7 imamın ittifak ettiği hadisler 10-11-12 nci konular

faruk islam

Özel Üye
10. Ayakta Bevletme
21. Huzeyfe ibnu'l-Yemân (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Peygamber (s.a.v) ile birlikte idim. Bir kavmin çöplüğüne gelmiş*ti. Ayakta (dikelerek) işedi.
Sonra da: Yaklaş'dedi.
Bunun üzerine ben de, topuklarının yanına kadar yaklaştım. (Ona su verdim. Bu suyla) abdest aldı. (Ayaklarına gelince,) mestlerinin üzerine mesh etti.
Ebu Vâil yolundan gelen bir rivayet ise şu şekildedir:
Ebu Musa, idrar hususunda çok dikkatli davranırdı. Bir şi şeye işeyip (sonra da):
İsrail oğullarından birinin cildine idrar bulaşırsa, değen yeri makaslarla keserlermiş dedi. Bunun üzerine Huzeyfe:
Arkadaşınız (Ebu Musa)m (idrar konusunda) bu derece dikkat göstermemesini isterdim. Çünkü ben, Resulullah (s.a.v) ile beraber yürüdüğümüzü hatırlıyorum... Duvarın arkasındaki bir çöplüğe gidip sizden birinin yaptığı gibi ayakta işedi. Ben, ondan biraz ileriye gittim. (Bir müddet sonra yanına gitmem için) bana işaret etti. Ben de (onun yanına) gidip tuvalet ihtiyacının bitirinceye kadar arkasında durdum.
Ebu Davud'un rivayeti ise şu şekildedir:
Peygamber (s.a.v)'i bir kavmin çöplüğüne gelip ayakta (dikilerek) işedi. Daha sonra su istedi. (O suyla abdest aldı. Ayaklarına gelince,) mestlerinin üzerine mesh etti.
Ebu Davud (devamla) der ki:
Müsedded, Huzeyfe'den naklen şöyle dedi: "Peygamber (s.a.v), abdest bozarken yalnız kalmak isteyeceğini düşünerek oradan uzaklaşmak istediğimde, beni yanına çağırdı. Ben de (ona sütre olmak için) hemen arkasında durdum.
Nesâî'de, Ebu Dâvud gibi, ayakta" kelimesini rivayet etmiştir.
11. Süt Emen Çocuğun İdrarının Hükmü
22. Ümmü Kays bint. Mihsaıı (r.anhâ)'dan rivayet edilmiştir: "Ümmü Kays, (bir gün) henüz yemek yemeye (başlamâya)n küçük oğlunu Resulullah (s.a.v)'e getirmişti. Resulullah (s.a.v), çocuğu kuca*ğına oturttu. Çocuk, Resulullah (s.a.v)'in elbisesine işedi. Resulullah (s.a.v), su istedi. Suyu, (idrar değen yerin) üzerine döktü. (İdrar değen yeri) yıkamadı.
Bir rivayette, Resulullah (s.a.v), idrar (değen yer)in üzerine su serpmekten fazla bir şey yapmadı" ifadesi yer almaktadır.
Başka bir rivayette ise Resulullah (s.a.v), idrar (değen yer)in üzerine su serpti" ifadesi yer almaktadır.
12. Abdestte, Gusülde Ve Başka Yerlerde Hep Sağdan Başlamayı Teşvik Etme
23. Hz. Aişe (r. anhâ)'dan rivayet edilmiştir:
"Ayakkabı giymede, saçını taramada, temizlenmede ve bütün işlerinde sağdan başlamak, Peygamber (s.a.v)'in hoşuna giderdi.
Bir rivayet ise şu şekildedir:
"Peygamber (s.a.u) temizlenme, saç tarama ve ayakkabı giyme (gi*bi) bütün durumlarda güç yetirdiğince sağdan başlamayı severdi.
Hadisin ravilerinden birisi şöyle demiştir:
"Misvak kullanırken de (sağdan başlamayı severdi)" diye rivayet etti. Fakat "bütün işlerinde" (ifadesini) rivayet etmedi. [
Diğer bir rivayet ise şu şekildedir:
Peygamber (s.a.v) temizleneceği zaman temizlendiğinde, tarana*cağı zaman taranışında ve ayakkabı giyeceği zaman giymede, sağdan başlamayı severdi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt