5 mesajdan 1 ile 5 arası gösteriliyor

Alim ve zalim

Alim ve zalimALİM VE ZALİM Vakti zamanında bir zalim vardır. Adam dizi dizi haksızlıklar etmiş, nice zavalıları acımasız zulmüyle pençesi altında inim inim inletmiştir. Sayısız derecede yoksul ve düşkünlerin ocaklarını söndürmüş ve ettiği zulümleriyle ülkesinde adını azgın zalime çıkarmıştır. İşte bu zalim, bir gün işi icabı etrafında saygı ve sevgiyle anılan Allah bağlısı bir alime ziyarete gider. Kapıyı çalıp içeri girdiğinde dünyadan el-etek çekmiş bulunan alim, kendisini görmesin diye...

Nereden
    İSTANBUL
    Thanks
    2.525
    Beğenilmiş
    1.034

Standart Alim ve zalim

Alim ve zalim
    Alim ve zalim
    ALİM VE ZALİM

Vakti zamanında bir zalim vardır. Adam dizi dizi haksızlıklar etmiş, nice zavalıları acımasız zulmüyle pençesi altında inim inim inletmiştir. Sayısız derecede yoksul ve düşkünlerin ocaklarını söndürmüş ve ettiği zulümleriyle ülkesinde adını azgın zalime çıkarmıştır.

İşte bu zalim, bir gün işi icabı etrafında saygı ve sevgiyle anılan Allah bağlısı bir alime ziyarete gider. Kapıyı çalıp içeri girdiğinde dünyadan el-etek çekmiş bulunan alim, kendisini görmesin diye yüzünü örter. Kapıyı açan oğlu zalimin zulmünden korktuğu için,

- Kusura bakmayın, babam, çok hasta, ne yaptığını bilmiyor. Her halde farkında olmadan yüzünü örtmüş olacak. Yoksa sizin teşrif ettiğinizi bilseydi hiç yüzünü örter miydi? Babamın namına sizden özür dilerim, der.

Bunları tek tek duyan Allah aşığı alim ortaya atılarak şöyle haykırır:

- Oğlum, neden yalan söylüyorsun? Ben hasta masta değilim. Allah'a şükürler olsun hiçbir şeyim yok. Fakat böyle zulmüyle destanlar yazan kötü kişileri görmek istemem. O yüzden de gözlerimi örttüm. Lütfen zalim ayaklarınızla evimi kirletmeyiniz."

Bunun üzerin zalim adam bir anda kendine gelir. Evi terk ederken iki gözü iki çeşme ağlıyarak bütün samimiyetle yaptıklarına tövbe eder. Allah'tan af diler. Allah da hem zalimi, hem de alimi yaygın rahmetiyle affına mazhar eder. Alim evine gelen zalimin yüzüne bakmadığından ötürü, zalimi de yığın yığın haksızlıklarından pişmanlık duyduğu için bağışlar.

Yüce Allah (cc) cümlemizi gerek kendimize, gerek başkalarına karşı en ufak bir haksız harekette bulunmaktan korusun, amin!..
    BULUT (10.11.2018),Muhtazaf (06.11.2018),VuSLaT (06.11.2018) Nur Hanım'ın bu ( Konu | Yorum ) 'una Teşekkür etti...
    Konu BULUT tarafından (10.11.2018 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.
    Alim ve zalim Cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol,
    Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,
    Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörürlülükte deniz gibi ol,
    Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol...

Hz.Mevlana

Nereden
    Nerden bilecenn
    Thanks
    578
    Beğenilmiş
    1.307

Standart Cevap: Alim ve zalim

Amin amin inşallah...
    Allah âlimlere karşılaştır sin cümlemizi,
    Zalimlerden de korusun..inşallah...
    Muhtazaf (06.11.2018),Nur Hanım (06.11.2018) VuSLaT'ın bu ( Konu | Yorum ) 'una Teşekkür etti...
    Benimle konuştu Rabb'im!
    ''Elestü bi Rabbiküm?'' dedi,
    Sonra bir kalp koydu göğüs kafesime,Vur dedi...
    Her düştüğümde kaldırdı,Üzülme olur! dedi..
    Hayatın koşturmacasına kapıldım,
    Ayağıma taş değdirdi, Yavaşla dur! dedi...
    Ne zaman ki bir haksızlık görsem,
    ''Adaletim var, yerini bulur!'' dedi.
    Eğer davanda haklıysan,
    ''Korkma ve dik dur!'' dedi.....RABBİMM dedim....Kulum dedi....

Alim ve zalim

Nereden
    İSTANBUL
    Thanks
    2.525
    Beğenilmiş
    1.034

Amin
    Muhtazaf (06.11.2018) Nur Hanım'ın bu ( Konu | Yorum ) 'una Teşekkür etti...
    Alim ve zalim Cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol,

Hz.Mevlana

Thanks
    845
    Beğenilmiş
    698

Allah cc razı olsun inşaallah.
    Nur Hanım (10.11.2018) BULUT'ın bu ( Konu | Yorum ) 'una Teşekkür etti...

Alim ve zalim

Nereden
    İSTANBUL
    Thanks
    2.525
    Beğenilmiş
    1.034

Allah senden de razı olsun beğenin için teşekkürler selam ve dua ile Allah işlerini rast getirsin

Hz.Mevlana

Cevap Yaz Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler