7 imamın ittifak ettiği 13-14 nolu hadisler

faruk islam

Özel Üye
13. Erkeğin, Hayızlı İken Hanımıyla Cinsel İlişkide Bulunamaması
Hz. Aişe (r. anhâ)'dan rivayet edilmiştir:
Biz (müminlerin annelerinden) biri hayız olduğu zaman, Resulullah (s.a.v) tenini onun tenine dokundurmak istediğinde, ona, hayızmın şiddetli olduğu zamanda (diz kapağı ile göbeği arasını örtecek) bir peştamal bağlamasını emrederdi. Daha sonra da tenini, o kadınının tenine dokundururdu.Hangi biriniz, nefsine, Resulullah (s.a.v)in nefsine sahip olduğu kadar sahip olabilir?
Konu ile ilgili bir rivayet şu şekildedir:
Ben, Peygamber {s.a.v) ile birlikte her ikimizde cünüp iken bir kapdan yıkanırdık. (Hayız olduğumda) o, bana, (diz kapağı ile göbeği arasını örtecek) bir peştamal bağlamamı emrederdi. Ben de, peştamalı bağlardım. Hayızlı iken, tenini, tenime dokundururdu. Yine (mescitte) itikafta olduğu zaman başını mescitten bana doğru çıkarırdı. Ben de hayızlı olduğum halde onun (başını) yıkardım.
Ebu Davud'un bir rivayetinde Hayızınin şiddetli olduğu (yada başlangıcında)" ifadesi yer almaktadır.
Ebu Davud'un ve Nesâînin bir rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:
Bizden biri hayız olduğunda, Resulullah (s.a.v), ona (diz kapağı ile göbeği arasını örtecek) bir peştamal bağlamamı emrederdi. Daha sonra da onunla (aynı yatağa) yatardı."
Hz. Aişe bir defasında şöyle demiştir: 'Tenini, o kadınının tenine dokundururdu.
Nesâî'nin diğer bir rivayetinde ise, Cumey' ibn Umeyr şöyle der:
Annem ve teyzemle birlikte Aişe'nin yanma geldik. Annem ve tey (ona):
Sizden biriniz hayız gördüğü zaman Resulullah (s.a.v) ne yapardı?' diye sordular. O da:
Bizden birisi hayız olduğu zaman, (diz kapağı ile göbeği arasını örtecek) geniş bir peştamal giymemizi emrederdi. Sonra da (bizi) kollarına alır göğsüne basardı' diye cevap verdi.

14. Tuvalete Girerken Okunacak Dua
. Enes b. Mâlik (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Resulullah (s.a.v) tuvalete girerken: "allahhümme innî eûzu bike mine I-hubsi ve'1-habâis"
(Allahım Erkek ve dişi şeytanların şerrinden sana sığıni buyururdu.
Bir rivayette Tuvalete girmek istediğinde..." ifadesi yer almaktadır.
Diğer bir rivayette ise Tuvalete girerken..." ifadesi yer almaktadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt