Mü’min kardeşine gıyaben dua etmek

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
Ayetlere göre mü’min kardeşine gıyaben dua etmek:

Cenabı Hakk, buyuruyor: “Onlardan sonra gelenler, Ey Rabbimiz, bizi ve bizden önceki inanan kardeşlerimizi bağışla.” (Haşr, 59/10)

“Kendi günahların için ve mü’min erkek ve kadınlar için Allah’dan af dile.”( Muhammed, 47/19)

“Ey Rabbimiz, hesaplaşma günü, benim ana-babamın ve bütün mü’minlerin günahlarını bağışla” (İbrahim, 14/41)

Hadislere göre mü’min kardeşine gıyaben dua etmek:

“Mü’min kardeşi için, onun arkasından dua eden kimse için, bir melek “aynısı sana da olsun” der.” (Müslim)

“İnsanın müslüman kardeşi için, onun arkasından yaptığı dua kesin olarak kabul edilir. Mü’min kardeşi için dua yapanın yanıbaşında görevli bir melek bulunur: bu görevli melek “Amin, aynısı sana da olsun” der.” (Müslim)

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz
dinimiz ne kadar güzel insanın hayran kalmaması imkansız.haberi yokken sen birisine dua ediyorsun Allah aynısını sanada veriyor bu nasıl bir güzelliktir ki :( bizi bu kadar çok sevip bağışta bulunan ikramda bulunan Rabbimizin kıymetini bilmememiz ne kadarda acı ağlarımmağlarımmağlarımm

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.Müminin Mümine Duası

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım.

Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm.

Öyleyse, onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad olurlar.

(Bakara Suresi, 186)

Bir kimse kardeşine gıyabında dua ettiği zaman, başında görevli bir melek:

‘Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sana da versin,’ diye dua eder”

[ Ebu Davud, Vitr, 29 (No: 1534)]

Hadis-i şerif bildiriyor ki; kendisini düşünen kimse, din kardeşine hayır dua etmelidir.

Çünkü, bu onun için daha kazançlı olacaktır.

Hadisin başka bir rivayetinde, din kardeşine dua eden kimseye, Allahu Teala şöyle buyurur:

“Ey kulum, istediğini vermeye önce senden başlarım”

[Zebîdî, İthâfu’s-Saâde, VII, 136]

İbni-Ömer'den (r.a.) yapılan rivayetde Resûlüllah (S.A.V.) şöyle buyurmuştur:

"En çabuk kabul edilen duâ, müminin mümine duâsıdır"

[Tirmİzî Ebû Dâvud Buhârî, el-Edebül-Müfred ]

Cenab-ı Hakk; “Ey Musa! Bana günah etmediğin, kötü söz söylemediğin bir ağızla dua et, sığın!” buyurdu.

Hz Musa; “Benim öyle bir ağzım yok” dedi.

Hakk da buyurdu ki; “Öyle ise bize başkalarının ağzı ile dua et!”

Çünkü sen, başkasının ağzıyla günah işlemediğin için o ağız senin için temizdir, günahsızdır.

Öyle hareket et ki, başkalarının ağzı gece gündüz sana dua etsin.

Sen, başka birinin ağzı ile kötü söz söylemediğin, günaha girmediğin için o başka birinin özür dileyen ve

dua eden ağzı yok mu, işte o ağız senin için günah etmediğin ağızdır.”

Peygamber Efendimiz: “Günah işlemediğiniz dillerle dua ediniz!” buyurmuştur.

Ashab; “Bize böyle diller lutfet ey Allah’ın Resûlü!” demişler.

Peygamberimiz de buyurmuş ki; “Bazınız bazınıza dua etsin.

Çünkü sen, onun diliyle kötü söz söylemedin; o da senin dilinle günaha girmedi” buyurmuştur.

Kişinin yanında bulunmayan mü’min kardeşine dua etmesi, Allah’ın makbulu olur.

Başucunda bu işe memur edilmiş melek o kişi kardeşine dua ettikçe;

“Amin!” der “Sana da dua ettiğin gibi olsun!” ve “Kardeşin kardeşe gıyabında duası reddedilmez!”

ve “İki dua vardır ki, reddedilmez; o dua edenlerle Allah arasında bir perde yoktur;

Biri, zulüm gören kişinin duası, öbürü de mü’minin kardeşine gıyabında ettiği dua”

Hadisleri yukarıdaki beyitin anlaşılmasına yardımcı olur.

Yahut da kendi ağzını günahtan, kötü sözlerden arıt, temizle;

Ruhunu günah yükünden kurtar, çevik hale getir.

Mesnevi // 180- 185

Üst Alt