Neremiz Müslüman

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz

geçen yıl 25-26 yaşında bir kardeşimin oruç tutmadığını öğrenmiştim :( içim yandı duyunca.insan kendi kendini nasıl ateşe atar nasıl farkına varamaz.neden hiçbir özrü yokken ramazanın o büyük güzel atmosferini koklayamaz hissedemez.bu kadar mı kör,bu kadar mı sağırız dinimize karşı :(

ve elimizden birşey gelmemesi çok acı :( bir çoğumuz ramazanı razı edememekten hakkını verememekten korkarken nasıl olurda kardeşlerimiz,büyüklerimiz oruca bu kadar duyarsız kalırlar :(
neremiz müslüman?namazımız yoktu zaten artık orucumuzda kalmadı :( içki,zina kol geziyor.nerede haram biz orada,nerede Allahın emri var biz ondan uzağız :( bu durumda hala başımıza taş yağmıyorsa bu Rabbimizin büyük merhametinden.Rabbim acımasa bize halimiz ne olurdu :(

bilincinde değiliz.niyetlenmezsem 61 olmaz diyor çoğu.bilmiyor ki 61 olsa öpüp başına koysun.çünkü niyetlenmeden kasti olarak birgün tutulmayan oruç için ömür boyu oruç tutsan yine o bir günün günahını karşılayamıyorsun.o yüzden 61 olmuyor çünkü 61 temizlemiyor.bir hataya düşüpte nefsine uyup orucunu bozan sonrasında 61 gün tuttuğunda dünyada bu günahtan kurtulmuş oluyor ama kasti olarak oruca hiç niyetlenmeyen bir gün için bile ömür boyu orucu karşılamazken birde tüm ramazanı tutmayanın halini varın siz düşünün :( sonra da başına bir müsibet,bir bela geldiğinde ben ne yaptım diye isyana düşer.ramazana saygısızlıktan,hürmetsizlikten daha büyük ne yapacaksın ki :(

birde canımı acıtan başka konu;ramazana bir hafta kala,hatta 2-3 gün kala yapılan düğünler.sanki bir ay daha bekleseler ne olacaksa.birde gençler zaten cahil büyükler siz yeni evlisiniz oruç tutmasanız birşey olmaz diyorlar.zaten bir bahane arayan gençlerde canlarına minnet ramazanı balayında,tatilde vs rahat bir şekilde orucu tutmadan geçiriyorlar.Allah tutacaksın diyor,aileler tutma birşey olmaz diyor.kendilerince verdikleri hükümle kendi imanlarını da zedeliyorlar farkında olmadan

Moderatör tarafında düzenlendi:

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Biraz ağır oldu ama kusura bakmayın.
Aileler güya merhamet ediyor.
Bilmiyorki cehenneme odun besliyor.
Merhametin sahibi ALLAH c.c. kim daha merhametli olur.?
Namazda, oruçta, Kur'an öğrenmede daha küçük.
Okulda, para kazanmada, evlilikte büyüdün artık.
Çocuklar küçükken hayata tutunmayı öğrenmezse ailenin budalası olurlar.
Almanyaya geldiğimde yolda yürüyorum, küçük çocuk ya iki ya üç yaşında yere düştü annesine baktı annesi yürümeye devam baktı anne gidiyor ne ağladı ne bağırdı kalktı annesine yetişmeye çalıştı.
Hayatı kendi tırnaklarınla kazanmak budur dedim.
Çünkü bizde 7 kardeşiz ve aynı yöntemle hayata çocuk başladık.
Hem ilmi hem dini aynı seviyede hayatın bir parçası olarak yaşamak varken niye asalak ve korkuluk bir hayatın içine rucu edelim.
Vesselam.

Elinize sağlık.

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz
Gönlüne sağlık amcam ne güzel anlatmışsın.işte aile çok önemli.ailede o bilinç olmayınca çocuğa ne verecek ki?çocukda o bilinçle yetişmeyince ne yazık ki dinimiz hafife alınıyor,Allah nasılsa affeder ya,biraz yanıp çıkarlar ya.Rabbim çok merhametli kendine yöneleni tabi ki affeder ama bu bilinçli tevbeyle olur,basite almakla değil maalesef.şimdide çoğu çocuk sınava girecek diye oruç tutmuyor büyük ihtimal.dünyalık sınav için ahiret satılıyor maalesef ki,bilmiyor ki orucunu tutsa Rabbim ona kolaylık verecek.ama Rabbimize değilde kendi bilgimize sığınınca bunu farketmek zor işte :( askerdeki tutmaz,sahur hazırlayanı olmayan tutmaz, tutmazda tutmaz bahane çok bilinç yok maalesef :(

Üst Alt