Edirne selimiye cami sırları...

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
deve-kuu-49A5-5405-4FB1.jpg

Deve kuşu yumurtalarının sırrı nedir...

[FONT=pt_sansregular]Camideki ses akustiğinden, ışığından hatta kandillerden bahsettik peki bu kadar büyük yapı nasıl temiz tutuluyor?
[FONT=pt_sansregular]Mimar Sinan, camideki kandillerin yanına deve kuşu yumurtalarını koydurtmuş. Aradan 400 yıl geçtiği için o yumurtaların çoğu kırılmış veya çalınmış. Geriye sadece 30 tane kalmış.(Şu anda yenilendiği için yeterli sayıda var)
[FONT=pt_sansregular]Yumurtanın koyulmasının sebebi ise nerdeyse yüzyıllar sonra ortaya çıkmış. Kurumuş deve kuşu yumurtası insanların algılamadığı bir koku yayıyor. İnsanın duymadığı bu koku akrep, örümcek gibi haşeratları mekandan uzak tutuyor.
[FONT=pt_sansregular]Eskiler bunu rivayet olarak kabul ederdi. Fakat yakın zamanda deve kuşu yumurtalarının örümcekleri uzak tuttuğu kanıtlandı.

MURATS44

Özel Üye
Mimar sinan 500 yıl önce kullanıyor ama gelişmiş teknoloji ile bilim bunu daha yeni çözüyor :) Gerçekten ilginç. Bende ilk defa duydum. Teşekkürler vuslat.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
s%C3%BCleymaniye+is+odas%C4%B1.jpg

caminin is odası,burdan çıkan isler mürekkep olup geri dönüşümde kullanılmakta olup sırlar içermekte...

MURATS44

Özel Üye
bu odaya KEREM nasıl çıkmış acaba? Başka yer bulamamış çıkıp is odasına isim yazmış. Burdaki isleri nasıl tıoplayıp mürekket yapıyorlardı acaba?

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
şimdi zamanım yok nasıl mürekkep yapmışlar, anlatacam murat şok şok şok olcan :)

Üst Alt