7 imamın ittifak ettiği hadisler 21-22

faruk islam

Özel Üye
21. Tuvalet İhtiyacı Sırasında Sağ Elin Kullanılmasının Yasaklanması
36. Ebu Katâde (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Sizden biriniz, işediği zaman erkeklik organına sağ eliyle dokunmasın. Tuvalete gittiğinde sağ eliyle silinmesin. Su içtiğinde de bir nefeste içmesin.
Bu lafız, Ebu Davud'a aittir. Buhârî'nİn rivayeti ise şu şekildedir:
Sizden biriniz, işediği zaman erkeklik organını sağ eliyle tutmasın. Sağ eliyle temizlenmesin. Su kabının içine nefesini vermesin.
Buhârfnin diğer bir rivayeti de şu şekildedir:
Sizden biriniz (su kabından) bir şey içtiği zaman onun içine nefesini vermesin. Tuvalete gittiği zaman erkeklik organına sağ eliyle dokunmasın. Sağ eliyle temizlenmesin.
Müslim'in rivayeti ise şu şekildedir:
Sizden biriniz işerken erkeklik organını sağ eliyle kesinlikle tutmasın.
Tuvalette sağ eliyle silinmesin. Kabın içine nefesini vermesin.
Peygamber (s.a.v) kabın içine nefes vermekten, erkeklik organını sağ elle tutmaktan ve (tuvalet ihtiyacı sırasında) sağ elle silinmekten yasaklamıştır.
Nesâî, Müslim'in ve Ebu Davud'un rivayetlerine benzer bir şekilde rivayette bulunmuştur.
Tirmizf nin rivayeti ise şu şekildedir:
Peygamber (s.a.v), kişinin, erkeklik organını sağ elle tutmasını yasaklamıştır.
22. Misvak Kullanmak
37. Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk verecek olmasaydım, onlara misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim.
Başka bir rivayette ise: "Eğer ümmetime yada insanlara zorluk verecek olmasaydım, onlara her namaz (başın)da misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim.
Bu lafız, Buhârî'ye aittir. Müslim'in rivayeti ise şu şekildedir:
Eğer müminlere Züheyr'in sözünde: ümmetime zorluk verecek olmasaydım, onlara her namaz (başında)da misvak kullanmalarını mutlaka emrederdim.
Ebu Davud'un rivayeti ise şu şekildedir:
Eğer müminlere zorluk verecek olmasaydım, yatsı namazını geciktirmelerini ve her namaz (başm)da miavak kullanmalarını mutlaka emrederdim.[

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt