Allah ac Kur’an’da Niçin “Ben” Demiyor “Biz” Diyor ?

MURATS44

Özel Üye

1.jpg

Kur’an, baştan sona Allah’ın birliğini ders verirken, böyle bir soru ile meşgul olmak, niçin Allah “Ben” demiyor da, “Biz” diyor diye düşünmek gerçekten çok acayiptir.

Müslümanın her bir delil ile Kur’an’a karşı imanını ve itikadını kuvvetlendirmesi gerekirken, cevabı son derece basit olan sorularla Kur’an hakkında şüpheye düşmesi gerçekten anlaşılamayacak ve izah edilemeyecek bir durumdur.

Belki de bu basit soru bile, birçok kişinin aklını ve kalbini yaralamış, onu Kur’an hakkında tereddüde düşürmüştür. Bizler, akılları ve kalpleri şüphelerle ve vesveselerle yaralanmış olanlara bir merhem olabilmesi için bu eseri hazırladık.
Şimdi sorumuzun cevabına gelelim, niçin Allah “ben” demiyor da “biz” diyor. Dilerseniz cevabı maddeler halinde öğrenelim:
1- “Biz” tabiri meliklerin ve sultanların tabiridir. Onlar sözlerine ya da mektuplarına başlarken “Biz ki…” diyerek başlarlar.
Zira bu ifadede haşmet ve büyüklük vardır. Allah’ta ezel ve ebedin sultanı ve padişahıdır. Elbette haşmet ve büyüklük ifade eden “Biz” tabirini “Ben” tabirine tercih etmesi azametinin şanındandır.
2- Allah, Kur’an’ın indirilmesi gibi, meleklerinde içinde bulunduğu ve onların vasıta olduğu işlerde “Biz” der ki, bununla, zatı ile birlikte o icraatta vasıta olan meleğe de işaret edilmiş olur.
Mesela “Kur’an’ı biz indirdik” dediğinde “Biz” ifadesinin açılımıyla ayet şöyle anlaşılır: “Kur’an’ı ben, meleklerim vasıtasıyla habibime indirdim” Ya da “Biz gökten bir su indiriyoruz” denildiğinde, yağmur damlalarını indirmekle görevli olan meleğe de dikkat çekilmek-te, melek de bu ifadeye dâhil olmaktadır.
Ancak bu meleklerin tesirde hiç bir müdahaleleri yoktur. Çünkü tesiri hakiki sahibi ancak Allah’tır.

3- Genelde yaratılışın anlatıldığı ayetlerde Allah “Ben” der. Mesela “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ayetinde olduğu gibi.
Ancak yaratılışın anlatıldığı bazı ayetlerde de “Biz” tabiri geçer. Bununla kastedilen ise o anda meleklerin o yaratılışa şahit olduğu ve orada bulunduğudur. Bu ifadeyle Allah kendi sözüne melekleri şahit yapmaktadır.
Mesela “Biz yeri, göğü ve içindekilerini yarattık” denildiğinde, Allah’ın bu yaratmağı tek başına yaptığı ve bunları yaratırken meleklerin hazır ve şahit olduğu anlaşılır.

Okyay

ÖZEL ÜYE
Biz deyen Hükümdanların, Saltanat, yetki ve azametlerini vurgularken,
Hükümdarlar Hükümdarı Yüce Mevla'nın biz demesi, canlı cansız her yaratılmışın
sahibi olduğunun ve Azametinin anlaşılması lazım gelmez mi?
Amenna ve saddakna.
Allah c.c. razı olsun. Saygı değer Adminim .
Önemli bir konuyu vuzuha kavuşturmuşsun.

MURATS44

Özel Üye
@Okyay üstad. Aslında bir yerde Rabbimizin inceliği. Nezaketen bile olsa büyüklüğünü , azametini , kudretini "BEN" diye değil de, şahit tuttuğı melekleriyle beraber tamamlayarak buyuruyor ifadesini. Burda, aslında kullarına en güzel dersi de veriyor. Herşeyin sahibi, kainatın, alemlerin canlı cansız herşeyin tek sahibi ve yoktan yaratıcısı kibirden uzak bir ifadeyle "ben yaptım" demiyor, "biz yaptık" diyor. Elbette ki, O'na yardım edebilecek hiç kimse, hiçbir varlık yok. O , bir'dir; Tek'tir..
ama bizler en ufak birşey de, Ben yaptım diye övünür, gururlanırız. ALLAH ac ne kadar büyük, ne kadar güzel. :)
Anlamak istemeyenler de , herşeye bir kılıf bulurlar.

Okyay

ÖZEL ÜYE
@Okyay üstad. Aslında bir yerde Rabbimizin inceliği. Nezaketen bile olsa büyüklüğünü , azametini , kudretini "BEN" diye değil de, şahit tuttuğı melekleriyle beraber tamamlayarak buyuruyor ifadesini. Burda, aslında kullarına en güzel dersi de veriyor. Herşeyin sahibi, kainatın, alemlerin canlı cansız herşeyin tek sahibi ve yoktan yaratıcısı kibirden uzak bir ifadeyle "ben yaptım" demiyor, "biz yaptık" diyor. Elbette ki, O'na yardım edebilecek hiç kimse, hiçbir varlık yok. O , bir'dir; Tek'tir..
ama bizler en ufak birşey de, Ben yaptım diye övünür, gururlanırız. ALLAH ac ne kadar büyük, ne kadar güzel. :)
Anlamak istemeyenler de , herşeye bir kılıf bulurlar.

Parlayan imanınızın ışığıyla aydtınlık saçıyorsunuz.
Dilerim Rabbimiz Teala hoşnud olmuştur.
Sağ olun Allah c.c. razı olsun.,

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Kullarım beni sorarlarsa, bilsinler ki ben, onlara yakınım Benden isteyenin, bana dua edenin duasını kabul ederim...
(Bakara 186)

Elinize sağlık ALLAH razı olsun Adminim.

Üst Alt