Emanete İhanet Eden Elçinin Sonu

Aysecik

Aktif Üyemiz
Emanete İhanet Eden Elçinin Sonu

Kral İskender, Melik Dara?ya bir elçi gönderir. Elçi geri gelip, Melik?in verdiği cevabı anlatınca, iskender, cevabı mesajda bulunan bir kelimeden şüphelenir. Elçi, İskender?e:

- "O kelimeyi ben şu iki kulağımla işittim" der. Bunun üzerine iskender, kelimenin aynını yazıp, Melik Dara?ya gönderir. Dara mektubu okuduğunda, bir bıçak isteyip o kelimeyi mektubun içinden keser ve mektubu, iskender?e iade eder. İskender?e aynı zamanda bir mektup yazarak, durumu izah eder. Mektubunda şöyle diyordu. Dara:

- "Kralın niyeti, anlayışı ve kuvvetli görüşü, gönderdiği elçinin sözlerinin sıhhat derecesine vakıf olduğuna delalet ediyor. Şimdi ben o kelimeyi kestim. Çünkü o kelime benim sözümden değildi. Ben senin elçinin dilini kesmeye bir yol bulamadım" der. Bunun üzerine iskender, elçiye adam göndererek yanına çağırır ve:

- "Melike?nin sözlerine o kelimeyi niye ekledin?" der. Elçi:

- "Çünkü o, benim hakkımı noksan verdi, beni kızdırdı" der. İskender:

- "Vay haline, biz seni, bizim maslahatımız için mi gönderdik, yoksa kendi maslahatımız için mi?" der ve ağzından dilini çekip, keser.

alıntıdır...

Moderatör tarafında düzenlendi:
S

Sultan_Farukî

Guest
Rabb'im; Emânete karşı emin olanlardan ve olunanlardan ve bilinenlerden eylesin .. Allah Râzi ve Hoşnut Olsun ..

Üst Alt