ANKET 2017 Anayasa Değişikliği Referandumunda Ne Oy Kullanacaksınız?

2017 Anayasa Değişikliği Referandumunda Ne Oy Kullanacaksınız?

• Kullanılan toplam oy
    7

Ugur

Özel Üye
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tamamlanan oylama sonrası cumhurbaşkanı tarafından değerlendirilecek anayasa değişikliği teklifi, onaylamanın ardından Resmi Gazete'de yayımlanacak. Peki, referandum 2017 bu sürecin ardından ne zaman yapılacak?

referandum2017.jpg

REFERANDUM NEDİR?

Referandum, anayasa değişikliği, yasaların kabulü veya önemli devlet meselelerinde halkın yapılacak değişikliklere karşı iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halka yapılacak değişikliğin istenip istenmediği sorulmaktadır ve çıkan oylama sonuçlarına göre de yapılması planlanan değişiklik yürürlüğe girer veya iptal edilir.

REFERANDUM NE ZAMAN YAPILACAK?

Anayasa maddelerinde bazı değişiklikler yapılmasını gündeme getiren AK Parti'nin 18 maddelik değişiklik teklifi TBMM'de süren uzun maratonun ardından kabul edildi. Mecliste kabul edilen 18 maddelik yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu. Cumhurbaşkanının onayıyla birlikte Resmi Gazete'de yayımlanacak olan tasarı, referandumun yapılacağı net tarihi de belirleyecek. Referandumun 26 Mart-4 Nisan aralığında yapılacağı öngörülüyor.

Referandum tarihiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, referandumun 20 Nisan'a kadar gerçekleştirileceğini dile getirdi. Yıldırım,

"Vatandaş değişimi zorluyor, değişim istiyor. Direnen biz olamayız. Bizim aksine değişimi zorlamamız lazım. Bu anayasa değişikliği, muhtemelen Nisan ayının ilk yarısında, 20'sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu tabii Yüksek Seçim Kurulunun vereceği bir karar." ifadelerinde bulundu.

YENİ ANAYASA NE GETİRİYOR?

TBMM Genel Kurulunda kanunlaşan anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı sistemi çatısı altında getirilmesi öngörülen yeni düzenlemeler şöyle:

• - Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak
  • - Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek
  • - TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 5 yılda bir aynı gün yapılacak
  • - Meclis, denetim ve bilgi edinme yetkisini, "Meclis araştırması", "Genel görüşme", "Meclis soruşturması" ve "Yazılı soru" yoluyla kullanacak
  • - Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek
  • - Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olacak. Bir kişi en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebilecek.
  • - Cumhurbaşkanlığına, seçimlerde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.
  • - Seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.
  • - Cumhurbaşkanı "Devlet başkanı" olacak, yürütme yetkisini üstlenecek, Başkomutanlığı temsil edecek
  • - Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atayacak ve görevlerine son verecek.
  • - Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunacak.
  • - Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.
  • - Kanunda açıkça düzenlenen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.
  • - TBMM'nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz olacak.
  • - TBMM cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar hakkında soruşturma açılmasını isteyebilecek.
  • - Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak.
  • - Cumhurbaşkanı, bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilecek.
  • - Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak.
  • - Milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erecek.
  • - TBMM, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.
  • - Cumhurbaşkanı, kanunda düzenlenen ilgili şartların gerçekleşmesi halinde OHAL ilan edebilecek.
  • - Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak.
  • - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu şeklinde değişecek.
  • - Bütçeyi Cumhurbaşkanı Meclise sunacak.
  • - Bakanlar Kurulu olmayacak. Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılacak ve yerine getirilecek.
  • - TBMM'nin bir sonraki seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılacak.
  • - Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kalkacak.

Lütfen anketimize oyunuzu kullanınız...

Bu açık bir ankettir, bu anketi bütün üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

MURATS44

Özel Üye
Hayır diyenlere bakarak ne olduğu , iyi mi olduğu kötü mü olduğu zaten belli oluyor. Hayır diyenlerin bugüne kadar ne istedikleri ne yaptıkları belli olduğu için ben EVET olarak kullanacam.

