-alim ile aşık arasında fark?-

fahrettin tırınk

Site İmamı
Kıymetli kardeşlerim, alim deyince tabiki gerçek din alimi,ve ALLAH cc dan hakkı ile sakınan alimi ele alırız.
Aşık ise kalbinde sadece ALLAH cc sevgisinden zerre kadar başka sevgi olmayan kişilerdir.
Din alimi yerine göre aşık olabilir ama her alim,ALLAH cc aşkına ermiş kişi demek deyildir.
Yani her alim ALLAH cc aşığı kişi deyildir.
ALLAH cc kur’anı kerimde gerçek alimler için şöyle buyurmaktadır:
İnsanlardan, (yeryüzünde) hareket eden (diğer) canlılardan ve hayvanlardan yine böyle çeşitli renklerde olanlar vardır. Allah'a karşı ancak; kulları içinden âlim olanlar derin saygı duyarlar. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.(fatır suresi ayet 28)
Bu tür alimler kalbinde bulundurduğu aşk nisbetinde ALLAH aşığıdır,bununda dereceleri vardır.
ALLAH aşığı her iman sahibi kişi olabilir,sıfatı ve mevki i ne olursa olsun.
Dağdaki çoban bile ALLAH aşığı olabilir,bunu da tabi ki ancak ALLAH bilir.
ALLAH cc sevgisi içinde olanlar hakkında hadisi kutside mealen şöyle buyıurmaktadır:
Ey Davut! Beni tanıyıp bilmeyen nasıl sever! Gece bastırdığında benden uzak, uykuya dalanın, beni sevdiğini iddia etmesi yalandır. Her seven sevgisi ile yalnız kalmayı sevmez, beklemez mi?
Ey âdemoğlu! Eğer sevgimi istiyorsan, kalbinden dünya sevgisini çıkar. Ben, benim sevgim ve dünya sevgisini asla bir kalpte birlikte bulundurmadım.
Ey âdemoğlu! Dünya sevgisiyle birlikte benim sevgimi nasıl istiyorsun? Sevgimi ve rızamı dünyayı terk etmekte ara.

Kulumun beni zikri çok olursa ben, ona âşık olurum ve oda bana âşık olur.
Böylece de beni âşık olur.

Sonuç olarak her alim aşık deyildir, ama her aşık ALLAH cc katında sonsuz nimetlere kavuşur,bu kişi alim olabileceği gibi normal bir müslümanda aşık olabilir.
Bunu da ancak ALLAH cc bilir….
Fahrettin TIRINK…

Üst Alt