Rahmet ve Gazap cümlelerini bir insanın kullanması

MURATS44

Özel Üye
Esselamu aleyküm..

Geçenlerde bir tanıdıkla konuştuğumuz bir konuda , tanıdığımın bana izlediği bir videoda bir devlet yöneticisi (ismini vermeyeyim), Türkiyede yaşanan terör olaylarına ve oynanan oyunlar karşısında ,

- Bizim rahmetimiz, gazabımızı aşacaktır inşaallah...

cümlesini kullanmış olması , bu sözleri sarfeden insanın ilahlık (haşa) tasladığını söyleyerek , bunun insanı dinden çıkararak , islama hakaret niteliğinde olduğunu böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini belirtmiştir.

Hadis-i şeriflerde ise ;

-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlukatı arasında taksim etti.) Bu tek cüzden nasibine düşen pay sebebiyledir ki mahlukat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."Buhari, Edeb 19, Rikak 19; Müslim, 17, (2752); Tirmizi, Da'avat 107-108, (3535-3536) - Bu, Allah’ın kullarının kalplerine yerleştirdiği merhamettir ve Allah, ancak merhametli kullarına rahmet eder. (Müslim, Cenâiz, 11; Buhârî, Merdâ, 9)

- İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. (Buhârî, Tevhîd, 2)

- Çölde yaşayan Araplardan bazıları Resulullah’ın (s.a.s.) yanına geldiler; (Onun çocukları öpüp sevdiğini görünce):]-Siz çocuklarınızı öpüyor musunuz? dediler. Hz. Peygamber (s.a.s.):
]-Evet cevabını verince onlar:
]-Ama biz vallahi çocukları öpmeyiz dediler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.s.):
]-Allah sizin kalbinizden merhameti söktüyse ben ne yapabilirim, buyurdu. (Müslim, Fedâil, 64)
]- Akra’ b. Hâbis Hz. Peygamber (s.a.s.)’i torunu Hasan’ı öperken görünce: “Benim on çocuğum var onlardan birini bile öpmedim” dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.s.): “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” buyurdu. (Müslim, Fedâil, 65)]

- Ben Muhammed’im, Ahmed’im, (peygamberlerin izinden giden) Mukaffî’yim, (insanları etrafına toplayan) Hâşir’im, tevbe peygamberiyim, rahmet peygamberiyim. (Müslim, Fedâil, 126)................ vs;

Kaynaklarda söylenmesine rağmen , yaratılmış hiç bir valığın bu vasifları üzerine alamayacağını söyleyerek , bunları söyleyenin dinden çıkmış olacağını savunmaktadır. Hatta , islam ülkelerinde kitapları yayınlanan hocalara bunu sorduğunu ve aldığı cevabın ise ;

- hiç bir kulun böyle bir iddiada bulunamayacağını, bulunan hakkında ise hükmü bilmediğini

söylediğidir.

NOT
]Benim sormak istediğim ;]

- Bir kul , Allahın vasıflarına sahip olabilir mi ? Bütün vasıflarına sahip olması elbette akıl dışıdır ama bazılarına ; öfke , kızgınlık , merhamet, şefkat, bağışlayıcılık... gibi vasıfları sahiplenebilir mi? Elbette Rabbimizin kendinde olan vasıflarının derecesi ile kullarının ki bir değildir ama bu vasıfları sahiplenen kimse dinden çıkmış mıdır?

- Rabbimizin vasıflarından bazılarının yüzlerce derece aşağısını taşıyan kulların Rabbimizin isimlerini taşıması karşısındaki kıyaslama nasıldır? Aziz , Kadir , Aliyy gibi isimleri taşımak bu isimlerin karşılığını da taşıma iddiası değil midir?

Fahrettin hocam , İhsan hocam .. Özellikle yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...

fahrettin tırınk

Site İmamı
Kıymetli Kardeşim Murat,evet RAHMET ALLAH cc bir sıfatıdır,acımak,afv etmek,merhamet etmek,şefkat etmek anlamlarına gelir,yukarda da beyan ettiniz hadisi şerifte de geçtiği gibi,ALLAH cc 100 rahmetinden bir tanesi sayesinde dünyada bütün canlı varlıkları rızıklandırması,doğadaki vahşi hayvanların dahi yavrularına merhamet ederek onları her türlü kötülükten koruyarak büyütmesi bile o bir rahmet sayesindedir.
kafirleri bile bu 1 rahmeti sayesinde rızıklandırmaktadır.
99 rahmetini ise ahırette yanlız müminler için tecelli decektir.
Mesela KERİM, ALLAH cc bir sıfatıdır.araplar bir birine saygılı konuşurken veya iyi gördüğü bir kimseye ENTE KERİM'UN,derler,sen çok iyisin veya çok cömertsin veya daha başka anlama gelen bu kelimeyi bir birine söylerler.
demekki ALLAH cc sıfatı kullarına yayıldığı için insana isnad edilebilir,ancak o sıfat ALLAH cc ait olup kullarına bir nevi dağıtmştır.
Mesela dua ederken YA EKRAMUL EKREMİN,söylüyoruz,yani ey ikram edenlerin en iyi ikram edeni.anlamına gelen bu cümleyi kullara söyleyemzsin.veya YİNE KUR'ANI KERİMDE GEÇEN,erhamurrahimin,sen merhamet edenlerin en merhametlisisin,anlamına gelen bu cümle de yaratılana hitaben söylenmez.
ancak yukarda sorduğunuz soruyu soran kişinin sözüne benzer,ALLAH cc hadisi kutsisinde şöyle buyurmaktadır.(Rahmetim benim gazabımı sebkat etmiştir)bu anlama gelen o cümleyi söylerken niyet,söyleme yeri zamanı ve zemini çok önemlidr. sakınca ve tehlike arz edecek anlam taşıyacağından,onun yerine şöyle söylemek lazımdır.bizim iyilik severliğimiz kötülük yapmamızdan daha fazladır.anlamına gelen söz söylemek lazımdır.peygamberimiz as,bir hadisi şeriflerinde de buyuruyorlarki,fitne uyumaktadır kim onu uyandırırs ALLAH cc ona lanet etsin.bu hadisi şerife göre müslüman uyanık olmalıdır.
ALLAH cc cümlemizi küfre düşecek lafızlardan ve fitne çıkaracak sözlerden uzak eylesin inşaallah...

