Alttaki üyeye dini soru sor.

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Alttaki üyeye dini soru sor. (Fıkıh, akaid, siyer)

Hayırlı olsun inşaAllah..
İlk soru bizden olsun inşaallah!
Alttaki kardeşimiz hangi millettensin diye sorduğunda ne cevap vereceksin?

Son düzenleme:

MURATS44

Özel Üye
Soru bu şekilde olmayabilir ama, millet derken orda farklı anlam var. Ümmeti muhammeddeniz elhamdülillah.

Bende sorayım bir tane.

Ayakta su içer misin?

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle dedi: "Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme zemzem verdim. Onu ayakta içti." (Buhârî, Hac 76, Eşribe 76; Müslim, Eşribe 117-119)

Ali radıyallahu anh ayakta su içti. Sonra da: "Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin benim içtiğimi gördüğünüz gibi su içtiğini gördüm" dedi. (Buhârî, Eşribe 16)

İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi: "Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zamanında, yürürken bir şey yer, ayakta iken de su içerdik." (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Et`ime 25)

Abdullah İbni Amr şöyle dedi: "Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ayaktayken de otururken de su içtiğini gördüm." (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 100)

Enes radıyallahu anh’ın rivayetine göre Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bir kimsenin ayakta su içmesini yasaklamıştır. Râvi Katâde şöyle dedi: Biz Enese, ya ayakta yemek nasıldır? diye sorduk. Enes: Ayakta yemek daha beter (veya kötüdür), dedi. (Müslim, Eşribe 113. Ayrıca bk. Tirmizî Eşribe 11)

MURATS44

Özel Üye
Allah katında din, şüphesiz İslam'dır. Ancak, Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Allah'ın ayetlerini kim inkar ederse bilsin ki, Allah hesabı çabuk görür.

İnned dîne indâllâhil islâm(islâmu), ve mâhtelefellezîne ûtûl kitâbe illâ min ba’di mâ câehumul ilmu bagyen beynehum, ve men yekfur bi âyâtillâhi fe innallâhe serîul hısâb(hısâbı).

"ÂLİ İMRÂN suresi 19. ayet-i kerime"

Yüce Rabbimiz kendi katındaki tek dinin islam olduğunu buyurmuştur. Bununla beraber ;

Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilenler, -canları çıkmadan önce kesmemişseniz, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından süsülmüş, yırtıcı hayvan tarafından yenmiş olanları- dikili taşlar üzerine boğazlananlar ile fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı; bunlar fasıklıktır. Bugün, inkar edenler sizi dininizden etmekten umutlarını kesmişlerdir, onlardan korkmayın, Benden korkun. Bugün, size dininizi bütünledim, üzerinize olan nimetimi tamamladım, din olarak sizin için İslam'ı beğendim. Açlıktan darda kalan, günaha kaymaksızın yiyebilir. Doğrusu Allah Bağışlayan'dır, merhametli olandır.

Hurrimet aleykumul meytetu ved demu ve lahmul hınzîri ve mâ uhılle li gayrillâhi bihî vel munhanikatu vel mevkûzetu vel mutereddiyetu ven natîhatu ve mâ ekeles sebuu illâ mâ zekkeytum ve mâ zubiha alân nusubi ve en testaksimû bil ezlâm(ezlâmi), zâlikum fisk(fiskun), el yevme yeisellezîne keferû min dînikum fe lâ tahşevhum vahşevni, el yevme ekmeltu lekum dînekum ve etmemtu aleykum ni’metî ve radîtu lekumul islâme dînâ(dînen) fe menidturra fî mahmasatin gayra mutecânifin li ismin fe innallâhe gafûrun rahîm(rahîmun).

"MÂİDE suresi, 3. ayeti kerime"

Sonuçta Rabbimizin kemale erdirip , katındaki tek din islamdır. İslamın da çeşitleri yok. İslam kuralları ve emirleriyle tektir ve sabittir. Bunu hiç birşey değiştiremez. Uzatıp kısaltamaz. Kural ekleyip çıkaramaz. Böyle bir hal dahilinde islamda mezhep te, TEK'tir. Bu da islamın en temel kurallarına dayanarak , aynı , sabit ve değişmez inançla Ehl'i sünnet vel cemaat'tir.

Dört hak mezhepten birinde olmak, bu mezheplerin itikadı olan Ehl-i sünnet vel cemaat fırkasında olmak demektir. bunun aksini iddia ederek mezhepleri kabul etmemek, Ehl-i sünnet itikadını kabul etmemektir. O da bozuk iman demektir. İnsan, kendini Cehenneme götürecektir.

Hz. Peygamber (asm) şu ifadeleriyle insanlık alemindeki ihtilaf gerçeğine işaret eder:

"Yahudiler 71 fırkaya bölündü, Hıristiyanlar 72 fırkaya. Ümmetim ise 73 fırkaya bölünecek. Biri dışında hepsi ateşte olacak. Kurtulan fırka benim ve ashabımın yolundan gidenlerdir."
Soru : Şahsi düşüncelerinize göre "Güzel Ahlaklı olmak " için bir insan hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz
güzel ahlak Yaradanı düşünerek yaradılanı hoş görmek,ondan gelen her ezaya cefaya hoş bakabilmektir.Allaha yaklaşmaya çalışmak.Onun haramlarından yasaklarından kaçmaya çalışıp,çevresini de uzak tutmaya çabalamak; helalleriyle meşgul olmaktır.her canlıya iyilik etmeye çalışmak.huyların efendisidir güzel ahlak.edep demektir,merhamet demektir,iyilik güzellik demektir

-----------------------------------------------------
Güzel ahlaka sahip kimselere gıpta etmek, onlar gibi olmaya gayret etmek gerekir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Nimete kavuşmuş olanlardan, tevazu gösterene ve kendini hep kusurlu bilene, helalden kazanıp, hayırlı yerde sarf edene, fıkıh bilgileri ile hikmeti [tasavvufu] birleştirene, helale harama dikkat edene, fakirlere acıyana, işlerini Allah rızası için yapana, huyu güzel olana, kimseye kötülük yapmayana, ilmi ile amel edene ve malının fazlasını dağıtıp, lafının fazlasını saklayana müjdeler olsun.) [Taberani]

-------------------------------------
Efendimizin sünnetlerinden uygulamaya çalıştığınız 10 tanesini yazar mısınız bizde öğrenip uygulayalım inşaallah

Üst Alt