Günlük Yoklama ve selamlaşma Defteri. 25 Ağustos 2010 çarşamba

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
'Sahura kalkamıyorum sahursuz oruç tutuyorum' diyenler bu yazıyı daha dikkatli okursa 14 asır önceki Ramazan ruhunun ışıltısını yakalayabilir.

Ramazan denince ilk akla gelenlerden birisi de sahur yemeğidir. Öyle ki Ramazan ayının başlangıcı “bu gece sahura kalkılacak” cümlesiyle müjdelenir.
Ancak geçmiş ramazanlarda olduğu gibi bu ramazanda da etrafımızdan sıklıkla “Sahura kalkamıyorum sahura kalkmadan oruç tutuyorum” gibi ifadeler işitiyoruz. Oysaki sahur yemeği Ramazan ibadetinin ayrılmaz bir parçası. Allah Resulü (a.s.m.) bu gerçeği şu ifadelerle dile getiriyor: “Bizim orucumuz ile ehl-i kitabın orucunu birbirinden ayıran şey sahur yemeğidir.”Peki Feyiz ve bereketin nisan yağmurları gibi yağdığı kalplerin en saf ve berrak bir hâl aldığı tefekkür zikir dua ve huzur için bulunmaz bir zaman dilimi olan Ramazan’ın en bereketli anlarından olan Sahur vaktini uyuyarak geçirdiğimizde neler kaybediyoruz acaba hiç düşündük mü?
İşte Allah Resulünün (a.s.m.) dilinden sahur vakti:
“Sahur yemeği yiyin! Sahurda bereket vardır.” buyurmakta ve sahura kalktığımızda bizi bekleyen manevî bereketleri müjdelemektedir.
“Sahur yapmak berekettir sakın onu bırakmayın! Bir yudum su ile dahi olsa sahur yapın! Sahur yemeği yiyene Allah rahmet eder melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” Sahur vakti duaların kabul edildiği özel anlardan birisidir.
Allah Resûlü (a.s.m.) buyuruyor:
“Her gün Rabbimiz gecenin üçte birinin son tarafında dünya semasına iner:
– Dua eden yok mu icabet edeyim. İsteyen yok mu vereyim. Bağışlama dileyen yok mu bağışlayayım buyurur.” Sahura kalkan kişi bir nevi gaflet olan uykuyu terk ederek günün en özel anını uyanık bir şekilde tefekkür zikir dua ya da ibadetle geçirdiği için büyük sevaplara ulaşarak zamanını bereketlendirir. En önemli ibadetlerden birine uyanık olarak başlamak ibadeti daha rahat bir şekilde yerine getirebilmek için bir şeyler yemek başka bir bereket sebebidir. Bu hikmete işaret eden Allah Resûlü (a.s.m.):
“Oruca destek olmak isteyen sahur yapsın güzel koku sürünsün iftarını su ile açsın!”
“Gündüz orucu için sahur yemeğinden gece namazı için kaylûle uykusundan destek alın! buyurur.”
“Allahım! Sahura kalkanlara rahmet et!” ve “Allahım! Sahuru ümmetime mübarek kıl!”
esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü
hayırlı sabahlar
02:33

MURATS44

Özel Üye
normalkirmizigul20up1.jpg

19:35

Esselamu Aleyküm

Üst Alt