28 Ekim 2016 Cuma Hutbesi. - Din-i Mübin-i İslam

romeo

Yeni Üyemiz
28 Ekim 2016 Cuma Hutbesi. - Din-i Mbin-i slam
28 Ekim 2016 Cuma Hutbesi. - Din-i Mbin-i slam
L : GENEL
TARH : 28 Ekim 2016

DN- MBN- SLAM
Cumanz mbarek olsun Aziz Kardelerim!

Okuduum ayet-i kerimede Yce Rabbimiz yle buyurmaktadr: Ey nsanlar! eytana tapmayn. O, sizin apak dmannzdr. Sadece bana kulluk edin. te dosdoru yol budur. diyerek sizden sz almadm m? 1 Okuduum hadis-i erifte ise Peygamberimiz (s.a.s) yle buyuruyor: Ben size gecesi gndz gibi, apak bir yol braktm.2

Kardelerim!

Hz. mer anlatyor: Bir gn Peygamberimiz (s.a.s)in yannda oturuyorduk. Bir adam kageldi. Elbiseleri bembeyazd. Salar simsiyaht. zerinde bir sefer, bir yolculuk izi yoktu. Aramzda onu tanyanmz da yoktu. Peygamberimiz (s.a.s)in huzurunda oturdu. Dizlerini Resl-i Ekrem (s.a.s)in dizlerine yaslad. Ellerini de dizlerinin zerine koydu. Ve dedi ki:

Ey Muhammed! Bana slam anlat.

Resul-i Ekrem (s.a.s);

slam; Allahtan baka ilah olmadn Muhammedin Allahn elisi olduunu kabul etmen, namaz dosdoru klman, zekt vermen, Ramazan orucunu tutman ve eer imknn varsa haccetmendir.

buyurdu. Gelen zat,

doru syledin

dedi. Hz. mer diyor ki:

Adama ardk, hem soru soruyor, hem de tasdik ediyordu.

Sonra o kii َbana iman anlat dedi.

Allah Resul (s.a.s) man; Allaha, meleklerine, peygamberlerine, kitaplarna, ahiret gnne, kadere, hayrn ve errin Allahtan olduuna inanmandr.

dedi. Bu cevap zerine adam, yine

doru syledin dedi.

Bu sefer Bana ihsan anlat dedi.

Peygamberimiz (s.a.s):

hsan, Allah gryormuasna Ona ibadet etmendir. Her ne kadar sen Onu gremesen de O, seni her an gryor

karln verdi. Adam yine doru syledin dedi. O zat, bir soru daha sordu;

Kyamet ne zaman kopacak dedi. Resul-i Ekrem (s.a.s):

Bu konuda kendisine soru sorulan kimse, soruyu sorandan daha bilgili deildir buyurdu.

O ahs aramzdan ayrlp gidince, Peygamberimiz (s.a.s):

Bu sorular soran kimdi biliyor musunuz? dedi. Allah ve Resul daha iyi bilir dedik. Efendimiz (s.a.s): O Cebrail idi, size dininizi retmek iin geldi buyurdu.3

Kardelerim!

slam kaynaklarnda Cibril hadisi diye bilinen bu hadis, bize slamn artlarn, imann esaslarn, ahlakn ilkelerini ak bir ekilde gstermitir. Buna gre slam, ak, net, sade, ar, duru ve berraktr. Bu kadar ak hkmler varken, elde Kuran gibi bk bir hakikat bulunuyorken, Yce Dinimiz slam; sr, gizem, rya, keif, kerametler ve gelecek tasavvurlar zerine bina etmeye kalkmak asla kabul edilemez. En byk keramet daima srat- mstakim zere olmaktr. nmzde Peygamberimiz (s.a.s) gibi byk bir rehber varken, kurtarc beklentileri ierisinde, kyamet alametleri zerinden bir din ihdas etmek asla kabul edilemez. Hassaten Kurann tarif ettii karmakark ryalar zerine asla bir din bina edilemez. Allahn ak hkmleri dururken, heva ve heves eseri olan ryalarla amel edilemez. Resl-i Ekrem (s.a.s)in sahih hadisleri dururken ryalarla iyi ktye, kt iyiye dntrlemez. Zulm ve hakszlk rya zerine bina edilemez. Zira Peygamberlerin ryas dnda hibir kimsenin ryas bir bilgi kayna olarak kabul edilemez. Ryalarla insanlarn vicdanlar, gnl dnyalar istismar edilemez.

Aziz Kardelerim!

Cebrail (a.s)n kyamet ne zaman kopacak? sorusuna Peygamberimiz (s.a.s)in verdii cevap ok manidardr; Bu konuda kendisine soru sorulan kimse, soruyu sorandan daha bilgili deildir buyurmutur. Buna ramen gayb lemine dair, Peygamberimiz (s.a.s)in bile ben bilmiyorum dedii bilgilerle akllar kartrmak, zihinleri bulandrmak beyhudedir. Bugn birilerinin gayptan verdii haberler zerine hayatmz bina etmemiz anlamszdr. Gayb ve melekt lemine dair kyamet senaryolar zerinden dini anlamak, dini okumak kabul edilemez.

Kardelerim!

Bize den ahirete inanmak ve ona hazrlanmaktr. Bir gn bir sahabi, Allah Resulne kyamet ne zaman kopacak? diye sorduunda, Peygamberimiz (s.a.s), O gn iin ne hazrladn? diye cevap verdi.4 Allah Resul (s.a.s), bu cevab ile bize kyametin ne zaman kopacayla ilgilenmek yerine, ondan sonras iin ne hazrladmz sorgulamamz tlemektedir.

Kardelerim!

Hutbemi Kuran- Kerimde bize retilen bir dua ile bitiriyorum.

TAVSİYE
Rabbimiz! Bizi doru yola eritirdikten sonra kalplerimizi saptrma, bize tarafndan bir rahmet bala. Kuku yok ki ltfu bol olan yalnz sensin5 ...
KAYNAK
1 Yasin, 36/60-61.
2 bn Mce, Mukaddime, 43.
3 Buhri, man, 37.
4 Mslim, Birr, 164, Tirmzi, Zhd, 50.
5 l-i mrn, 3/8.
Hazrlayan: Din Hizmetleri Genel Mdrl

Üst Alt