MURATS44

Özel Üye
Allah ac razı olsun Fahrettin hocam. Cevabınız oldukça açıklayıcıydı. Asıl anlamak istediğim, bu cümleyi sarfeden insanın böyle bir iddada bulunmayacağına inandığımız gibi bu cümleyi sarfetmiş olması dinden çıkmaya neden midir ve islama hakaret niteliği taşır mı?

Yer zaman ve niyet elbettteki belirleyici unsur. Biz gördüğümüz kadarıyla dinine bağlı ve müslümanlığı yaşamaya gayret eden bir insan? Bu sözlerinden dolayı yargılanıp islama hakaret etti diye değerlendirilebilri mi?

Cevabınız açık ,, cevabınızın genelinde sorduğuma cevap aldım. En net cümleyle açıklar mısınız lütfen? Allah ac razı olsun.

fahrettin tırınk

Site İmamı
Değerli Murat kardeşim aslında yazımın içinde Mesele açıklığa kavuşmuş,şahıslar üzerinden cevab vermek doğru deyil,İSLAM tüm insanlara hitab ettiği için buna göre cevab verdim.
zaten bu cümleyi söyleyen zat ne dediğini bilen,ne anlama geldiğini bilen bir zattır.
küfrü mücib bir hal yoktur tabiki,
yukarda da arz ettiğim gibi fitneyi konuşturup bizleri yıpratacak ortama mahal vermememiz açısından genel bir izah yapmaya çalıştım
insan oğu hata yapmaya meyilli yaratılmıştır.
tıpki ADEM as,atamız da cennetten hikmetine binaen hata sonucu çıkması gibi.
mesela Diyarbakır daki Hocamız peygamöberimize yapılan küfrani karikatöre gösterdiği tepki,müthişti ve arkasında durmamız gereken bir haykırıştı,
ama fitne hemen orada nasıl cevab verdiğini biliyorsunuzdur.
işte bu durumlara düşmememiz lazım.
Tam bir olma zamanı,düşmanlara karşı taviz vermeden hakikatlar karşısında daha fazla tek vucut olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz.
ALLAH cc MÜSLÜMANLARI MUZAFFER EYLESİN İNŞAALLAH.
EN DERİN SAYGILARIMLA...

MURATS44

Özel Üye
Eyvallah Değerli Hocam..

Ben zaten böyle düşünüyordum. Söylediklerinizde çok haklısınız.İnsanlarımız üzerinde düşünceleri değiştirmek için oynanan sayısız oyunlar helede son zamanlarda islam üzerindeki çirkin düşünce ve tavırlardan ders alıp gerçekleri daha iyi kavramamız gerekiyor. Basit laf oyunlarıyla yön değitirmek , islamı yanlış düşündürmek , ve bizleri dinimizden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı çok daha dikkatli olmalıyız.

Dediğim gibi ilk cevabınız gayet açıktı. Bir kez daha teyit etmek istedim. Allah ac razı olsun değerli Fahrettin Hocam.

En derin saygı ve sevgilerimle.

fahrettin tırınk

Site İmamı
Evet Kıymetli kardeşim Murat,hiç şüpheniz olmasınki,Vatanın bölünmesi hususnda İHANETE ortak olacak yardım bir tarafa dursun,
O zihniyeti destekler bir cümle dahi yazmak bu devir de gaf ve dalaletten öte İHANETTİR...
ALLAH cc bizi İHANET edecek bir konuma gelmekten muhafaz eylsein...

MURATS44

Özel Üye
Evet Kıymetli kardeşim Murat,hiç şüpheniz olmasınki,Vatanın bölünmesi hususnda İHANETE ortak olacak yardım bir tarafa dursun,
O zihniyeti destekler bir cümle dahi yazmak bu devir de gaf ve dalaletten öte İHANETTİR...
ALLAH cc bizi İHANET edecek bir konuma gelmekten muhafaz eylsein...

Çok doğru Fahrettin Hocam. O zihniyeti destekliyor olmanın nedeni , islama uzak bir hayat sürmek , islamın yaşanmadığı bir ülkede yaşamak istemek. İslama düşman olarak her ne hikmetse böyle bir güzel dinin yumuşaklığını ve güzelliğini kabule demedikleri gibi bunun olması içinde devletin zarar görmesini milletin zarar görmesini umursamayıp sadece kendi düşündüklerini doğru görmelerinden kaynaklanıyor. Bunun İhanet olduğunu kabul edemeselerde ülkenin ve milletin geleceğine vurulmak istenen darbe en büyük ihanettir.

Rabbim insanlarımıza hidayet versin inşaallah. Gerçekleri az da olsa görsünler. Yoksa bu ihanetin sonucunda telafi edilemeyecek hasarlar oluşabilecektir. Etrafımızdaki ülkeler bile çok şey anlatırken bizler hala küçük hesaplar derdindeyiz. Bu da islamı bilmeyişimizden kaynaklanıp her attığımız adımda farkına varamadığımız kayıp ve zarara uğruyoruz.

Rabbim yardımcımız olsun inşaallah. Hakkımızda en hayırlı olanı Rabbim bizlere nasip etsin inşaallah.

Üst Alt