7 imamın ittifak ettiği hadisler

faruk islam

Özel Üye
23. Mezi
Hz. Ali (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
"Muhammed ibnu'l-Hanefiyye dedi ki: Hz. Ali der ki: "Ben, mezisi çok olan biriydim. Peygamber (s.a.v)'e meziyi sormaya, kızının ben (im ni¬kahım altın)da olması sebebiyle utanıyordum. Bunun üzerine Mikdad'a, (mezinin durumunu) Peygamber (s.a.v)'c sormasını istedim, O da, ona (mezi ile ilgili) sordu. Peygamber (s.a.v):
(Mezi gören kimse,) cinsel organını yıkar ve abdest alır' diye ce¬vap verdi.
Bu lafız, Buhârî ve Müslim'e aittir.
Buhârî'nin, Ebu Abdurrahman es-Sülemî yolundan yaptığı rivayet şu şe¬kildedir:
"Ben bir kimseye, (mezi ile ilgili) Peygamber (s.a.v)'e sormasını is¬tedim. (O da sordu.) Bunun üzerine Peygamber (s.a.v):
Abdest al ve cinsel organını yıka diye cevap verdi.
Müslim'in, Abdullah yolundan yaptığı rivayet ise şu şekildedir:
Ali der ki: Mikdad b. Esvedi, Resulullah (s.a.v)'e gönderdik. Mik-dad, ona; insanın, kendisinden çıkan mezi ile ilgili ne yapacağım sor¬du. O da:
Abdest al ve cinsel organını yıka diye cevap verdi.
Ebu Dâvud'da, Urve yoluyla Hz. Ali'nin şöyle dediğini rivayet etmiştir:
Ali, Mikdad'a şöyle dedi diyerek (bir önceki Süleyman b. Yesâr'ın riva-yetindekilerin) benzerini zikretti.
Sonra Urve der ki: Mikdad, Resulullah (s.a.v)'e (mezi kimsenin durumu¬nu) sordu. O da:
Cinsel organını ve hayalarım yıkasın diye cevap verdi.
Ebu Davud'un başka bir rivayetinde, Peygamber (s.a.v)'in; Haya¬larını" ifadesini zikretmediği belirtilmektedir.
Ebu Davud'un Hz. Ali'den yaptığı diğer bir rivayeti de şu şekildedir:
Ben, mezisi çok gelen biriydim. (Sperme kıyas ederek) yıkanmaya baş¬ladım. Öyle ki sırtım çatladı. Bunun üzerine durumu Peygamber (s.a.v)'e an¬lattım yada anlatıldı. O da:
Böyle yapma! Meziyi gördüğünde, Cinsel organını yıka ve namaz için abdest aldığın gibi abdest al. Sperm çıktığında ise, yıkan' diye ce¬vap verdi.
Tirmizî'nin rivayetinde ise Hz. Ali şöyle der:
Peygamber {s.a.v)'e, mezi ile ilgili soru sordum. O da:
Meziden dolayı (namaz) abdesti alman ve sperm (meni) den do¬layı ise boy abdesti alman gerekir' buyurdu.
Nesâî'nin Hz. Ali'den yaptığı bir rivayet ise şu şekildedir:
Ben, mezisi çok gelen biriydim. Peygamber (s.a.v)'in kızı (Farıma nika¬hım) altında idi. Bundan dolayı (mezinin durumunu) ona sormaya utandım. Dolayısıyla yanımda oturan birisine, bunu, Peygamber (s.a.v)'e sormasını söyledim. O adam da, Peygamber (s.a.v)'e (mezinin durumunu) sordu. Bu-nun üzerine Peygamber (s.a.v):
(Mezi gelince,) abdest almak gerekir' diye cevap verdi. Yine Nesâî'nin Hz. Ali'den yaptığı diğer bir rivayet ise şu şekildedir: Mikdad'a:
Bir kimse, ailesiyle, cinsel ilişki yapmaksızın oynaştığında mezi gelirse ne yapmalıdır? diye bunu Peygamber (s.a.v)'e sor. Çünkü ben, Peygamber (s.a.v)in kızı (nikahım) altında olduğundan ötürü bunu sor¬maya utanıyorum' dedim.
O da, (bu meseleyi) Peygamber (s-.a.v)'e sordu. Bunun üzerine Peygam¬ber (s.a.v):
Cinsel organını yıkar ve namaz abdesti gibi abdest alır' diye ce-vap verdi.
Yine Nesâî'nin Hz. Ali'den yaptığı başka bir rivayet ise şu şekildedir:
Ammâr'a, Peygamber (s.a.v)'in kızının (benim nikahım) altında olma¬sından ötürü (mezi meselesini) Resulullah (s.a.v)'den sormasını istedim. O da bu meseleyi Peygamber' sordu.) Bunun üzerine Peygamber (s.a.v):
Mezi için abdest almak yeterlidir' diye cevap verdi.
Yine Nesâî'nin, Abdullah ibn Abbâs yoluyla Hz. Ali'den yaptığı rivayet şu şekildedir:
Ali, Mikdad ve Ammâr aralannda konuşuyorlardı. Ali:
Benden çok mezi akıyor, kızı nikahım altında olduğundan dolayı Resulullah (s.a.v)'e (mezi meselesini) sormaya utanıyorum. İkinizden birisi benim (bu meselemi) sorsa' dedi.
Bunun üzerine ikisinden birisi -hangisi olduğunu unuttum- (mezi mese¬lesini) Resulullah (s.a.v)'e sordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v):
O, mezidir. Kimden akarsa, cinsel organını yıkasın. Namaz ab-desti gibi abdest alsın1 diye cevap verdi.
Yine Nesâî'nin, Hz. Ali'den yaptığı rivayet şu şekildedir:
Ben, mezisi çok gelen biriydim. Birisine (bu mezi meselesini) Peygamber (s.a.v)'e sormasını istedim. O da (bu meseleyi) ona sordu.
Bunun üzerine Peygamber (s.a.v);
Abdest almak gerekir' diye cevap verdi.
Yine Nesâî'nin bir rivayetinde, Abdest al ve cinsel organım yıka" ifadesi geçmektedir.
Yine Nesâî'nin bir rivayetinde, Cinsel organım yıkasın ve namaz abdesti gibi abdest alsın" ifadesi geçmektedir.
Yine Nesâî'nin, Râfi' b. Hadîc'den yaptığı rivayet ise şu şekildedir:
Ali, Ammâr'a; meziyi Resulullah (s.a.v)'den sormasını istedi. Resulullah (s.a.v):
Cinsel organını yıkar ve abdest alır' diye cevap verdi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt