Marmelatlı Kurabiye Tarifi

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
IMG_0018-2-678x381.jpg

Kurabiye Tarifleri

Merhaba Arkadaşlarım

Çay saatlerinde , kahvenizin yanına hazırlayabileceğiniz harika bir kurabiye tarifi arıyorsanız, Marmelatlı Kurabiye tam size göre.
Farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. İki kurabiyenin arasına marmelat koyabilirsiniz. Kurabiye hamurunun üzerine marmelat koyup, üzerine kalpli veya farklı şekil kurabiye ile kapatıp , ortasını açık bırakabilirsiniz.
Ama bu hazırladığım şekli de bence çok güzel oldu.
Youtube kanalımda videolu tarifini seyretmek için buraya tıklayın.
Sizler de hazırlamak isterseniz buyrun tarifi.
Malzemeler

1 paket margarin veya tereyağı
1 Çay bardağı sıvı yağ
1 Su bardağı pudra şekeri
1 yumurta
1.5 limonun suyu
1 limon kabuğu rendesi
Kurabiyelerin üzerine marmelat, koyu kıvamda reçel. Ben kayısı ve çilek reçeli kullandım. Çilek reçelini çatalla ezmenizi tavsiye ederim. Blender ile ezdiğinizde rengi güzelliğini kaybediyor.
5.5 Su bardağı un
1/2 paket kabartma tozu
Hazırlanması

Margarin veya tereyağınız oda sıcaklığında hafif erimiş olsun. Ben mikrodalgada birkaç saniye fazla tuttuğum için birazcık eridi.
Ele yapışmayan kıvamda bir hamur hazırlayın .
1 saat buzdolabında dinlendirin. Hamur soğuk olduğunda daha rahat şekil verebiliyorsunuz.
Hamuru birkaç parçaya ayırın.

Merdane yardımı ile hamurunuzu açın.
Üzerine fırın kağıdı koyarsanız çok daha rahat açılır .
Açtığınız hamur çok ince olmasın. Ortasını çukurlaştırdığınız zamanda biraz inceliyor.
Fırın kağıdı serdiğiniz tepsiye yerleştirin.
Su şişesi kapağıyla orta kısmını çukurlaştırın .
160 derece ısıtılmış fırında 10_13 dakika arasında beyaz kalacak şekilde pişirin .
IMG_0009.jpg

Fırını kapattıktan sonra tepsiyi içinde bırakmayın. Pişmeye devam ettiği için rengi beyaz kalmayacaktır.
IMG_0008.jpg

Soğumasını bekleyin , ortasına koyu kıvamda reçel veya marmelat koyun .
IMG_0025-300x195.jpg

Bir püf noktası isterseniz eğer 10. dakikada tepsiyi çıkartın. Bir çay kaşığı yardımı ile orta kısmı tekrar çok yumuşak olarak bastırın. Daha güzel şekil alıyor.
IMG_0023.jpg

Çok bastırmayın kurabiyeler çatlar .
Afiyet olsun.

Üst Alt