MURATS44

Özel Üye
ORC'nin anayasa değişikliği teklifinin Meclis'te oylandığı dönemde yaptığı ankette referanduma evet oranı yüzde 62 oranına ulaşmıştı.

Anayasa değişikliği maratonun sonuna gelindi. AK Parti'nin 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edilerek yasalaştı.

ERDOĞAN İMZALAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının ardından 60 günlük referandum süreci başlayacak.

ORC'NİN ANKETİ

Teklifin Meclis'te görüşüldüğü sıralarda ORC Araştırma Şirketi, referandum anketi yayınlamıştı.

YÜZDE 62 EVET

ORC'nin anketinde "İçeriğinde Cumhurbaşkanlığı Sisteminin de yer aldığı anayasa değişikliği, referanduma giderse tercihiniz ne yönde olur?" sorusuna "Evet oyu veririm" diyenlerin oranı yüzde 62 oranına ulaşmıştı.

İŞTE ANKET SONUÇLARI:

744

380

368

401

KUZEYLi

Yeni Üyemiz
Kesinlikle Evet.Amerika ve avrupanin cogu gelismis ulkelerinde olan bir sisteme bile oranin sevdalilari ve her firsatta onlari ornek verenler buna hayir demelerini anlamak mumkun degil.

MURATS44

Özel Üye
Kesinlikle Evet.Amerika ve avrupanin cogu gelismis ulkelerinde olan bir sisteme bile oranin sevdalilari ve her firsatta onlari ornek verenler buna hayir demelerini anlamak mumkun degil.

Bu ülkenin , vatandaşın faydasına olacak herşeye bunlar tamamen karşı. Eğer ki bu ülke için güzel bir gelişme varsa karşısındalar. Çünkü müslüman bir ülkede olduklarını kabullenemiyorlar. Bu ülkenin gelişmesini ilerlemisini ve büyümesini istemeyen dış güçlerin kuklası olmaktan öteye geçemediler. Geçemeyecekler.

Millet bunlara söz hakkı tanımıyor artık. Tanımayacak bundan sonra.

Bu sandığın da içinde kaybolup gidecekler Allahın izniyle. Ki, şimdiden belli ama bir umut diye çırpınıyorlar işte. Bırakın çırpınsınlar her türlü pisliği , ahlaksızlığı ve ihaneti yapsınlar. Sonuç belli.....

Anlayana....

MURATS44

Özel Üye
YSK'nın açıkladığı listeye göre; AK Parti, BTP, BBP, CHP, HDP, HÜDA-PAR, MHP, SP ve VP seçimlere girebilecek yeterliliğe sahip.

Referandumda oylarının rengini açıklayan partiler ve son seçimde aldıkları oy oranları şöyle:

AK Parti - EVET

Anayasa değişikliği referandumunu Meclis'e taşıyan AK Parti "evet" oyu için kampanya yapacak.

23 milyon 681 bin 926 oy sayısı ve yüzde 49,50 oy oranı.
Milliyetçi Hareket Partisi - EVET

5 milyon 694 bin 136 oy sayısı ve yüzde 11,90 oy oranı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Fiili durum" çıkışının ardından, MHP, referanduma sunulan anayasa değişikliği teklifini AK Parti ile hazırladı. Bahçeli, son olarak "Bir tek oyum var, 'evet' diyeceğim" ifadelerini kullandı.
Hür Dava Partisi - EVET

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Anayasa değişikliği ile ilgili, "Memleketin faydasına olduğunu gördüğümüzde biz buna evet deriz" dedi.

63 bin oy sayısı ve yüzde 0,2 oy oranı
Büyük Birlik Partisi - KARARSIZ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, referandumda ne yönde oy vereceklerini ilerleyen günlerde açıklayacaklarını söyledi.

253 bin 204 oy sayısı ve yüzde 0,53 oy oranı
Bağımsız Türkiye Partisi - Seçmenini serbest bıraktı

Genel Başkanlığını Haydar Baş'ın yaptığı Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) seçmeninin tercihine karışmayacağını açıkladı.

49 bin 297 oy sayısı ve yüzde 0,10 oy oranı
Saadet Partisi - HAYIR

"Hayır" oyu vereceklerini açıklayan Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Yeni kamplaşmalara sebep verecek noktalara gelmesini arzu etmiyorum. Bunun bir kampanyayla gerginlik ortamı oluşturmasını veya artmasını arzu etmiyoruz" dedi ancak tabanda EVET oyu vereceğini söyleyen önemli bir kitle bulunuyor.

