Yemekten sonra çay ve kahveye dikkat!

MURATS44

Özel Üye
http://s3.trthaber.com/resimler/316000/317166_1.jpg

Yemekten sonra çay ve kahveye dikkat! Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur.
Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr.Fevzi Özgönül insan vücudundaki demir emilimi ile ilgili uyarıda bulundu.
Demirin insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok önemli bir element olduğunu anımsatan Özgönül, bu elementin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınmasından, DNA, RNA ve protein sentezi gibi birçok yaşam için önemli olan enzimin yapım aşamasında görev aldığını belirtti.

DEMİR EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI

Demir eksikliği halsizlik, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk saç dökülmesi, tırnaklarda çatlamalar ve buna benzer birçok rahatsızlığa sebebiyet veriyor.
"Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur." diyen Dr.Fevzi Özgönül, "Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, vejetaryen diyet ile beslenenlerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her 3 kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikayeti görülmektedir. Kadınlarda adet önemlerinde aşırı kanamadan dolayı görülebilir." şeklinde konuştu.
YEMEĞİN ÜZERİNE İÇİLEN ÇAY VE KAHVE OLUMSUZ ETKİLİYOR
Demir ihtiyacını karşılamada en önemli kaynakların et, karaciğer, yumurta, pekmez, kuru meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler olduğunu da söyleyen Dr. Özgönül, yemeklerden sonra içilen çay ve kahve ile ilgili ise uyardı.
Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddelerin demir emilimini yarı yarıya azalttığına değinen Özgönül, "Bu sebeple yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir." dedi.
Dr. Özgönül, bünyeye fazla miktarda demir almanın da damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmaya sebep oluşturduğunu da aktardı.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
çaysız bir gün düşünemiyorumD:,bendede demir eksikliği var çok çay içiyorum ondan demek:)

Okyay

ÖZEL ÜYE
Ferah bahşetmek için, sohbetlerde- ikramda;
Kahve de güzel amma, çayın yeri başkadır.
Hele de kahvaltıda, iksir olur insanda,
Misafire hoşluksa, şu rengine aşktadır.

MURATS44

Özel Üye
Ferah bahşetmek için, sohbetlerde- ikramda;
Kahve de güzel amma, çayın yeri başkadır.
Hele de kahvaltıda, iksir olur insanda,
Misafire hoşluksa, şu rengine aşktadır.

Ben de şu an çay içiyorum. Yorum ise tam bir Okyay klasiği. Anında cevap. :)
Allah razı olsun üstad. e-posta'ya hala cevap vermediniz. Başlamak için sizi bekliyorum.
Selametle kalın inşaallah.

Üst Alt