Evliliği pekmez sandım /Sema Maraşlı

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz
DBM3zo.jpg

Derya nın kına gecesiydi ama ağlamak içinden gelmediği gibi ağlayan annesinede “aceba adettenmidir diye ağlıyor “düşüncesiyle gülmek geliyordu içinden.Derya bu durumdan sıkıldığını farkedip arkadaşlarına müzik setine hareketli müzikler koymaları için rica etti.
O andan itibaren eğlence başladı.Az önce ağlayanların hepsi gözlerini kurulamış karşılıklı oynamaya başlamışlardı.O gece çok yorulmuşlardı misafirleri gönderince odalarına çekildiler.O gece Derya’nın en yakın arkadaşları Oya ve Suzan kalmışlardı.İkiside evliydi.Derya arkadaşlarına eşlerini ve çocuklarını bırakıp yanında kaldıkları için teşekkür etti.
_ Sermet farkında bile değildir benim evde olmadığımın ,dedi Suzan.Akşamda “Evde bir eksiklik var diye” bakınıp uyumuştur. Sonar elindeki kınaya bakıp :
_Aslında bu kınayı kalp şeklinde değilde ayva şeklinde yapsaydın daha iyi olurdu ,dedi.Çünkü ayvayı yediğin gecedir bu gece dedi ve gülüştüler
_Kızı korkutma Suzan dedi Oya
_Doğru bu şimdi ne hayallerle evleniyor .Bende böyle hayallerle evlenmiştim.Bu şimdi “EVLİLİĞİ PEKMEZ SANIYOR,YERİM YERiM BİTMEZ SANIYOR”Bende böyle sanıyordum
_Pekmez değilmi yani ?diye sordu Derya.
_Sen ona bakma ,dedi Oya benim evliliğim daha güzel Ballı börek.bak ben çok mutluyum.
_Sen %5 lik azınlığa giriyorsun.%90 ının durumu pek iç açıcı değil…dedi suzan
_Peki sen Pekmez sanırken ne buldun.?dedi Derya

