete
kapı açmaz O halde VE CELLE SENAUKE’nin feyiz ve rahmet makamı, cenaze namazındadır...

Ölen kişi için Allahın rahmet ve mağfiretini dilerken O’nun yüceliğini, azamet ve kudretini, rahmet ve inayetini önce
SÜBHANEKE ile anlatmaya yada dile getirmeye çalışıyoruz Bu açıdan O’nun geniş rahmet ve mağfiretini diliyoruz VE CELLE
SENAUKE diyerek O’nun rahmet ve mağfiretinin, azamet ve kibriyasının yüceliğine erişmenin mümkün olmadığını, en üstün
övgüye ancak Onun layık bulunduğunu kalbimizde dilimize getirmeye çalışıyor ve VE CELLE SENAUKE cümlesiyle bunu ifade
ediyoruz....
Bu cümlenin Cenaze namazında okunduğunda kalbe verdiği şifayı başka yerde okunmasıyla elde etmek o ölçüde tesirli
değildir Bu bakımdan dualarda rivayet edilen şekle bağlı kalmakta büyük yarar vardır VE CELLE SENAUKE cümlesinin vereceği
şifayı birazda bu açıdan değerlendirmek gerekiyor....

Evdeki islami fıkıh kitaplarından cevaptır...

KUZEYLi

Yeni Üyemiz
VuSLaT kardesim,verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim.Aslinda benim kafama takilan Subhaneke duasundaki ve celle senauke cumlesini acaba kainatin efendisi olan peygamberimiz Hz.Muhammed S.A.S. okumamismi?Veya imam-i a'zam Ebu Hanife okumamismi?
Sizinde yukarida belirttiginiz gibi :

Ölen kişi için Allahın rahmet ve mağfiretini dilerken O’nun yüceliğini, azamet ve kudretini, rahmet ve inayetini önce
SÜBHANEKE ile anlatmaya yada dile getirmeye çalışıyoruz Bu açıdan O’nun geniş rahmet ve mağfiretini diliyoruz VE CELLE
SENAUKE diyerek O’nun rahmet ve mağfiretinin, azamet ve kibriyasının yüceliğine erişmenin mümkün olmadığını, en üstün
övgüye ancak Onun layık bulunduğunu kalbimizde dilimize getirmeye çalışıyor ve VE CELLE SENAUKE cümlesiyle bunu ifade
ediyoruz....

Allah (C.C.) karsisinda tam uygun olan duadan acizligimizi bildirmek icin,Sen Seni ovdugun gibisin demek amaciyla ve celle senauke cumlesini,yani aslinda duanin kalbini neden farz,vacib,sunnet,nafile olan namazlarda degilde sadece cenaze namazlarinda okundugunu anlamakta gucluk cekiyorum.

MURATS44

Özel Üye
Cenaze namazında okunan “ ve celle senaüke” neden normal namazlarda okunmaz?
Öncelikle, cenaze namazının sonundaki cenaze namazı cümlesine bakarak, bunu bir namaz değil , bir dua olduğunu bilelim. Rüku ve secdesi olmayan namaz değildir. Sadece duadır. …

Normal namazlarda ise “ subhaneke” duası , farz değil, sünnettir. Anlamı ise Allah’ı hamd ve tesbihtir. Hanefiler buna uyar ama diğer mezhepler farz olmadığı için okumazlar. Okumamalarının nedeni de, farzı tehir etmemek, yani ertelememek için ilk önce farz olan Fatiha suresini okurlar.Namazda subhaneke okumamak namazı bozmaz.
Cenaze namazında okunan subhaneke duasındaki “ve celle senaüke “ise işaret edildiği gibi ALLAH’a bir sena etmek bir yakarıştır. Normal namazda dua ,son oturuştan sonra yapıldığı için , ordaki dualarımız cenaze namazındaki bütünlük ile bir değildir. Şöyle ki;
Normal namaz başından sonuna kadar Allah’a ibadettir. Cenaze namazı ise ,cenaze için bir duadır. Normal namazda , namaz içinde Allah’tan şahsi isteklerimizi isteyemeyiz. Allahım şu konuda yardım et, şu kardeşimizin işini kolaylaştır gibi dualarımızı namaz içinde isteyemeyiz. Ama cenaze namazı ibadet olmadığı için, sadece Cenazenin affının aciliyeti için okunan subhaneke de “ senamız sanadır” denir. Çünkü Cenaze namazından hemen sonra defin işlemi başlar. Münker ve nekir artık gelmek üzeredir. O an gelmeden önce Rabbimizden acil bir şey istiyoruz. Subhaneke duası ile Allahı hamd ve tesbik edip , “ve celle senaüke” diyerek isteğimizin aciliyetini bildirip , senamız yani seslenişimiz sanadır. senamızı duy ve karşılık ver, sen hertürlü eksiklikten münezzehsin deriz. Yani “ve celle senaüke” diyerek Rabbimizden dualarımıza daha çabuk karşılık vermesini ve kabul etmesini dileriz öyle temenni ederiz. Sonrada cenaze duası okunur ki, zaten temennimizi söylemiş bulunuyoruz. Aradaki fark sadece aciliyet için duaya eklenen bir cümledir. Rabbimiz bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor . Cenaze namazının ne için kılındığını elbette bizen daha iyi biliyor. “Dua edin, dualarınıza icabet edeyim” buyuruyor. Bizde duamızda konunun aciliyetini bildiriyoruz. Sadece kullarından duymak istiyor. Bu anlamda, “ ve celle senaüke” normal namazda okunursa ortaya nasıl bir anlam çıkar düşünmek daha kolay olur.

H

himmetg

Guest
Arkadaş(lar)ım öncelikle Allah'ın selamı üzerinize olsun. Eleştiriye açık mısınız bilmem ama bir arkadaşımız kafasına takılmış bir soru soruyor. Ve diyor ki "Ben acizane araştırmalarımda tatmin edici bir açıklama bulamadım" diyor. Sizde kalkıyor "Ben acizane kardeşiniz bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım inşallah" diyerek arkadaşın tatmin olmadığı o cümleleri aynen AKTARMA yapıyorsunuz. Tevazunuza mı güleyim bilginize mi yanayım aynen aktarma yapmanıza mı şaşayım. İnsanların meramına muvafık hareket edin. Biliyorsanız ya da değişik enteresan farklı bir malumatınız varsa konuşun cevap verin. Bilmiyorsanız susun. Hakikaten benim de tatmin edici bulmadığım cümleleri bir yerden aynen nakletmenin de bir alemi yok ki. Sorarım size o cümleler sizi tatmin etti mi ediyor mu??? Sonra Hanefi mezhebinde geçen, mezkur her kavl ve söz Ebu hanifenin bizzat sözü değil ki. Kendisinden nice seneler sonra gelen bir çok Hanefi alimlerin gündeme getirdiği birçok mesele zamanla MEZHEBİN GÖRÜŞÜ addedilmiş. Bu görüşün de Ebu Hanifenin bizzat kendisinin görüşü olduğunu düşünmüyorum. "SUBHANEKE" VE "VE BİHAMDİK" kelimeleri ile "VE CELLE SENAUK" kelimesi, cümlesi hepsi Allahı takdis ve yüceltme ifade eder. Aslında meselenin asıl zembereğini, Allah Rasulünden subhaneke duasıyla ilgili bize gelen SAHİH rivayetlerde "VE CELLE SENAUK" ibaresinin olmaması ama diğer başka rivayetlerde geçiyor olması sahabeye ait bir ibare zannı doğurmakta dolayısı ile namazda okunurken insan kelamı namazda bulunmamalı hassasiyeti oluşturur. Ama cenaze namazı ise meyyite dua makamı olduğu için okunabilir. Burada İnsan kelamı da olsa duadır övgüdür söylense de bir beis olmaz düşüncesidir. HasılıCenâze Namazında okunduğu gibi bütün namazlarda da okunabilir. Bu hususta kişi muhayyerdir. İsterse okur, isterse okumaz. Okuyan ayrıca sevab kazanır, okumayanın namazında da herhangi bir eksiklik olmaz. Diye düşünüyorum

