24 Mart 2017 Cuma Hutbesi.- Hikmet Yüklü Öğütler

MURATS44

Özel Üye
24 Mart 2017 Cuma Hutbesi.- Hikmet Ykl tler
24 Mart 2017 Cuma Hutbesi.- Hikmet Ykl tler
L : GENEL
TARH : 24 Mart 2017

HKMET YKL TLER
Aziz Mminler!

Yce Rabbimizin, Kuran- Kerimde bizzat ismini zikrederek ycelttii ahsiyetlerden biri Lokman (a.s)dr. Hutbemin banda okuduum Lokmn Suresindeki ayet-i kerimede Rabbimiz,Andolsun, biz Lokmna Allaha kretmesi iin hikmet verdik. buyurmutur. Bu surede onun hikmetli lisanyla oluna yapt tleri bizlere haber verilmitir. 1 Bir baba ile evlad arasndaki sevgi ve saygya, bilgi ve hikmete, efkat ve merhamete dayal rnek bir iliki gsterilmitir. Geliniz bugnk hutbemizde Lokman (a.s)n oluna yapt ve her biri hikmet ve merhamet ykl tlere hep birlikte kulak verelim.

Kardelerim!

Lokman (a.s)n oluna yapt ilk t, tevhit inanc olmutur. O biricik evladna yle seslenmitir:

nk irk, byk bir zulmdr. Zira insan, Allahtan bakasna kul olursa Rabbine ve kendisine en byk zulm yapm olur.2

Kardelerim!

Lokman Suresindeki ikinci t, yani anne-babaya iyi davranmaktr. Zira annesi, yavrusunu meakkat zerine meakkat ekerek karnnda tar.

te bu yzden Rabbimiz, bizlere unlar emretmitir: Bana ve anne babana kret. Dn ancak banadr. Eer, annen-baban seni herhangi bir eyi bana ortak komaya mecbur brakrlarsa onlara itaat etme! Fakat yine de onlarla iyi gein! Bana ynelenlerin yoluna uy! Dnnz ancak banadr. Ben de yapmakta olduunuz eyleri size haber vereceim.

Kardelerim!

Lokman (a.s)n oluna olan nc d, zerre miktar bir iyiliin bile Allah katnda asla zayi olmayacadr. En kk bir ktln karlksz kalmayacadr. Zira Allah, en gizli eyleri bilendir. Her eyden hakkyla haberdar olandr.

Kardelerim!

Lokman (a.s)n oluna yapt drdnc d, Yavrum! Namaz dosdoru kl. eklindedir. Zira namaz, bizim en nemli ibadetimizdir. Dnyann tkenmek bilmeyen skntlaryla bunalan kalplerimizin inirahdr. Trl meakkatlerle daralan zihin ve gnllerimizin huzurudur. Rabetimizi Rabbimize arz ettiimiz muazzam bir bulumadr

namaz. Lokman (a.s.)n evladna olan beinci d, Olum! yilii emret! Ktlkten alkoy! ifadesidir. Zira bize den, her daim iyiliin yannda yer almaktr. Ktle boyun ememektir. Ktlerin hizmetkr olmamaktr. Lokman (a.s.)n altnc d, Evladm! Bana gelen musibetlere kar sabrl ol! ifadesiyle hak ve hakikat yolunda sabretmektir. te btn bunlar, azmedilmeye deer ilerdir.

Kardelerim!

Lokman (a.s)n yedinci d kibirlenmemek ve mtevazi olmaktr. Yavrucuum! Kmseyerek surat asp insanlardan yz evirme! Yeryznde bbrlenerek yrme! Zira Allah, kendini beenenleri ve vnenleri sevmez. Lokman (a.s)n evladna olan sekizinci d ise kiinin haddini bilmesidir.
Mkerrem bir insan olduunu hibir zaman unutmamasdr. Evladm! Yrynde tabii ol. Sesini alalt. Zira seslerin en irkini merkeplerin sesidir!

Kymetli Kardelerim!

Yce Rabbimize sonsuz krler olsun ki bizleri rahmet, bereket ve mafiret mevsimi olan aylara bir kez daha eritirdi. nmzdeki aramba gn Recep aynn ilk gnne gireceiz. Perembe gn de hep birlikte Regaip Kandilini idrak edeceiz. Kandilinizi imdiden tebrik ediyorum. aylarn hepimiz iin hayrlara vesile olmasn Rabbimizden niyaz ediyorum.
KAYNAK
1 Lokman, 31/13-19.
2 Buhr, Tefsr, (Lokman), 1.
Hazrlayan: Din Hizmetleri Genel Mdrl

Üst Alt