325 bin 978 oy sayısı ve yüzde 0,68 oy oranı
Cumhuriyet Halk Partisi - HAYIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), anayasa değişikliğine karşı "hayır" kampanyası yapacak.

12 milyon 111 bin 812 oy sayısı ve yüzde 25,32 oy oranı
Vatan Partisi - HAYIR

Doğu Perinçek'in genel başkanı olduğu Vatan Partisi'nden (VP) yapılan açıklamada "Referandumda kesinlikle 'hayır' denilecek" denildi.

118 bin 803 oy sayısı ve yüzde 0,25 oy oranı
Halkların Demokrasi Partisi - HAYIR

Genel başkanları tutuklu olan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) de "hayır" için kampanya düzenleyecek.

5 milyon 148 bin 085 oy sayısı ve yüzde 10,76 oy oranı

744

parlamentervecbsistemi_zpstktg5el5.jpg

A

Anketçi

Guest
6 bölgede 'evet' önde çıktı! Bir tek orası...

GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, Ege dışında 6 bölgede ‘evet’ oylarının önde olduğunu söyledi.

İhsan Aktaş, "Ege dışında 6 bölgede ‘evet’ önde. Ancak AK Parti seçim konusunda çok tecrübeli bir parti. Seçim bitmeden sonucun belli olmayacağına kesin bir şekilde inanmaktadır. Geçmiş tecrübeler AK Parti’nin rehavete kapılmasına izin vermiyor" dedi.

Türkiye'de siyaset insanların hayatında çok şey değiştirdiği için Türk toplumu siyasete oldukça meraklı. Dikkat edilirse bu referandum Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar önemli görülüyor. Bunun temel sebebi de çok partili hayata geçtiğimiz yıldan bu güne kadar devlet sisteminin bütün vatandaşlara güven verecek şekilde kalıcı olarak oturmamış olmasıyla alakalıdır. Son olarak 15 Temmuz darbesi ile yüzleşen bu toplum nasıl yeni bir sistem arayışına girmesin?

ERDOĞAN'IN TEK BAŞINA OYU %60

AK Parti ve MHP, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesiyle ortaya çıkan iki başlı yapıyı terkedip güçlü bir yürütme, yasama ve yargı sistemini amaçlıyor. AK Parti bu anlamda gelecek vadeden pozitif bir kampanya süreci yürütecektir. Evet cephesinin en büyük argümanı ise fikri temellerinin dışında Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisidir. Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa alacağı oy oranı %60 civarındadır.

MHP'DEKİ FİRE BELİRLEYİCİ OLMAZ

MHP ülke için kangren olmuş bir konuyu meclis gündemine getirmesi oldukça kıymetli bir iş yapmış oldu. Bu çıkışıyla doğrudan kendisini siyasetin merkezine oturtmuş, bir bakıma diğer partilerin anayasa üzerinde pozisyon alma hayalini de boşa çıkarmıştır. MHP Genel Merkezi ortaya koymuş olduğu bu olumlu tavrını seçim süresince de devam ettireceği kanaatindeyim.

Ben bu seçimleri bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok benzetiyorum. Bu tür referandumlarda çok keskin cepheler oluşmuyor. Bugün için Evet-Hayır konusunda tereddütlü olan MHP'li bir kitleden elbette söz edilebilir. Propaganda süresince bu kafa karışıklığının partiden yana evrileceğini öngörüyoruz. MHP tabanının 'evet' konusunda fire elbette verebilir ama bunun ciddiye alınacak oranda olmadığını düşünüyorum.

