Hz. İmâm-I Rabbânî (K.s.)’Ye Hapiste Celâl Sıfatı Ile Terbiye

MURATS44

Özel Üye
İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin (k.s.) talebelerinden seyyid bir zât şöyle nakletmiştir:

“Bir grup tücarla Acîn’de idim. Bu tüccarlar arasında Cân Muhammed adında Celender’den bir zât da vardı. Onunla aramızda bir dostluk kurmuştuk. Bir gün biri bana sultânın, İmâm-ı Rabbânî hazretlerini (k.s.) hapsettiğini söylediğinden çok üzüntülüydüm. Cân Muhammed beni böyle kederli görünce, üzüntümün sebebini sordu. Ben de, İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin (k.s.) hapsedildiğini duyduğum için, böyle olduğumu söyledim. Cân Muhammed bana:

– “Ben de onun talebesiyim. Bugün işin aslını ondan öğreneceğim.” dedi. Sonra gidip kaylûle yaptı yâni öğle vaktine yakın biraz uyudu. Sonra bu uykusunda, rüyâsında İmâm-ı Rabbânî hazretlerini (k.s.) gördüğünü ve kendisine:

- “İşittiğiniz haber doğrudur. Fakat bâzı makamları geçmek, Allahü teâlânın (c.c.) celâl sıfatı ile terbiye edilmeye bağlıdır. Eğer öyle olmasaydı o makamları geçmek mümkün olmazdı. Dostlarımıza söyle, gönüllerini hoş tutsunlar, işin sırrı budur.” buyurduğunu söyledi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt