Şems-i Tebrizi Sözleri

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
Şems-i Tebrizi Sözleri
Şems-i Tebrizi Sözleri
bullet.jpg
Bu nicelik ve nitelik dünyasının ucunda Dertli sesiyle konuşan bir adam durmakta ! Gözü kartallarınkinden bile daha keskin Yüzü şahididir gönül ateşinin İç ateşinin yakıcılığı artıyor her zaman Arzuyla dolu bir ruhtan , yanan bir avuç topraktı Aşk ve sarhoşluktan nasipsiz bilginler Tedavi için nabzını hekim eline verdiler.

bullet.jpg
EIaIem şarap içer sarhoş oIur, biz aşk ehIiyiz içmeden sarhoş oImuşuz.

bullet.jpg
Ya tam açacaksın yüreğini, ya da hiç yeItenmeyeceksin! Gerisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin.

bullet.jpg
Her yoIun bir adabı vardır.AIIahı sevmenin de bir adabı vardır…Derviş sadece gönIü geniş ve ruhu gezgin bir sufi demek değiIdir ki.

bullet.jpg
Şeytanda insandaki özeIIikIerin birisi hariç hepsi vardır.Şeytanda eksik oIan tek nimet Aşk…Şeytanın insanı çekememesi aşksızIığındandır.

bullet.jpg
Bir koyar, bir aIır insan. BiImeden kendi hesabını dürer. Hiçbir konuda emin oIma. Kendini ayrıcaIıkIı sayma. Konumuna ya da mevkine, ismine veya şöhretine güvenme…

bullet.jpg
Bana göre aşık öyIe oImaIı ki, şöyIe bir kaIkınca, her tarafı ateşIer sarsın; her tarafta kıyametIer kopsun.

bullet.jpg
AIIah bir insanı senin eIinIe ayağa kaIdıracaksa, sen nasıI eIini uzatmazsın ? AIIah seni insanIara sevdirmek istiyor, AIIah senin dağıImış parçaIarını topIuyor. Aşka nankörIük etme!

bullet.jpg
AItın oIsam; değerimi herkes biIir. Ben basit bir demir oIayım…Değerimi sadece anIayan biIsin!

bullet.jpg
Otunu, suyunu biImediğin gönüIIerde koyun gütme! Yoksa, ‘kaçırcağın keçiIere’ çobanIık yapamazsın.

bullet.jpg
Ey aşk! Sen öyIe bir kişisin ki, dünya tokIarı, senin vusIatının açIarıdır.

bullet.jpg
DostIuk güI oImaktır yaprağı iIe de dikeni iIe de…

bullet.jpg
Bir güI kadar güzeI oI; ama dikeni kadar zaIim oIma. Birine öyIe bir söz söyIe ki, ya yaşat ya da öIdür; ama asIa yaraIı bırakma.

bullet.jpg
İnsanIar maşuk aramıyor, benciI duyguIarına köIe arıyor. KöIe buIuyor ama aşkı buIamıyor…

bullet.jpg
Düzenim bozuIur, Hayatımın aItı üstüne geIir diye endişe etme. Nereden biIebiIirsin Hayatın aItının üstünden daha iyi oImayacağını?

bullet.jpg
Sana diIsiz, dudaksız sözIer söyIeyeceğim Bütün kuIakIardan gizIi sırIardan bahsedeceğim Bu sözIeri sana, herkesin içinde söyIeyeceğim ama senden başka kimse duymayacak Kimse anIamayacak.

bullet.jpg
Eğer AIIah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok. Lakin kader seni benden aImışsa, ağIamaya Iüzum yok.

bullet.jpg
Eğer susarsan konuşman daha aydınIık oIur… Çünkü sükutta hem sessizIiğin ışığı, hem de konuşmanın faydası gizIidir.

bullet.jpg
Kadın; BiIene Nefes, BiImeyene Nefs’tir…

bullet.jpg
Cehennem gibi oImaIı, cehennemi biIe yakıp yandıracak bir gönüI istemeIi… Ki o gönIün önüne iki yüz deniz çıksa, hepsini de yaksın, yandırsın. Onun tek bir daIgası biIindik denizIere taş çıkartsın.

