Adobe premiere ile altyazı yazma

xxmolinaxx

Premier Сasual Dating - Live Women
TV ekranında görüntünün yanı sıra yazıdan da yararlanılır. Bazen görüntü ve yazı birbirini tamamlar, bazen de apayrı şeyler söylerler. Ekrandaki yazılar işlevlerine göre adlandırılırlar. Her birini ayrı bir yazım tekniği ve dili vardır.

ALTYAZI

Altyazı en çok ekranda başka bir yayın devam ederken flaş bir haberi duyurmak için kullanılır. Altyazı aynı zamanda ekrandaki kişi yabancı dille konuşuyorsa o metnin çevirisi olarak da verilebilir. Teknik bir nedenle banttaki sözler tam anlaşılamıyorsa bu sözler için de altyazı kullanılır. Bu yazıların daha çok kayan yazı olarak bilinen bir başka kullanım biçimi daha vardır. Bu yazı ekranda bir yayın devam ederken sürekli olarak ekranın altından geçen tanıtım yazılarıdır. Daha çok borsa vb için kullanılırsa da hava durumu ve özet haberler için de ararlanılır.

KJ NEDİR?

KJ karakter jeneratörü kelimelerinin kısaltmasıdır. KJ televizyon haberinde metne açıklayıcı ve tamamlayıcı unsurlar ekleyen yazı türüdür. Haberde görüntüsü veya sesi olan kişilerin adları ve sıfatlarının, yer adlarının ekrana yansıtılması için kullanılır. Haberlerde görürüz ,ekranda konuşan kişinin adı ve unvanı ekrana yazılır ,işte o KJ’dir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
Emeğine Sağlık , Allah ac razı olsun inşaallah. Yarısına kadar izledim. Her zaman ki gibi açıklayıcı ve detaylı olmuş. Teşekkürler. Ağzına sağlık.

Video girişlerdeki PRO DERSLER infosu çok güzel. Önceki konularınızdan birine yazmıştım ama görmediniz heralde. Sitemiz içinde islami temelde bi intro yapmanız mümkün mü acaba?

xxmolinaxx

Bulut kardeşim yorumunuz için teşekkürler. İslami temelde bir intro çalışması tabiki yapabilirim.

xxmolinaxx

Nasıl birşey düşünüyorsunuz beğendiğiniz örnek intro linki verebilirmisiniz

Üst Alt