Ali imran sursi 91 ayetin tefsiri

faruk islam

Özel Üye
Sure: 3 - Al-i İmran Suresi
Ayet:91
Konu: Kafir Olarak Ölenlerin Hali

بســـم الله الرحمن الرحيم

إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ وَمَاتُواْ وَهُمْ كُفَّارٌ فَلَن يُقْبَلَ مِنْ أَحَدِهِم مِّلْءُ الأرْضِ ذَهَبًا وَلَوِ افْتَدَى بِهِ أُوْلَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ وَمَا لَهُم مِّن نَّاصِرِينَ
91 - Muhakkak ki inkar edip de küfür üzere ölenler fidye olarak yeryüzünü dolduracak kadar altın verseler de hiçbirinden kabul edilmeyecektir. Acıklı azab işte onlar içindir ve onlara (hiç) bir yardımcı da yoktur.

animislam3en4nu1.gif
(c.c) bu ayette; kafir olarak yaşayıp kafir olarak ölenleri veya
animislam3en4nu1.gif
'ın istediği şekilde iman etmeyenleri, ne dünyada yaptıkları iyiliklerin ne de başka birşeyin ahirette kurtaramayacağını haber veriyor. Onlar dünyada, yeryüzü dolusu kadar altın harcasalar bile bu, azabtan kurtulmaları için onlara fayda vermeyecektir. Hiçkimse de onlara
animislam3en4nu1.gif
'ın azabından kurtulmaları için yardım edemeyecektir.
Enes b. Malik (r.a)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"
animislam3en4nu1.gif
(c.c) cehennemde azabı en hafif olana:
"Yeryüzünde ki herşey senin olsa, şu azabtan kurtulmak için feda eder miydin?" diye soracak.
O da: "Evet, feda ederdim ya Rabbi!" diyecek. Bunun üzerine
animislam3en4nu1.gif
(c.c):
"Fakat Adem'in sulbünde iken senden, bundan daha kolay olan bana hiç bir şeyi; bana hiçbirşeyi şirk koşmamanı istemiştim de sen bundan çekinip bana şirk koşmuştun" diyecek." (Buhari, Müslim)
Misafirine ikram eden, esiri kurtaran, insanlara yardımcı olan ve yemek yediren Abdullah b. Cud'an adındaki ölmüş bir müşrik hakkında Rasulullah (s.a.s)'e şöyle soruldu:
"Böyle yaptığından dolayı kıyamet gününde ona fayda gelecek mi?" Rasulullah (s.a.s):
"Hayır! Çünkü o hiçbir zaman: "Ey Rabbim! Kıyamet gününde günahımı bağışla" dememiştir." (Müslim, Ahmed)
Ali İmran: 8991 ayetleri üç çeşit kafir olduğunu göstermektedir:
1 - Gerçek manada tevbe edip küfürden dönenler. Bu kişilerin tevbesini
animislam3en4nu1.gif
(c.c) kabul edecektir.
2 - Gerçek olmayan bir tevbe ile irtidatından tevbe eden münafıklar. Bunların tevbeleri kabul edilmeyecektir.
3 - Küfürlerinden, ölünceye kadar hiç tevbe etmeyenler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

TaHKaR

Aktif Üyemiz
SAYENİZDE BU GÜZEL TEFSSİRLERİ okadar güzel PAYLAŞIYORSUNUZKİ insanı kendinden alıyorsun ...Allah sana uzun ve sağlıklı ömürler versin Hocam..devamını bekliyoruz..

Üst Alt