MURATS44

Özel Üye
Arkadaş(lar)ım öncelikle Allah'ın selamı üzerinize olsun. Eleştiriye açık mısınız bilmem ama bir arkadaşımız kafasına takılmış bir soru soruyor. Ve diyor ki "Ben acizane araştırmalarımda tatmin edici bir açıklama bulamadım" diyor. Sizde kalkıyor "Ben acizane kardeşiniz bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım inşallah" diyerek arkadaşın tatmin olmadığı o cümleleri aynen AKTARMA yapıyorsunuz. Tevazunuza mı güleyim bilginize mi yanayım aynen aktarma yapmanıza mı şaşayım. İnsanların meramına muvafık hareket edin. Biliyorsanız ya da değişik enteresan farklı bir malumatınız varsa konuşun cevap verin. Bilmiyorsanız susun. Hakikaten benim de tatmin edici bulmadığım cümleleri bir yerden aynen nakletmenin de bir alemi yok ki. Sorarım size o cümleler sizi tatmin etti mi ediyor mu??? Sonra Hanefi mezhebinde geçen, mezkur her kavl ve söz Ebu hanifenin bizzat sözü değil ki. Kendisinden nice seneler sonra gelen bir çok Hanefi alimlerin gündeme getirdiği birçok mesele zamanla MEZHEBİN GÖRÜŞÜ addedilmiş. Bu görüşün de Ebu Hanifenin bizzat kendisinin görüşü olduğunu düşünmüyorum. "SUBHANEKE" VE "VE BİHAMDİK" kelimeleri ile "VE CELLE SENAUK" kelimesi, cümlesi hepsi Allahı takdis ve yüceltme ifade eder. Aslında meselenin asıl zembereğini, Allah Rasulünden subhaneke duasıyla ilgili bize gelen SAHİH rivayetlerde "VE CELLE SENAUK" ibaresinin olmaması ama diğer başka rivayetlerde geçiyor olması sahabeye ait bir ibare zannı doğurmakta dolayısı ile namazda okunurken insan kelamı namazda bulunmamalı hassasiyeti oluşturur. Ama cenaze namazı ise meyyite dua makamı olduğu için okunabilir. Burada İnsan kelamı da olsa duadır övgüdür söylense de bir beis olmaz düşüncesidir. HasılıCenâze Namazında okunduğu gibi bütün namazlarda da okunabilir. Bu hususta kişi muhayyerdir. İsterse okur, isterse okumaz. Okuyan ayrıca sevab kazanır, okumayanın namazında da herhangi bir eksiklik olmaz. Diye düşünüyorum

ve aleyküm selam Kardeşim. Öncelikle hoşgeldin.
Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Bizler burda yaklaşık 7 senedir doğruları bulma , yanlışlarımızın farkına varıp en doğru islami bilgilere ulaşma peşindeyiz. Bildiklerimizi öğretme , bilmediklerimizi de öğrenme derdindeyiz. Amacımız Hakk yolunda karşılıksız hizmettir. Kibre kapılmadan , kimseyi küçümsemeden , hafife almadan.

Bilmemek ayıp değil , öğrenmemek ayıptır....

Biz eleştriye her zaman açığız. Bir konuyu yanlış biliyorsak , yanlışımızda ısrar etmeyiz. Eğer ki yanlış biliyorsak , doğrusunu öğrendiğimizde öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz bir tek doğru harfin kazancını alma derdindeyiz.

Şimdi ben sorayım size , " Diye düşünüyorum..." ile biten açıklamanız sizi tatmin etti mi , ediyor mu? Madem biliyorsunuz o zaman daha net bilgi ile yanlışımızı söyleyip , halis niyetle doğru bildiğinizi açıklamalıydınız. İslam dini , düşüncelerle kabul edilen bir din DEĞİLDİR !!! Herkes kafasına göre ...diye düşünüyor derse vay halimize. Yorum yapmamıza fırsat verilmeden Rabbimizin kemale erdirip bizim için seçtiği Din üzerindeyiz. Bu din içinde kibr ve böbürlenmek ise şiddetle yasaklanmıştır. Yani biz, bugüne kadar kimseyi bilmediği için alay edercesine gülüpte kullandığınız gibi Tevazunuza mı güleyim bilginize mi yanayım gibi yanlış cümleler kullanmadık , kullanmayacağız Allahın izniyle.

Siz eleştriye ne kadar açıksınız bilemeyiz ama bu yorumunuz gülünecek ve yanılacak bir yorum gibi görmeyerek , sadece cevap vermiş olmak için yazdığınızı düşünerek cevaplıyorum.

Sizden önce zaten açıklaması yapılmış. Yazılanların aynısını yazmışsınız. Subhaneke duasının normalde ve Cenaze namazındaki okunuş nedenleri sitemizin sahibi İhsan Hocamızdan alınarak yapılmıştır. Medrese Eğitimi görmüş bilgisine güvendiğimiz hocamızdan. Son yorumları okumadan arkadaşımızın merak ettiği soruyu hızlıca geçerek acele cevap vermiş olmak için hareket etmişsiniz. Yazdıklarınızın , bir önceki yorumda yazılanlardan eksik tarafı nedir acaba?

İsterseniz o yorumu bir daha okuyun. Gözünüzden kaçmış olabilir.

BİLGİ
Cenaze namazında okunan “ ve celle senaüke” neden normal namazlarda okunmaz?
Öncelikle, cenaze namazının sonundaki cenaze namazı cümlesine bakarak, bunu bir namaz değil , bir dua olduğunu bilelim. Rüku ve secdesi olmayan namaz değildir. Sadece duadır. …

Normal namazlarda ise “ subhaneke” duası , farz değil, sünnettir. Anlamı ise Allah’ı hamd ve tesbihtir. Hanefiler buna uyar ama diğer mezhepler farz olmadığı için okumazlar. Okumamalarının nedeni de, farzı tehir etmemek, yani ertelememek için ilk önce farz olan Fatiha suresini okurlar.Namazda subhaneke okumamak namazı bozmaz.

Cenaze namazında okunan subhaneke duasındaki “ve celle senaüke “ise işaret edildiği gibi ALLAH’a bir sena etmek bir yakarıştır. Normal namazda dua ,son oturuştan sonra yapıldığı için , ordaki dualarımız cenaze namazındaki bütünlük ile bir değildir. Şöyle ki;

Normal namaz başından sonuna kadar Allah’a ibadettir. Cenaze namazı ise ,cenaze için bir duadır. Normal namazda , namaz içinde Allah’tan şahsi isteklerimizi isteyemeyiz. Allahım şu konuda yardım et, şu kardeşimizin işini kolaylaştır gibi dualarımızı namaz içinde isteyemeyiz. Ama cenaze namazı ibadet olmadığı için, sadece Cenazenin affının aciliyeti için okunan subhaneke de “ senamız sanadır” denir. Çünkü Cenaze namazından hemen sonra defin işlemi başlar. Münker ve nekir artık gelmek üzeredir. O an gelmeden önce Rabbimizden acil bir şey istiyoruz. Subhaneke duası ile Allahı hamd ve tesbik edip , “ve celle senaüke” diyerek isteğimizin aciliyetini bildirip , senamız yani seslenişimiz sanadır. senamızı duy ve karşılık ver, sen hertürlü eksiklikten münezzehsin deriz.

Yani “ve celle senaüke” diyerek Rabbimizden dualarımıza daha çabuk karşılık vermesini ve kabul etmesini dileriz öyle temenni ederiz. Sonrada cenaze duası okunur ki, zaten temennimizi söylemiş bulunuyoruz. Aradaki fark sadece aciliyet için duaya eklenen bir cümledir. Rabbimiz bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor . Cenaze namazının ne için kılındığını elbette bizen daha iyi biliyor. “Dua edin, dualarınıza icabet edeyim” buyuruyor. Bizde duamızda konunun aciliyetini bildiriyoruz. Sadece kullarından duymak istiyor. Bu anlamda, “ ve celle senaüke” normal namazda okunursa ortaya nasıl bir anlam çıkar düşünmek daha kolay olur.

Üst Alt