Ara başı çorbası

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
Arabaşı Çorbası ve Hamuru Yapımı (videolu) Tarifi'nin Malzemeleri
çorbası için;

Tavuğun herhangi bir parçası ( ben kalçalı butla yaptım)
1 yemek kaşığı salça
Pul biber
1,5 yemek kaşığı tereyağı
2 kaşık un
6 su bardağı tavuk suyu veya sıcak su
hamuru için;

1 litre su
10 yemek kaşığı un
tuz
Arabaşı Çorbası ve Hamuru Yapımı (videolu) Tarifi'nin Yapılışı
Önce hamurumuzu yapalım 3-4 saat beklemesi gerekmekte.
3 su bardağı suyu kaynamaya bırakalım. Kalan 3 bardak su ile unumuzu çözdürelim (yani una su ekleyerek karıştıralım).
Kaynayan suya devamlı karıştırarak yavaş yavaş unu ilave edelim.
Unun markasına göre değişiyor bazı unlar çok güzel tutuyor bazı unlarda sıkıntı olabiliyor. Kıvamını ayarlarken karıştırdığımız kaşığın zor çevriliyor olması lazım.
Eğer ununuz az geldiyse ocağın altını iyice kısıp pratik hareketlerle birkaç kaşık unu suda çözdürüp ilave edebilirsiniz.
Önceden yaptığımda hemen kıvamı tutmuştu ama bu kullandığım unda birkaç kere işlem yapmam gerekti. Ben 20 kaşık un kullandım siz dediğim şekilde ayarlayın.
Karıştırırken zorlanmaya başlayınca un yeterlidir. Devamlı karıştırarak kaynatın.
Tepsiyi ıslatın ve hamurumuzu tepsiye yayıp soğuk bir zeminde 3-4 saat bekletin.
Çorba tarifini de anlatacak olursak tavuğu haşlıyoruz.
Suyunu fazla koyalım haşlarken çünkü haşladığımız o suyu çorbamızda kullanacağız.
Haşladığımız tavuk etini didikleyelim.
Ayrı bir tencerede tereyağında unu kavuruyoruz.
Yağsız unu kavurup daha sonrada yağ ekleyebilirsiniz.
Unun kokusu çıktıktan sonra salçayı ve pul biberi ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
Daha sonra tavuk suyumuzu yavaş yavaş ekliyoruz. Devamlı karıştırıyoruz ki topaklanmasın. Eğer topaklanırsa tavuk etini eklemeden önce blenderden geçirebilirsiniz.
Çorbamız kaynadıktan sonra didiklediğimiz tavuk etlerini ekliyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
Biraz kaynadıktan kıvam bulduktan sonra ocağımızı kapatıyoruz.
Hamuruyla birlikte tüketiyoruz.
Hamuru dilimler halinde kesiyoruz ve kaşığımıza hamurdan alıp çorbadan alıyoruz ve çiğnemeden yutuyoruz. Afiyet olsun…
Not: ben koyu sevdiğim için çorbayı yaparken 2 tahta kaşık un kullandım eğer daha az kıvamlı seviyorsanız un miktarını biraz azaltabilirsiniz.

Arabaşı hamuru yapımı püf noktaları
İlk çorbanın hamurunu yapmaya başlamalısınız. Hamuru yaptıktan sonra 3-4 saat kadar dinlendirmelisiniz.
Arabaşı çorbası hamurunu yaparken pürüzsüz bir kıvam elde etmelisiniz.
Burada önemli olan bir diğer konu da hamuru dökeceğiniz tepsiyi ıslatmış olmanız gerekmektedir.
Arabaşı çorbası püf noktaları
Unu kavururken yakmadan kokusunu çıkana kadar kavurmalısınız.
Unun üzerine suyu eklerken topaklanmamasına özen göstermelisiniz. Topaklandığı takdirde hemen blenderdan geçirmeli tavuk etlerini ondan sonra eklemelisiniz.
Arabaşı çorbası kalori
Orta büyüklükte 1 kase arabaşı çorbası yaklaşık olarak 149 kaloriye denk gelmektedir.

Üst Alt