Gıybet Etmenin Günahı

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
Gıybet, bir kimsenin müslüman kardeşini arkadan çekiştirmesidir, onda var olan bir eksikliği söyleyip onu ayıplamasıdır

Peygamberimiz bir gün arkadaşlarına:

-Gıybet nedir, bilir misiniz? diye sordu Onlar:

-Allah ve peygamberi daha iyi bilir, dediler Peygamberimiz:

-Kardeşini gıyabında (arkasında) onun hoşlanmadığı bir şey ile anmandır, buyurdu Dinleyenler:

-Dediğim kardeşimde varsa ne buyurursunuz? diye sordular Peygamberimiz:

"Eğer dediğin ayıp kardeşinde varsa o zaman gıybet olur Yoksa ona bühtan ve iftira etmiş olursun" buyurdu
(Müslim, Birr, 20; Ebû Davud, Edep, 40)

Demek ki gıybet, bir insanın arkasından onun hoşlanmayacağı şeyleri söylemektir Bunlar, onun fiziğiyle, soyu ile, ahlakıyla, kılık ve kıyafetiyle ve dini ile ilgili olabilir Boyu kısadır, ailesi iyi değildir, gösterişe meraklıdır, yalancıdır, cimridir, güvenilmez gibi..

Bu ve benzeri kusurları din kardeşinin arkasından söylemek gıybettir ve iğrenç bir günahtır.

Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur:
AYET-İ KERiME
"Biriniz diğerini gıybet etmesin, sizden biri ölü kardeşinin etini yemek ister mi? Elbette bundan tiksindiniz O halde Allah'tan korkunuz Allah tevbeleri kabul eder Çok esirger" (Hucurat, 12)
İnsan başkasının gıybetini niçin yapar? Büyük âlim İmam Gazâli, "gıybetin belli başlı sebeblerinden birinin kin olduğunu söylüyor Bir kimse başkasına duyduğu kin sebebiyle onu çekiştirmekten ve aleyhinde konuşmaktan zevk alır" diyor Halbuki mümin kin tutmaz.

Gıybetin bir başka sebebi de çekememezliktir Genelde insan kendisinden üstün olan, toplum içerisinde saygınlığı bulunan ve bilgili olan kimseyi bu ve benzeri üstünlüklerinden dolayı çekemez ve onda gördüğü bazı kusurları söyleyerek onu ayıblamaya çalışır.

Şu örnek gıybeti çok güzel anlatıyor Hz Aişe validemiz diyor ki, ben bir gün Peygamberimize:

-Ey Allah'ın elçisi, Safiyye'nin -ki bu da Peygamberimizin eşi idi- kısa boylu olduğunu kasdederek, şöyle böyle oluşu sana yeter, demiştim de Peygamberimiz:
-Aişe, öyle bir söz söyledin ki, eğer o söz denizin suyu ile karışsa, her halde onu bozardı, buyurdu(Ebû Davud, Edep, 38)

Peygamberimiz, müslüman kardeşini arkasından çekiştirenlerin kıyamet gününde korkunç bir şekilde azap edileceklerini bildirmiş söyle buyurmuştur:
"Ben miraç ettirildiğim gece, bir topluluğun yanından geçtim Bunlar bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyorlardı Ben:

-Ey Cebrail, bunlar kimlerdir? diye sordum Cebrail aleyhi'sselâm:

-Bunlar, insanların etlerini yiyen -gıybet eden- ler, onların iffet ve şereflerine dokunanlardır, dedi" (Ebu Davud, Edep, 40)

Gıybet etmek günah olduğu gibi yapılan gıybeti dinlemek de günahtır Müslüman kardeşi bir yerde çekiştirilirken, onun iffet ve namusuna dil uzatılırken, bunu duyan kimseye düşen, ona mani olmaktırÇünkü bir müslümanın kanı ve malı gibi ırz ve namusu da dokunulmazdır.

Peygamberimiz buyuruyor:

"Bir kimse, kardeşinin ırz ve şerefini çekiştirene karşı onu savunursa Allah Teâlâ kıyamet günü o kimseyi cehennemden uzaklaştırır" (Tirmizi, Birr, 20)
Müslüman kardeşini arkadan çekiştirerek günaha giren kimse bu günahtan kurtulmak için tevbe etmesi yeterli olmaz Hem tevbe edecek hem de gıybet ettiği kardeşinden helâllik dileyecektir Ancak o zaman bu günahtan kurtulmuş olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt