Osmanlı Padişahlarının meşhur sözleri

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
Osmanlı Devleti'nin hükum süresince tüm dünyaya kök söktürmüş bir İmparatorluk ve tüm dünyayı tir tir titreten padişahlara sahip olmuştur.

1- Osman Gazi :
tb
Bir yeri elde tutmak, o yeri fethetmekten daha zordur.

2- Orhan Gazi :
tb
Adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir. Sonunda hüküm isabetli olsa da, geciken adalet zulümdür.

3- I. Murad :
tb
İslam'ın zaferi benim kurban olmama bağlı ise, şehitlik şerbetini nasip buyurmasını Cenab-ı Hak'tan dua ve niyaz etmiştim. Duam kabul olundu. Büyük Allah'a hamd ve sena olsun ki, hayatım, askerlerimin zaferini gördükten sonra sona eriyor... Oğlum Bayezid'e biat ediniz. Sakın esirleri incitmeyiniz. Mal ve namuslarına tecavüz etmeyiniz. Ben artık sizleri ve kahraman ordumuzu Büyük Allah'a emanet ediyorum. (Suikaste uğradıktan sonraki sözü)

4- Yıldırım Bayezid
tb
Yenileceğinden korkan, daima yenilir.

5- Fatih Sultan Mehmed (II. Mehmed)
tb
Baba, eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız törelerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz!Sırrıma sakalımın bir tek telinin vakıf olduğunu bilsem, sakalımı kökünden keserim.
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım!
İmparatorunuza söyleyin, şimdiki Osmanlı padişahı öncekilere benzemez. Bizim gücümüzün ulaştığı yerlere, sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz. (Bizans elçilerine söylediği söz)

6- II. Bayezid :
tb
Adaletten ayrılma, acizlere ve biçarelere karşı merhametli ol. Kimsesizlere şefkat göster, herkesin sana ram olmasını istiyorsan ulemaya çok saygı göster, zaruret olmadıkça kimseye sert davranma. (Tahtı bırakırken Yavuz Sultan Selim'e söylediği söz)

7- I. Süleyman (Kanuni Sultan Süleyman)
tb

Kılıcın yapamadığını adalet yapar.
Komutan olmak iki kefeli terazidir. Bir kefesi cennet, bir kefesi cehennemdir.
Adalete hükmedersen her günün ibadet sayılır.
Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.
Denizde savaşmadan, karada fetih olmaz

8- III. Mehmed
tb
Valide, biz Sultan oğlu sultanız, kullanmayacaksak Eyüp Sultan Camii'nde bu kılıcı niçin kuşandık? Kararımız karardır, sefere çıkacağız. Taht uğruna devleti feda etmeyiz.

9- IV. Murad
tb

Yardım almaya alışan, emir almayada alışır!
Allah, peygamber korkusu bilmez alçaklar! Unutmayın ki, intikam gecikir ama asla yaşlanmaz!
Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne?!

10- II. Mustafa
tb

Zevk, sefa ve rahatı kendimize haram eylemişizdir.
Bana ağırlık ve hazine lazım değil. Yerinde kuru ekmek yerim. Vücudumu din uğruna esirgemem. Her ne denli zahmet arzulanırsa, sabr-ü tahammül eylerim. Halka hizmet tamama ermeyince seferden dönmem. Elbette kendim giderim!
Rusları sarayımın içine bırakırım da, Karadeniz'de dolaşmalarına asla izin vermem.

11- II. Mahmud
tb
Kılıç kınından çıkmadıkça it sürüsü dağılmaz.

12- V. Mehmed
tb
Ben Osmanlı Padişahı, İslâm Halifesi, fakat her şeyden evvel Türk Hakanıyım.

13- II. Abdülhamit

II. Abdülhamit
II. Abdülhamit
Filistin'i satın almak isteyen Yahudileri kapımdan kovduğum için Allah'a şükrediyorum.

Ha kendi evlatlarım, ha millet farkı yoktur.

Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar. Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim.

Düşmanın kurtuluş reçetesi öldürmek içindir. Esaretin bir çeşidi de borçlandırmadır.

Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.

Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor!

Bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!

Savaş yalnız sınırlarda olmaz .Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi,yenilgi kaderdir.

Hak arayan varsa, hakkını verin. Baş kaldıran varsa, başını kesin.

14- I. Selim (Yavuz Sultan Selim)

I. Selim (Yavuz Sultan Selim)
I. Selim (Yavuz Sultan Selim)
isteyenler, karılarının yanına dönüp entarilerini giyebilirler! Ben düşmana karşı tek başıma da gidebilirim!

Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.

Devletleri yıkan tüm hatanın altında, nice gururun gafleti yatar.

Bu dünya iki padişaha yetecek kadar büyük değildir.

Şâyet askerlerimin torbalarında, geçmiş olduğumuz yerlerden alınmış bir şey bulunsaydı, Mısır Seferi'nden vazgeçecektim!

Kılıcımız parladıkça düşmanın gözü ondan ayrılıp bizi göremez. Ama Allah esirgesin, bir gün paslanır da yaltırıklanmazsa düşman biz.

Üst Alt