Hz.Ömer (r.a)'e sorgu suale gelen kabir melekleri

MURATS44

Özel Üye

HZ. ÖMER'E(r.a.) SORGU SUALE GELEN KABİR MELEKLERİ

Hz. Ömer vefat etmişti.
Cenaze namazı kılınıp, dualar edildikten sonra tüm cemaat yavaş yavaş dağılmaya başladı.Ancak Hz. Ali gitmeyip, kabrin kenarında bekliyordu.Hz. Ömer'in sual meleklerine nasıl cevap vereceğini öğrenmek istiyor ve kabri seyrediyordu.

Biraz sonra beklenen melekler gelip, dünyadan gelen herkese sordukları soruları Hz. Ömer'e de sormaya başladılar.

Meleklerden biri;

Rabbin kimdir, Nebin kimdir, diye sormaya başladı. Meleklerin bu sualleri karşısında hiddete gelen büyük halife, melekleri sorguya
çekmeye başladı;

Siz kimsiniz, buraya nereden ve niçin geldiniz, sizin derdiniz ne de beni gelir gelmez suale çekiyorsunuz, diye sormaya başlayınca
melekler, onun diğer insanlar gibi olmadığını anladılar ve sorularına cevap vermeye başladılar.

Biz yedi kat semadan, beş yüz senelik mesafeden, buraya sana soru sormak için geldik.Bizi bu vazifeyle Âllah vazifelendirdi.
Biz Münker ve Nekir melekleriyiz ve herkese aynı soruları sormak bizim vazifemizdir.Melekleri sonuna kadar dinleyen Hazreti
Ömer, sorularına devam etti;

Siz yedi kat semadan geldiğiniz halde, Âllah'ı unutmadınız mı, diye sorunca melekler,kendilerinin vazifelerinin Âllah'a ibadet etmek
olduğunu ve unutmadıklarını söylediler.

Melekler bu cevabı verince, Hazreti Ömer daha da hiddetlendi ve şunları söyledi;

Siz o kadar uzak yerden geldiğiniz halde Âllah'ı unutmadınız da, ben iki karış toprağın altına girmekle mi, Âllah'ı unutacağım..?

Ayrıyeten size diyecek iki çift lafım vardır;Bir daha Ümmeti Muhammed'e bu kadar sert sormayacaksınız.Melekler ile Hazreti Ömer arasındaki bu hadiseye şahit olan Hz. Ali, göz yaşlarını tutamaz ve;

Ya Ömer, hakikaten sen Ömer-i Adilsin.Hayatın da, mematın da, ümmete rahmet senin, der ve ağlayarak kabri terkeder..!

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Ne güzel konular bunları buradan öğrenmek büyük islami lezzetler...Öyle suale gelen melekler konusuna çok sohbet derdim.Ama Hz.Ömer (r.a)'e sorgu suale gelen kabir melekleri ile ilgili anlatanı duymadım bunu sayeneizde burada duymak büyük şeref..mübarek adminim var olun.

MURATS44

Özel Üye
Allah ac razı olsun admnim. Teşekkür ederim. Bende okuyunca etkilendim. burada paylaştım. Ne güzel konu değil mi? Hz. Ömer ve gelişen konu.
Çok daha uzun olmasını isterdim. Çok çabuk bitiyor. İnsan okudukça hayalinde birşeyler tasavvur ediyor . Böyle konular denk geldikçe beraberce okuruz inşaallah.

TaHKaR

Aktif Üyemiz
ALLAH razı olsun bende çok sevdim... buna benzer paylaşımlarınız bol olsun...Ve Ayrıca ölüm,kiyamet ve ahirette paylaştığın konularda beni derinden etkiliyor bilesin..hiç bir yerde yok bu konular hele sırat köprüsü konusu ve ölümden sonra konular çok güzel hepsini okudum..

K

Kayıtsız Üye

Guest
Kardeşim bu sekil hurafeleri yazmayin bunlar ayrupanin bizleri uyutmak için uydurduğu şeylerdir o donemde hz omer allah asli olan biri tutupta ahirete sorguya inanan biri olum ve diriluse inanan biri bu şekilde konuşmuş biride duymuş ya sirke giriyorsunuz arkadaşlar bunlar dinden cijartir allah korusun

K

Kayıtsız Üye

Guest
Kelimeyi tevhitd okuyun anlarsiniz nelerle uyutuldugumuzu

Üst Alt