İnsan-ı Kâmil olmak

MURATS44

Özel Üye
mgy7kgte.jpg
©Murat's44

NOT
nsann kemle ermesi iin gnl leminin olgunlamas zarrdir. Gnl olgunluu ise; nefsin holand eyleri terk etmeyi, holanmad ilelerle de terbiye olmay gerekli klar.

Mevln Hazretleri buyurur:

Mum olmak kolay deil. Ik samak iin, nce yanmak gerek.

nsann kemle ermesi iin gnl leminin olgunlamas zarrdir. Gnl olgunluu ise; nefsin holand eyleri terk etmeyi, holanmad ilelerle de terbiye olmay gerekli klar.

NSANI KAML KMDR?

Yce Rabbimiz'in Kurn- Kermi, bir harfi bile tahrife uramakszn devam ettirmesi gibi byk bir ltuf olan Peygamber Efendimiz'in btn davranlar da, kmil bir insan olabilmek iin l alnmas gereken en mstesn hazinedir. Zira Yce Rabbimiz, yet-i kermede:

Kim Rasle itaat ederse Allha itaat etmi olur. (en-Nis, 80) buyurmutur.

te tasavvuf da:

Kii sevdii ile beraberdir. (Buhr, Edeb, 96) hads-i erfi muktezsnca, hayatn her safhasnda Allah Rasl'yle fikriyat ve hissiyat, hl ve fiil beraberlii iinde olabilme, zhiren ve btnen Peygamber Efendimize -istddmz nisbetinde- benzeyebilme gayretidir.

ir ve mtefekkir Muhammed kbal, bu hakkati temsl bir slpla ne gzel ifade eder:

Bir gece, ktphanemde bir gvenin, pervneye (k etrafnda dnen kelebee) yle dediini duydum:

bn-i Snnn kitaplar iine yerletim. Frbnin eserlerini grdm. (Onlarn satrlarn kemirip durdum. Fakat) bu hayatn felsefesini bir trl anlayamadm. Bir gneim yok ki, gnlerimi aydnlatsn

Gvenin bu ferydna mukbil, yar yanm pervnenin u gzel ve ince cevbn hibir kitapta bulamazsn:

Bak! dedi gveye; Ben bu ak iin kanatlarm yaktm. Hayat daha canl klan, muhabbetle rpntr; hayat kanatlandran da ak ateiyle yantr!..

Demek ki yanmadan aydnlanmak ve aydnlatmak mmkn deildir. Btn Hak dostlar da Hak akyla yanarak kemle ermi yksek ruhlardr.

NSANI KAML OLMANIN YOLLARI NELERDR? NSANI KAML OLMAK N 3 MERHALE

Btn evliyullahta bu yann tezhrlerini grmek mmkndr. Nitekim gnlnde sonsuz bir ak- ilh yangn olan Hazret-i Mevln, hayatndaki merhaleleri kelimeyle hulsa eder:

Hamdm, pitim, yandm!..

Mevln Hazretleri, Seluklu Medresesinde zhir ilimlerin zirvesinde bir dersim iken iinde bulunduu hlini hamdm, mrifetullh tecelllerine nil olup kinattaki srlar kendine ayn olmaya baladndaki hlini pitim, ilh muhabbette fn olu hlini ise yandm diye ifde etmitir.

Allah ve Raslullah bir ir olan Fuzl de mehur Su Kasdesinin banda:

Sama ey gz ekden gnlmdeki odlāre su,
Kim bu denl dtuan odlāre klmaz re su

Ey gz! (Allah ve Raslnn akndan) gnlmde (tutuan) atelere gzyandan su dkme! nk bu derece (ak harretiyle) tutumu atelere su re olmaz! diyerek, yank yreinden ykselen feryd dile getirmitir.

Esad Erbil Hazretleri de yle bir ak yangn iinde keml bulmutur ki, ne yana baksa artk o yann tezhrlerini seyretmektedir:

Tecell-y cemlinden Habbim nev-bahr te!
Gl te, blbl te, smbl te, hk hr te!

Habbim! Senin gzelliinin tecell ederek ortaya kmasndan dolay, Sana k olan ilkbahar dah ate kesilmi! Gl ate, blbl ate, smbl ate, toprak ve diken bile ak atei iinde!..

nceleri bir hristiyan iken, ak- Muhammedden bir kvlcmla deta yreindeki ak ummn tutuan, gz yal bir mmin ve bir Peygamber a olarak yanp kavrulan Yaman Dedenin iirleri de, ayn gnl yangnnn bir baka tezhrdr. Onun u ili ve yank msrlar ne kadar gzeldir:

Susuz kalsam, yanan llerde can versem, elem duymam,
Yanardalar yanar barmda, ummanlarda nem duymam,
Alevler yasa gklerden ve ben masseylesem duymam,
Cemlinle ferah-nk et ki yandm y Raslllah!..

Velhsl btn Hak dostlar, brahim aleyhisselm gibi, Hakka yaknlk uruna ile atelerine atlmay, canlarna minnet bilerek keml bulmulardr. Cenb- Hak da o atei kendilerine serin ve selmet klmtr. Dnyadaki ak- ilh ateini, ukbdaki gazab- ilh ateini sndren en byk rahmet veslesi eylemitir.

MMNLER MANEV ZRVELERE YKSELTECEK OLAN

Mminleri nefsniyetin hamlndan kurtarp mnev zirvelere ykseltecek olan da;
* Allah akyla aclar bal eylemek, zahmetleri rahmet, klfetleri nmet telkk etmektir.
* ptil ve musbetleri sabrla, unutkanl zikirle, nankrl krle, isyan itaatle, cimrilii cmertlikle, hodgml diergmlkla, pheyi yakn ile, riyy ihls ile, kibri tevzu ile, gnahlar tevbe ile, gafleti tefekkr ile bertaraf etmektir.
* Baa gelen ez ve ceflar, Haktan gelen tezkiye ve terbiye vesleleri bilerek tebessmle karlayabilmektir.
Nasl ki ham bir meyve olgunlamak iin Gnein harretiyle pimeye muhtasa, kalpleri hamlktan kurtarp kemle erdirecek olan da ilelerle terbiye olmaktr.
Hani sahillerde baz talar grrz: Dalgalar tarafndan asrlardr dvle dvle btn sivrilikleri yontulmu, przlerinden kurtulmu, buna mukbil granit gibi sertleerek mukvemet kazanmlardr. Onlar artk kolay kolay krlmazlar.
Aynen bunun gibi, ilh imtihan tecellleriyle mnen olgunlaan gnller de mstesn bir metnet kazanrlar. Onlar artk, krmaz ve krlmaz, yani incitmez ve incinmezler. Nitekim tasavvuf terbiyenin de ilk dersi incitmemek, son dersi incinmemektir.
KAYNAK
Osman Nuri Topba, Altnoluk Dergisi, 2017 Mart, Say: 372, Sayfa: 032

Üst Alt