*evlilikte esmaül hüsna'nin tecellisi*

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz
*EVLİLİKTE ESMAÜL HÜSNA'NIN TECELLİSİ*

Acaba hiç düşündük mü evlilik hayatımızda Allah’ın hangi ismine ayna oluyoruz veya olmalıyız?

Evet, eşinizi sevin, hem de çok sevin ki,
*”Vedûd”* ismi, tecelli etsin üzerinizde…

Onun acılarını yüreğinizde hissedin, dertlerini dert bilin. Ne kadar şefkatli ve merhametli olursanız Cenab-ı Hakk’ın *“Rahman”* ve *“Rahim”* isimlerine o kadar çok ayna olursunuz.

Eşiniz, hoşunuza gitmeyen bir davranışta bulunduğunda günlerce ona karşı kin tutmayıp, her fırsatta yüzüne vurmayarak affedin ki, *“Gaffâr”* ve *“Gafûr”* ismi ayna olsun.

İşlediği kusur ve hatalarını başkalarına şikâyet ederek anlatmak yerine örtün ki, *“Settâr”* ismi ayna olsun.

Gücünüz nispetinde cömert davranın ve eşinizi tek kuruşa hasret bırakmayın ki, *“Macid”* ismi ayna olsun,

Eşinizin hak ve hukukunu koruyup, gözetin ki,
*“Müheymin”* ismi ayna olsun.

Fedakâr olun. Bununsa karşılığını eşinizden ziyade Allah’tan bekleyin. Ona lütuflarda bulunun ki, *“Latîf”* ve *“Vehhâb”* ismi ayna olsun,

Onun mutlu olmasına engel olmak yerine mutluluk yollarını açın ki, *“Fettâh”* ismi ayna olsun.

Kulağınızı şikâyetlerine tıkamayın. “Bana ne o senin problemin” diyerek sıkıntılarından kaçmayın. Sözlerini işitin, şikâyetlerini duyun, isteklerini yerine getirin ki, *“Semî”* ismi ayna olsun,

Çaresizliğini görmemezlikten gelmeyin. Sevinçlerini, kederlerini ve ihtiyaçlarını görün ki, *“Basîr”* ismi ayna olsun,

“Benim sıkıntım benim başımdan aşıyor. Bir de senin sıkıntılarınla mı uğraşayım?” demeyip, onun sıkıntılarından haberdar olun ki, *“Habîr”* ismi ayna olsun,

Olumsuz bir davranışı karşısında hemen “Sen zaten hep böyle yanlış yaparsın.” diyerek yargılamakta acele etmeyin yumuşak davranın ki, *“Halîm”* ismi ayna olsun,

İstemeden hep verici olun ki, *“Kerîm”* ismi ayna olsun,

Sorularını cevaplayın, ihtiyaçlarını yerine getirin ki, *“Mucîb”* ismi ayna olsun,
Yapamadığı ve size başvurduğu işlerini yapın ki, *“Vekîl”* ismi ayna olsun.

İşten gelir gelmez TV’nin karşısına geçip oturmayın. Kafanızı gazeteye telefona gömmeyin. Eşinizle candan dost ve arkadaş olun ki, *“Veliyy”* ve *“Enîs”* ismi ayna olsun,

Eşinizin bir gömleğinizi ütülemesinden, sevdiğiniz bir yemeği yapmasına kadar _“Aman canım bu senin görevin. Zaten yapmak zorundasın.”_ demek yerine yaptığı iyilikleri takdir edip teşekkür edin ki, *“Hamîd”* ismi ayna olsun.

Üst Alt