_Diyet Ekmek dedi Suzan.Sadece karnım doyuyor tadı tuzu yok.Ben çok büyük hayallerle evlendiğim için büyük hayal kırıklığına uğradım…Beklentin ne kadar büyük olursa üzüntünde o kadar çok olur… _Biraz erkeklerin gözüyle bakalım evliliğe ,dedi Oya:Evlenerek büyük sorumluluk alıyorlar.Onlar PEKMEZ beklerken belki Kurtlu elma ile karşılaşıyorlar..Bekarken sürekli gülümseyen melek yüzlü kızın nasıl da dırdırcı bir cadıya dönüştüğünü görmenin hayal kırıklığını yaşamadıklarını ne biliyorsun?
İyi yönlerinden bakalım olaya ;Evlenmek ,sevdiğin insanla hayatını paylaşmak çok güzel bir duygu.
Evlilik yepyeni bir hayat.Evli bir kadının hayatı zevkli ve maceralıdır.Hareket vardır aksiyon vardır:OYSA BEKARLIK DEDİĞİN NEDİR Kİ SIKICIDIR Bak bundan sonra hayatın şöyle geçecek: Her gün ufak tefek birsürü şey için kocanla tartışacaksın
Her sabah evin içinde kocanın kirli çorabının tekini arayacaksın .çoğunlukla da bulamayacaksın.Şansın varsa gün içinde hiç ummadığın bir yerde bulursun
Çamaşır yıkandığında birsürü çorap teki bulacaksın,ama çoğunun eşini bulmakta zorlanacaksın.
_Klozetin kapağını her banyoya girdiğinde kapatmak zorunda kalacaksın.
_Diş macunu kurumasın diye eşin kullandıktan sonra takip edip kapağını kapatacaksın.
_Her sabah kocan traş olduktan sonra lavabodaki kılları temizlemeyi unutmayacaksın.
_O evden çıktığında etrafa fırlamış kıyafetleri toplayacaksın….
Anneeeeee ben evlenmekten vazgeçtim …Dedi Derya
_
_Evet bu saydıklarını yapmak zorunda kalacaksın,bende yapıyorum ama inan hiçte zor gelmiyor.Kenan’ın akşam sarılıp bir teşekkür etmesi bütün yorgunluğumu alıp götürüyor..
Oda bütün gün bizim için çalışıyor… Ben hayatı büyük bir tyatro sahnesine benzetirim.Bekarken seyirci,Evlenince oyuncu olursun.Erkekler tek bir rolle bütün oyun boyunca idare ederler……Para kazanan ,yorulan koca rolü.. Fakat kadınlar pekçok rolü oynamak zorundalar ….
meselaaaa
-Öncelikle usta bir ahçı olacaksın.Hergün çeşit çeşit yemek yapacaksın. Eşinin ailesi sayesinde koskoca bir aile olacaksın…ve onlara ne kadar becerikli bir gelin olduğunu ispat edeceksin Değişik yemekler öğreneceksin… –Ben yemek yapmaya bayılırım dedi Derya.
–İkinci rolün::
İyi bir temizlikçi olacaksın .Ev temizliği,çamaşır,bulaşık,ütü gibi işleri başarıyla yapmalı ;leke işinde uzmanı olmalısın .Bu işlerin püf noktası,bütün gün bu işlerle uğraşmalı fakat akşam kesinlikle yorgun olmamalısın ÇÜNKÜ iş yapan yorulan rolü kocaya ait bunu unutma..
–Şaka yapıyorsun dedi Derya
– Suzan Gayet ciddiyim .dedi.
Üçüncü rolün İyi bir iktisatçı olmalısın.Zira sürekli ödenecek taksitler olacak .Bütün taksitler bitse araba taksitleri bitmez.Az parayla güzel ve bakımlı olmalısın..sürekli hesap yapacaksın.Senin paran artık senin olmayacak .Kocanın parasıda senin paran olmayacak.
Derya
-Ben en iyisi evlenmeyeyim….
-O hep kendi açısından anlatıyor da de Oya : Biz kadınlar para biriktirmeyi mal mülk sahibi olmayı pek bilmeyiz.Eşlerimizin yatırım yapması gerekli bence Gelecek için yatırım yapıyorlar.İyide yapıyorlar… -Evet biraz para kazanınca başka kadın bulmazlarsa sen de faydalanırsın…Neyse gelelim Dördüncü rolün -İyi bir dedektif olacaksın.ÇÜnkü artık hayatında macera olacak .Bundan sonra kocanın cep tlfnunu takip edeceksin.Kiminle hangi ses tonuyla üstü kapalı konuşuyor.Takip edeceksin… Neden diye sordu derya saf saf
-Çünkü her an aldatılma tehlikesi var.
-Aldatılma tehlikesinden değilde ,seven her kadın kocasını kıskanır.Dedi Oya.
neyse gelelim
Beşincİ RoLe -İyi bir anne olacaksın.Çünkü çocukların bütün işleri ve sorumluluğu sende olacak.Akıllı,başarılı,terbiyeli,mutlu ,sorumluluk sahibi çocuklar yetiştireceksin….. -Babası neden ilgilenmiyor?
-Söyledim ya para kazanan ve yorulan koca.Bütün gün iştedir,akşamları yorgun olduğu için çocuklarla fazla uğraşmaz.. Dinlenmek ister.O sizin maddi ihtiyaçlarınızı karşılar .Rolü o…
-Benim eşim öyle değil .Hafta sonları çocuklarla çok güzel ilgileniyor .dedi Oya
gelelim, Altıncı role İYİ BİR İLETİŞİM UZMANI OLACAKSIN .O söylemeden sen herşeyi anlayacaksın.Yada onu konuşturmayı bileceksin.İmalı konuşmalar dalında uzmanlık yapman lazım.ÇüNKÜ sana sık sık seni sevdiğini söyleyen adam,nedense evlendikten sonra bu kelimeyi unutacak….
Sevildiğini duymak için çeşitli kelime oyunlarına baş vuracaksın….
yedinci rol -iyi bir psikolog olacaksın!! T.V deki bütün psikoloji programlarını takip edeceksin.Kadın-erkek üstüne yazılmış bütün kitapları alıp okuyacaksın…..Kendini ve O nu tahlil edeceksin
Aşk filimlerinde ağlayacaksın,şarkılar,şiirler hep içini yakacak.:
ÇüNKü Kocan her akşam elinde kumanda tv seyrediyor olacak.Onunla en güzel muhabbetin futbol üstüne olacak..
– Ben kesin vazgeçtim evlenmekten!!!
sekizinci rol -Kibar bir kadın olacaksın .Akşamları çok konuşup adamın kafasını şişirmeyeceksin.Benim duygularım,ihtiyaçlarım var gibi anlamayacağı konulara hiç girmeyeceksinnn
Uyurken bile kibar olacaksın hiç horlamayacaksın Elini kolunu bacağının üstüne atmayacaksın ,yoksa uykusu kaçabilir.Yatağın bir kenarında kıpırdamadan sessizce yatacaksın.
-Anneciğimmmm ben evlenmekten istemiyorummmm…
-Tabiii sadece 8 rol yok daha detaylarına inmedim .dedi Suzan.
-Aaaaa tamam artık Suzan kız evlenmekten cidden vazgeçecek .
-Sakın haaaa dügün için giyeceğim kıyafete bi dünya para saydımm vazgeçmene asla izin vermemmm
Oya :
-Sen ona bakma bak ben çok mutlu bir evliliğim var.Kocam bana çok değer verir.Beni sevdiğini her zaman söyler.Tamam roller çok birazda sıkıcı ama bekar kalıp hep izleyici olmak dahada sıkıcı inan.
Gerçekten yalnızmı yatıyorsun?dedi DErya
Evet Ne yaparsın Benim pekmez ekşi çıktı.
-bu pekmez sözü nerden çıktı dedi derya -Ben uydurmadım ,bir atasözüdür EvliliĞİ peKMEz sandım ,Yüreğimi yakmaz sandı m ..Aaaaaaah ah benim ciğerimi yaktı kavurdu. -Doğru dedi Oya kiminin yüreğini yakar evlilik.Kiminin mutsuzluktan YÜreĞİ yanıyor,
Kimininde mutluluğu kaybetme korkusundan yüreği yanıyor,
Bazen aşk yakar yüreği,bazen hasret ,bazen dert Ama öyle yada böyle yanar yürek.zaten
yanmayan yürek yürek değildir
Evlilik herkese göre tadı bir başkaymış
evlilikte eşler önce can cana dır
sonra yan YANa dır
SONRA sırt sırtadır
sonra GİT öTEYE süreci başlar….
Evliliği pekmez sandım /Sema Maraşlı

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Yanmayan yürek yürek değildir.....bu satırı beğendim...
Emekleriniza sağlık...değişik bir yazı okudum....
Hayatın ta kendisi diyebiliriz....

Üst Alt