Allah ac nerdedir ?

mahzungarip

Yönetici
Meallerde elbette öyle bir dipnot düşselerdi iyi olurdu ancak meal olmazdı tefsir olurdu değil mi? Detay tefsirlerdedir başkanım adı üstünde meal yani türkçe karşılığı ki tam karşılığı demek anlamına da gelmiyor zaten. Evet aynen gayb onlar ki gaybe iman ederler diyor Kur'an görüp bilipte ne yapacan ki şu şehadet alemindeki aklın ve gözün yeterli değil ki görmene veya idrak etmeye. Hani Aristo demiş ya sınırlı olan sınırsızı düşünemez;) Ne zaman ki öldün gözden perde kalktı o zaman herşey sana ayan olur cevaplarını alırsın merak etme:)

MURATS44

Özel Üye
Meallerde elbette öyle bir dipnot düşselerdi iyi olurdu ancak meal olmazdı tefsir olurdu değil mi? Detay tefsirlerdedir başkanım adı üstünde meal yani türkçe karşılığı ki tam karşılığı demek anlamına da gelmiyor zaten. Evet aynen gayb onlar ki gaybe iman ederler diyor Kur'an görüp bilipte ne yapacan ki şu şehadet alemindeki aklın ve gözün yeterli değil ki görmene veya idrak etmeye. Hani Aristo demiş ya sınırlı olan sınırsızı düşünemez;) Ne zaman ki öldün gözden perde kalktı o zaman herşey sana ayan olur cevaplarını alırsın merak etme:)

Enresesaaannn !!!

Detay tefsirlerde ama herkes tefsir okumuyor. Yüz kişinin 99 'u meallerden okuyor. Bizim merakımız anlamaya gücümüzün yetmeyeceği bilinmez alemin şekli ve şemali değil , Rabbimizin bize indirdiği Yüce Kur'an'ın mealindeki ifadenin bizlere ne anlattığıydı. Soruya cevap alamadım :) Ya sormak istediğimi soramadım ya da anlatılanı anlamadım. sonuçta hiç bişey anlamadım :)

mahzungarip

Yönetici
Enresesaaannn !!!

Detay tefsirlerde ama herkes tefsir okumuyor. Yüz kişinin 99 'u meallerden okuyor. Bizim merakımız anlamaya gücümüzün yetmeyeceği bilinmez alemin şekli ve şemali değil , Rabbimizin bize indirdiği Yüce Kur'an'ın mealindeki ifadenin bizlere ne anlattığıydı. Soruya cevap alamadım :) Ya sormak istediğimi soramadım ya da anlatılanı anlamadım. sonuçta hiç bişey anlamadım :)

Anlamak istemiyorsun da ondan. Meal Kur'anın türkçe karşılığı değil ve asla ve kat'a mealden anlayamazsın Kur'anı. meal dediğin arapçadaki kelimelerin türkçede olan karşılığı tabi tam karşılığı değil mana eksik kalıyor o yüzden tefsir şart ancak öyle anlarsın. Kur'anın siyak ve sibak, nesuh mensuh, sebeb-i nüzul gibi konuları bilinmez ise anlaşılmaz. Ki sahabe bile olaya vakıfken hangi ayet hangi olay sonrası inmiş biliyorken yinede sormuşlar ya Rasulallah bu ayette ne demek istiyor şu kelimenin anlamı ne diye. o yüzden tefsir oku diyorum. hadisler rivayetler nakledilerek Kur'an ayetinin hangisi ne sebeple inmiş ne demek istiyor belli. meal Kur'an değildir tekrar söyliyeyim mi meal okuma arkadaş ali velinin kendince tükçe çeviri güya

MURATS44

Özel Üye
Anlamak istemiyorsun da ondan. Meal Kur'anın türkçe karşılığı değil ve asla ve kat'a mealden anlayamazsın Kur'anı. meal dediğin arapçadaki kelimelerin türkçede olan karşılığı tabi tam karşılığı değil mana eksik kalıyor o yüzden tefsir şart ancak öyle anlarsın. Kur'anın siyak ve sibak, nesuh mensuh, sebeb-i nüzul gibi konuları bilinmez ise anlaşılmaz. Ki sahabe bile olaya vakıfken hangi ayet hangi olay sonrası inmiş biliyorken yinede sormuşlar ya Rasulallah bu ayette ne demek istiyor şu kelimenin anlamı ne diye. o yüzden tefsir oku diyorum. hadisler rivayetler nakledilerek Kur'an ayetinin hangisi ne sebeple inmiş ne demek istiyor belli. meal Kur'an değildir tekrar söyliyeyim mi meal okuma arkadaş ali velinin kendince tükçe çeviri güya

Kulaklarından duman çıkıyor başganım. Bu ne şiddet bu celal :)

Ben sorulan sorunun cevabını merak ettiğim için sordum. Senin bilgine de güvendiğim için :) Sana sorulan her soruya böyle kaş göz morartarak mı cevap veriyorsun. Hocalık , imamlık ve Din adamı konumundaysan sorulara fırçalamadan cevap verecen ;) Tefsirle Meal arasndaki farkı biliyorum. Yalnız oku dediğin Tefsirde de aynı cümle var ;) Elbette Tefsir, Meallerden daha ayrıntılı ve açıklamalı . Anlaşamadığımız konu şu ... Ben diyorum 2 kere iki kaç eder ? Sen diyorsun Türkiyenin dağları denize paralel uzanır. :F

Soru farklı cvap farklı. Sen biliyor olabilirsin ama ben cahilim bilmiyorum. Benim anlayacağım dilden cevap versen belki bir çok kişi öğrenmiş olurdu :) Bilmemek ayıp değil. Bilmediğim için sordum. Sende bilmiyorsan aşağıdaki linkte ..... :)

MURATS44

Özel Üye

Ne kadar çok bilirsen bil , bildiğin ancak ve ancak karşındakine anlatabildiğini kadardır sayın başganım :D Sana güvenmiştim ama soruma cevap veremedin. Verdiğin cevapta senin anlayayacağın dildendi :D Oooo kadan yazacağına bildiklerinle kalaylamadan cevap verseydin sana teşekkür bilem ederdim. Ama , sana yok teşekkür meşekkür. :F Bilmemek ayıp değil ama bilmediğini saklamakta ince bi taktik meselesi tabi :)

Aşağıdaki linki oku belki öğrenirsin , başka yerde biri daha sorarsa böyle köşe bucak saklanmazsın :D

mahzungarip

Yönetici
daha önce dediydim sankim çok yoğunum fırsatım pek olmuyor bu hafta geçsin hele sonra cevap veririm anlayacağın dilden

H

HÜSEYİN AKTAŞ

Guest
Allah arşın ve yerin sahibidir.sahip olduğu her şey onu zikreder.her şeyden haberdardır.onun belirli bir mekanı yoktur.bize şah damarımızdan daha yakındır.

Üst Alt