Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruması - Tozkoparan İskender Paşa

MURATS44

Özel Üye
Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruması kimdir?

Fatih Sultan Mehmed Ha
Fatih Sultan Mehmed Ha
Osmanlı Devleti, kültür ve medeniyeti hakkında bilinmeyen kahramanlar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor...

Tarihçi - Yazar Ahmet Anapalı, adım adım kültür ve medeniyetimizde yer etmiş önemli isimleri tanıtmaya devam ediyor. Ülke TV ekranlarında yayınlanan Tarihte Yürüyen Adam programı ile büyük beğeni toplayan Anapalı, bu hafta Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruması Tozkoparan İskender Paşa'yı anlattı.

İşte, Ahmet Anapalı'nın anlatımıyla Fatih Sultan Mehmet Han'ın 'Güvenlik Şefi' olan ve 'Tozkoparan' ismini alan İskender Paşa'nın bilinmeyen hikâyesi...

Aksaray'dan Cerrahpaşa'ya çıkan yokuşun başında, Aksaray Mahmudiye İlköğretim okulu var. Benim de mezun olduğum okul. Sultan II. Mahmud dönemine ait bir okuldur.

Hemen yanında, bir apartmanın bahçesinde bir Osmanlı mezarlığı vardır. Biz, her mezarlığın önünde durup bir şeyler anlatmadığımıza göre, neden burada durduk ve bir şeyler anlatıyoruz?

Hikâyesi güzel. Osmanlı İmparatorluğu'nun her bölgesinden çıkan okçular vardır, özel, attığını vuran okçulardır. Hem Kaptan-ı Derya'ların hem de padişahların yakın korumaları olmaktadır.

Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruması - Tozkoparan  İskender Paşa
Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruması - Tozkoparan İskender Paşa
Hem iyi silah kullanan, yani silah kullananlar hem de iyi ok atanlar padişahların yakın korumaları olarak gezerlermiş Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruması, bugünkü deyimiyle 'Özel Güvenlik Şefi' diyelim, adı İskender'dir.

İyi okçudur, yani attığını vurur. Birgün panayırda bir oku alır en uzağa atma yarışında dizini yere koyar ve tam bu o mesafeden okunu alır, kirişe koyar ve fırlatır. O kadar hızlı, o kadar kuvvetli atar ki, ok yere yakın mesafede gittiği için gittiği yerde, yerden toz kaldırır. Yani ok, yerden toz kaldırarak gider. Bu yüzden İskender Paşa'ya o tarihten itibaren 'Tozkoparan İskender Paşa' derler.

Fatih Sultan Mehmed Han çok beğenir bu hareketi ve ona arpalık olarak, ona vergi, gelir olsun maaşı oradan karşılansın diye, bir yer, arazi vakfeder. Neresi mi? Bugün İstanbul'da bulunan Tozkoparan semtinden bahsediyoruz.

Tozkoparan semtinin sahibi olan, Fatih Sultan Mehmed Han'ın yakın koruma şefi olan Tozkoparan İskender Paşa, işte bu aksaray'ı Cerrahpaşa'ya bağlayan yokuşun hemen sağında bir apartmanın bahçesinde bu halde bulunmaktadır. Nasıl bir zihniyetse, kabrinin başına mum yakma yeri bile yapılmıştır.

Üst Alt