7 imamın ittifak ettiği 16 hadis

faruk islam

Özel Üye
7 imamın ittifak ettiği 17 hadis

16. Cünüp Kimsenin Uyumasının Caiz Olması
Abdullah ibn Ömer (r. anhümâ)'dan rivayet edilmiştir:
Ömer, Resulullah (s.a.v)'e, geceleyin kendisine cünüplük isabet ettiğini zikretti. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v): Abdest al, cinsel organını yıka ve sonra da uyu buyurdu.
Buhârî'nin bir rivayetinde şu ifade yer almaktadır: (Ömer:)
Birimiz cünüp iken uyuyabilir mi? diye (Peygamber efendimiz­den) fetva istedi. Peygamber (s.a.v)'de:
Abdest aldığı zaman, evet' diye cevap verdi. Buhârî'nin başka bir rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:
(Ömer:)
Birimiz cünüp iken uyuyabilir mi? diye sordu. Peygamber (s.a.v)' de:
Evet, herhangi bîriniz abdest aldıktan sonra cünüp olduğu halde (isterse) yatsın buyurdu.
Müslim'in rivayeti, buna benzemektedir.
Tirmizî'de, bu hadisi, Abdullah ibn Ömer yoluyla; Ömer, Peygamber (s.a.v)'e sordu. (deyip hadisin geri kala­nını) nakletm iştir.
Hz. Aişe (r. anhâ)'dan rivayet edilmiştir:
Ebu Seleme (b. Abdurrahman) der ki: Aişe'ye:
Peygamber (s.a.v) cünüp iken uyur muydu?' diye sordum. Aişe'de:
Evet, abdest alı(p öyle uyurdu)' diye cevap verdi.
UMrve yolundan gelen rivayette Hz. Aişe şöyle der: Peygamber (s.a.v) cünüp iken uyumak istediğinde, cinsel organını yıkar ve namaz için abdest alır (gibi abdest alırdi.
Bu hadîsi, Buhârî rivayet ermiştir. Müslim'in rivayeti de şu şekildedir:
Resulullah (s.a.v) cünüp iken uyumak istediğinde, uyumadan ön­ce namaz için abdest aldığı gibi abdest alırdı.
Müslim'in diğer bir rivayeti de şu şekildedir:
Resulullah (s.a.v) cünüp olduğunda, yemek yada uyumak istedi­ğinde namaz için abdest aldığı gibi abdest alırdı.
Müslim'in, Abdullah b. Ebi Kays yoluyla Hz. Aişe'den yaptığı bir rivayeti" de şu şekildedir:
Abdullah ibn Ebi Kays der ki: Aİşe'ye:
Resulullah (s.a.u)in vitir namazını' sordum diyerek hadisi zikretmiş ve sözüne şöyle devam etmiştir: (Aişe'ye:)
Resulullah (s.a.v) cünüp olduğunda ne yapıyordu? Uyumadan önce yıkanır mıydı? Yoksa yıkanmadan önce mi uyurdu?dedim. Aişe de:
Bunların her ikisini de yapardı. Çünkü bazı defa yıkanıp öyle uyurdu. Bazen de abdest alıp öyle uyurdu' diye cevap verdi. Ben de:
Bu işte kolaylık veren Allah'a hamd olsun' dedim. [327] Ebu Davud'un rivayetinde Hz. Aişe şöyle der:
Peygamber (s.a.v) cünüp iken uyumak istediğinde namaz için ab­dest aldığı gibi abdest alırdı.
Ebu Davud'un bir rivayetinde, Cünüp iken (bir şey) yemek istediğinde ellerini yıkardı" ilavesi yer al­maktadır.
Ebu Dâvud (devamla) der ki: Bu hadisi; İbn Vehb, Yûnus'tan rivayet edip "yemek yeme" hadisesini Hz. Aişe'nin sözü olarak göstermiştir."
Ebu Davud'un diğer rivayeti ise şu şekildedir:
Peygamber (s.a.v) cünüp iken (bir şey) yemek istediğinde yada uyumak istediğinde abdest alırdı.
Ebu Davud'un, Gudayf ibnu'l-Hâris yoluyla Hz. Aişe'den yaptığı rivayet ise şu şekildedir:
Gudayf der ki: Aişe'ye:
Ne dersin? Resulullah (s.a.v) cünüplükten dolayı gecenin başın­da mı, yoksa gecenin sonunda mı yıkanırdı?' diye sordum. Aîşe:
Bazen gecenin başında ve bazen de gecenin sonunda boy abdesti alırdı' dedi. Ben:
Allahu Ekber!... Bu işte kolaylık veren Allah'a hamd olsun' de­dim. (Tekrar ona:)
Vitri gecenin başında mı, yoksa sonunda mı kılardı? Bunu ba­na haber ver' dedim. O da:
Bazen gecenin başında ve bazen de gecenin sonunda kılardı' di­ye cevap verdi. Ben de:
Allahu Ekber!... Bu işte kolaylık veren Allah'a hamd olsun' de­dim. (Tekrar ona:)
(Gece) namazında, (kıraati) açıktan mı, yoksa sessiz mi okur­du diye sordum. O da:
Bazen açıktan ve bazen de sessiz okurdu' dedi. Ben de:
Allahu Ekber!... Bu işte kolaylık veren Allah'a hamd olsun' dedim.
Tirmizî'nin rivayeti de şu şekildedir:
Resulullah (s.a.v) cünüp iken, uyur ve suya el değdirin dedi.
Tirmizî der ki: (Bir çok kimse,) Hz. Aişe'den Resulullah (s.a.v) (cünüp olduğunda) uyumadan önce abdest alırdı"
şeklinde rivayette bulunmuştur. Bu rivayet, (Esved yolundan gelen rivayet­ten) daha sahihtir.
Ebu Dâvud, Tirmizî'nin birinci rivayetini nakletmiştir.
Nesâî'nin rivayeti ise şu şekildedir:
Peygamber (s.a.v) cünüp iken (bir şey) yemek yada uyumak iste­diği zaman abdest alırdı.
Nesâî, bir rivayetinde, (abdest alırdı)" ilavesini "namaz için abdest aldığı gibi yapmıştır.
Nesâfnin diğer bir rivayeti de şu şekildedir
Peygamber (s.a.v) cünüp iken uyumak istediğinde abdest alır (bir şey) yemek istediğinde ise sadece ellerini yıkardı.
Nesârnin başka bir rivayeti de şu şekildedir:
Peygamber (s.a.v) cünüp iken uyumak istediğinde abdest alırdı. (Bir şey) yemek istediğinde yada (bir şey) içmek İstediğinde ellerini yıkar, sonra da (yemek) yerdi yada içerdi.
Müslim, Abdullah ibn Ebi Kays yolundan ve Ebu Dâvud'da, Gudayf ibnu'l-Hâris yolundan bu hadis "kolaylık" ifadesine kadar rivayet etmiş­lerdir.
Nesâi'nin Abdullah ibn Ebi Kays yolundan yaptığı rivayet ise şu şekildedir:Abdullah ibn Ebi Kays der ki: Resululİah (s.a.v) cünüp olduğu zaman yatmadan önce mi boy abdestj alır, yoksa boy abdesti almadan mı yatardı' diye sordum. Aişe:Her ikisini de yapardı. Bazen boy abdesti alıp yatardı. Bazen de (namaz) abdesti alıp öyle yatardı' diye cevap verdi.

Son düzenleme:
Üst Alt