Cuma namazı tek rekat olur mu?

MURATS44

Özel Üye
Esselamu aleyküm.
Bulunduğumuz yerde , cuma namazı bir rekat olarak kılınıyor. Cuma hutbesinin 1 saatten fazla sürdüğü bir yerde namaz sadece 1 rekat. Burda imama uymak doğru mu yanlış mı?
Fahrettin hocam, bu konuda cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler şimdiden...

Matemkar

Yeni Üyemiz
Aleyküm selam. Biliyorum soru bize yöneltilmemiş ama iki aydır cevap gelmemiş olduğu için yazayım dedim. Kasr'us-Salah (namazın kısaltılması), seferilik ve korku gibi durumlarda yapılır ve tek rekat değildir hiçbir zaman. Ve böyle gelişi güzel, keyfi durumlarda hiç söz konusu değildir.

Ayrıca, soru-cevap için bu siteye de müracaat edebilirsiniz: IslamQuest - İslami alanla alakalı soru-yanıt için bir kaynak Selametle.

Son düzenleme:

MURATS44

Özel Üye
Aslında cevabını bildiğim bir soru ama , Fahrettin Tırınk hocamızın bilgilerine güvendiğim için, onunda düşüncelerini öğrenmek istedim. Burda cuma namazını 2 rekat olarak kılanda var, tek rekatta. Türkiye'nin yanı başında olmasına rağmen arefe günleri yani bayram günleri türkiyeden 1 gün sonra. Saat farkı bile yok ama millet olarak bu şekil yapıyorlar.
Verdiğiniz siteyi inceledim. güzel bir siteye benziyor. Üye olmadım ama en kısa zamanda olurum inşaallah. Cevabınız için teşekkür ederim. Eyvallah. Selametle kardeş.

Üst Alt