Secdede Yapılabilecek Dualar

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
a) 3 kere;

سُبْحَانَ رَبِّىَ ْلاَعْلَى
Sübhâneke rabbiyel ağlâ.
"En yüce olan Rabbimi tüm noksanlıklardan tenzih ederim." [SUP][1][/SUP]

b) سُبْحَانَكَ للَّهُمَّ رَبَّنَا وَبِحَمْدِكَ، اَللَّهُمَّ اغْفِْلِى
Sübhânekellâhümme rabbenâ vehamdike, allâhümmeğfirlî.
"Rabbimiz olan Allah'ım! Sana hamdederek seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim." [SUP][2][/SUP]

c)سُبُّحٌ، قُدُّوسٌ، رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَالرُّوحِ
Subbûhun, guddûsun, rabbül melâiketi verrûhi.
"Rükû ve secdem, her türlü noksanlıktan, ortak edinmekten, ulûhiyete ve yaratana lâyık olmayan şeylerden uzak ve temiz olan meleklerin ve Rûh'un Rabbi (olan Allah) içindir." [SUP][3]

[/SUP]d) اَللَّهُمَّ لَكَ سَجَدْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ، وَ لَكَ اَسْلَمْتُ، سَجَدَ وَجْهِىَ لِلَّذِى خَلَقَهُ، وَ صَوَّرَهُ، وَ شَقَّ سَمْعَهُ وَبَصَرَهُ، تَبَارَكَ اللهُ اَحْسَنُ الْخَالِقِينْ
Allâhümme leke secedtü bike ēmentü, ve leke eslemtü, secede cevhiye lillezî [k]halagahû, ve savverahû, veşegga sem'ahû ve baserahû, tebērakellâhu ehsenul [k]haligîn.
"Allah'ım! Sana secde ettim, sana îmân ettim ve sana teslim oldum. Yüzüm, kendisini yaratan ve ona şekil veren, onda göz ve kulak açan Allah'a secde etti. Takdir eden ve şekil verenlerin en güzeli olan Allah'ın bereketi pek çoktur." [SUP][4][/SUP]

e) سُبْحَانَ ذِى الْجَبَرُوتِ، وَالْمَلَكُوتِ، وَالْكِبْرِيَاءِ، وَالْعَظَمَةِ
Sübhâne zil ceberûti, vel melekûti, vel kibriyâi vel azameh.
"Kudret, hükümranlık, büyüklük ve yücelik sahibini tüm noksanlıklardan tenzih ederim." [SUP][5][6][/SUP]

Kaynaklar

[1] Sünen sahipleri ve Ahmed tahric etmiştir. Bknz. Sahih-i Tirmizi, 1/82.
[2] Buhari 1/99, Müslim 1/350.
[3] Müslim 1,353, Ebû Dâvud 1/230.
[4] Müslim 1/534 ve diğerleri.
[5] Ebû Dâvud 1/230, Nesâî ve Ahmed isnadı ise hasendir.
[6] Said el-Kahtâni, "Hisnül-Müslim", Abba Cooperative Center, Riyad/Suudi Arabistan, 2007, s.29-30.
[/I]

Moderatör tarafında düzenlendi:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH razı olsun tebessüme vesile oldu çok güldüm,hamzaaaaaa konuların bende kapalı haaa
ALLAHIM yarabbim tebessümden ayırma bizleri haaa

MURATS44

Özel Üye
ALLAH razı olsun tebessüme vesile oldu çok güldüm,hamzaaaaaa konuların bende kapalı haaa
ALLAHIM yarabbim tebessümden ayırma bizleri haaa

Konular nasıl kapalı adminim. Hamzanın konuları hemde. engelledin mi Hamzayı? Ondan göremiyorsun heralde. Hem yetki verip hem konularını görmüyorsun. Bence Hamzayı BANLA :F

Üst Alt