Hazreti İbrahim’in (aleyhisselam) İmtihanı

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
Hazreti İbrahim’in (aleyhisselam) İmtihanı

HAZRETİ İBRAHİM’İ (aleyhis-selam) İMTİHAN EDEN MELEKLER:

Peygamber (aleyhisselam) efendimizden nakledildiğine göre, Allahu Teala İbrahim Peygamberi(a.s.) “Halil(dost)” edindiğinde melekler:

– Ya Rab O’nun gönlünde mal, evlat ve aile sevgisi varken, O nasıl Senin dostun olabilir? Çünkü çok büyük serveti vardır, dediler.

Allahu Teala:

– Onun kalbinde Benim sevgimden başka bir sevgi yoktur; isterseniz onu deneyiniz. Ben bu sınavınızı kendisine bildirmeyeceğim de diye buyurunca, 4 büyük melek birer insan şeklinde yeryüzüne indiler.

İbrahim(a.s.)’ın vadiler dolusu sığır ve koyunu, ellibin tane de çoban köpeği bulunurdu. Buna göre onun malının çokluğu mukayese edilmelidir.
İnsan şekline giren dört büyük melekten biri olan Cebrail(a.s.) İbrahim Peygamberin(a.s.) önünde durarak:

-“Şu dağ, taş üzerindeki mallar ve bu mülk kimindir?” diye sordu.

İbrahim Peygamber O’na şu cevabı verdi:

-“Bu mallar ve bu mülk, Allah’ın bize emantidir.”dedi. Bunun üzerine Cebrail(a.s.)şu zikri yaptı:

-“Subbuhun, Kuddusün ve Rabbunâ ve Rabbul-melâiketi verrûh.” (Rabbimiz Allah en Yüce ve en Kudsî, her eksik sıfattan temizdir, hem meleklerin ve hem Rûh’un(Cebrail’in) Rabbidir.)

Bu zikri işiten İbrahim Peygamber(a.s.) sarsıldı ve lâhuti bir zevkle kendinden binlerce kez geçerek, mest-ü hayran olup nice zaman sonra kendine gelebildi:

– “Ey yabancı ne olur, o zikri bir kez daha yaparmısın?” diye insan suretinde karşısında duran Cebraile yalvardı.

Cebrail O’na :

-“Şu görülen malların üçte birini bana verirsen dediğini yaparım.” dedi.

İbrahim(a.s.):

– Tamam ey yabancı dedi ve Cebrail aleyhisselam bu şekilde üç kez Allahu Tealayı tesbih etti ve dönüp gitmek üzere iken, İbrahim Peygamber O’na seslenerek:

-“Ey yabancı bu malların hepsi senin oldu, niçin bunları almadan gidiyorsun?”dedi.

Cebrail aleyhisselam bunun üzerine silkelenir melek şekline girdi, İsrafil aleyhisselam silkelendi melek şekline döndü ve diğer iki melekte melek suretine döndüler.

Cebrail aleyhisselam İbrahim peygambere(aleyhisselam) yönelerek :

-“Ey İbrahim biz seni imtihan için gelmiştik. Sen bu tavrınla, gerçekten Allah’ın halili olduğunu isbat ettin.” dedi.

Üst Alt