CHP TABANI BLOK 'HAYIR' DEMEYECEK

Kesinlikle beklemiyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen arkasında yapmış olduğumuz bir araştırmada CHP tabanında 8.9'luk bir seçmen kitlesinin Ekmelettin İhsanoğlu yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy verdiğini tespit etmiş olduk. Bugün de benzer bir durum yaşayabiliriz. Bütün partilerin 'evet' ya da 'hayır'a oy verme tutumu, esnek bir kampanya süreci olacağının işaretlerini veriyor. Bu referandum kutuplaşmaya değil uzlaşmaya dönük bir kampanya süreci olacak

HDP'NİN TÜRKİYE İLE İLGİLİ SÖZÜ KALMADI

PKK, HDP'nin siyaset yapma yeteneğini ortadan kaldırdı. Türkiye meseleleri ile alakalı hiçbir cümle kuramayan HDP'nin bu kampanya ile söyleyecek bir sözü maalesef yoktur. Bugün HDP ile aynı blokta yeralmak terörle özdeşleşmekle aynı anlama gelmekte gibi bir algı oluştu. HDP bu siyasetsizlik pozisyonunu kendi isteğiyle kuşandı. Gönül ister ki Anayasa yapım sürecinde HDP'li vekiller de olumlu rol üstlenselerdi. O zaman bölge insanına söyleyecek sözleri olurdu.

GÜNEYDOĞU'NUN ERDOĞAN'DAN BEKLENTİSİ VAR

7 Haziran 2015'te "HDP barajı aşsın mı" sorusuna Türkiye genelinde seçmenin yüzde 16'sı Evet oyu verdi. HDP barajı geçsin diyenlerin yüzde 57'si ise "AK Parti anayasayı değiştirecek çoğunluğu alarak meclise girsin mi" sorusuna evet cevabını vermişti. Burdan şu sonuç çıkıyor ki bölge halkının AK Parti'den ve Erdoğan'dan beklentisi var. Güçlenmiş, meselelerinin üzerine giden bir Türkiye'nin Kürt meselesini çözeceğine dair gizli bir ümit bölgede taşınıyor. Bu beklenti bölge halkının 'evet' ile ilgili tercihini de şekillendirecek.

SON ANA KADAR YARIŞ DEVAM EDECEK

Bu çok doğru bir soru. Bugün için yapılan hiçbir siyasi araştırmanın gerçeği yansıtacağını düşünmüyorum. Ancak şöyle bir analiz yapabiliriz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı'nın tek başına oyu %60'larda. AK Parti'nin oyu yüzde 50 bandında. MHP'nin oyu ise yüzde 12-13 bandında seyrediyor. Diğer taraftan CHP'nin oyu yüzde 25, HDP'nin oyu ise yüzde 8 civarındadır. Bu tabloya bakıldığında şartlar Evet lehinde gözükmektedir. Partilerin halkı ikna etme çabaları seçimin son gününe kadar devam edecektir.

EGE DIŞINDA BÜTÜN BÖLGELERDE 'EVET' ÖNDE

Söylediğim gibi taraflar meydana çıkmadan yapılmış bir kamuoyu araştırması doğru sonucu vermez. Ancak son yaptığımız araştırma doğrultusunda şunu söyleyebilirim. 'Evet' cephesi Ege bölgesi dışında bütün bölgelerde önde. Yani 7 bölgenin 6'sında şu an için 'evet' oyları önde.

MARMARA VE GÜNEYDOĞU ÇOK ÖNEMLİ

Ege bölgesinin oyları kemikleşmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bir iki puan oynatabilirsiniz. Ama Marmara ve Güneydoğu gibi bölgelerde seçmen tercihleri büyük oranda değişkenlik gösterebilir. Bu iki bölge ve nüfus yoğunluğu açısından özellikle Marmara çok önemli. Akdeniz bölgesi de siyasi rekabet olduğu bir bölge. Burası da ihmal edilmemeli. Karadeniz ve İçanadolu bölgesinde ise 'evet' cephesi açısından bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ama ilk oy kullanılana kadar rehavete kapılmamak gerekir.

İYİ ANLATILIRSA %60'LAR YAKALANABİLİR

AK Parti seçim konusunda çok tecrübeli bir parti. Seçim bitmeden sonucun belli olmayacağına kesin bir şekilde inanmaktadır. Bütün geçmiş tecrübeler göz önünde bulundurulduğunda şartların rehavete imkan tanımadığı ortada. Bazı detaylı araştırmalarda Evet'in potansiyelinin %60'larda olduğunu gördük. İyi bir kampanya yürütülürse Evet cephesi bu oranları yakalayabilir.

Üst Alt