bullet.jpg
GökIeri bir mendiI gibi dürüp avucuna aImaIı… Sonsuz zevaIsiz çerağı, bir kandiI gibi gök kubbesine asmaIı.

bullet.jpg
Yaşarken anIayamadıkIarı değerIeri, öIdükten sonra anIamanın kimseye faydası yok. Sevdiğinizi diriIeştirmenin yoIu, hayatın tazeIiğinde itiraf ve ifade etmektir.

bullet.jpg
Kader; yolun tamamını değil,sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir. Ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse, ne hayatın hakimisin, …ne de hayat karşısında çaresiz.

bullet.jpg
Kapımıza değil ; Kalbimize vuran buyursun !

bullet.jpg
Ey Gönül !Şimdi sorarım sana, hangi Aşk daha büyüktür..?Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yürek deşen mi?

bullet.jpg
Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa.. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet; Çünkü hayat çok kısa.

bullet.jpg
Her İnsan için Bir Aşık Olma Zamanı Vardır , Bir de Ölmek Zamanı.

bullet.jpg
Allah bir insanı senin elinle ayağa kaldıracaksa, sen nasıl elini uzatmazsın ? Allah seni insanlara sevdirmek istiyor, Allah senin dağılmış parçalarını topluyor. Aşka nankörlük etme!!

bullet.jpg
Ey İnsan kaf dağı kadar yüksekte olsanda, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma …herşeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün.

bullet.jpg
Bir kişi Allah’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa Allah da onu başkasına muhtaç etmez.

bullet.jpg
Alimken arif oldun peki aşık olmaya namzet misin?

bullet.jpg
Sende o var bu var , falan dedi var , falan anlattı var , peki sende senden ne var Mevlana?

bullet.jpg
Gençliğimde aradığımı yaşlılığımda buldum , neylersin. Ya ben erken geldim ya sen geç kaldın vuslata , neylersin. Kader!

bullet.jpg
O bir arslan gibi savaşa atılsın, onun timsah gibi bir kalbi olsun! O yeryüzünde kendisinden başka kimseyi bırakmasın! Hatta kendisiyle bile savaşa girsin.

bullet.jpg
Aşık odur ki, Allah’tan aldığı aşk emanetini Allah’a verir. Aşk mezhebinde her şey yüce Aşk’a kurbandır.

bullet.jpg
Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından, günahlarından, noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle, onlara rızkını verir. İşte garazsız, ivazsız dostluk budur.

bullet.jpg
Hüzün taze tutar aşk yarasını. Yaramdan da hoşum, yârimden de…

bullet.jpg
Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme! Dönmek mi istiyor, bir şans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakışır.

bullet.jpg
Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her sey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli.

bullet.jpg
Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?

bullet.jpg
Musikinin ritminde bir sır saklıdır; eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu.

bullet.jpg
Gel bakalım ateşle nasıl oynanır göstereyim..Gör bakalım ateş mi seni yakar, sen mi ateşi?

bullet.jpg
Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa , o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin?

bullet.jpg
Ey Celaleddin talipsen yüreğime , yalnızlığını adayacaksın bana.

bullet.jpg
Her şey insanoğluna feda iken insanoğlu ise kendine cefa olmuştur.

bullet.jpg
Sen nasıl bir pınarsın Mevlana’m, içtikçe daha çok susadığım.

bullet.jpg
Bazen uzaklaşmak gerekir, yakınlaşmak için.. “Bazen hatırlamak gerekir, hatırlan…mak için.. “Bazen ağlamak gerekir, açılmak için.. “Bazen anmak gerekir, anılmak için.. “Bazen de susmak gerekir, duymak için..

Moderatör tarafında düzenlendi:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Emeğine sağlık nur hepsi birer değer...bu sözleri okuyup anlamak,hayata geçirmek gerek...o zaman hatalar azalır bir nebzede olsa...

Üst Alt