Fakiri ne kadar gözetebiliyoruz.....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ramazan.jpg

Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir.....ne kadar açık ve net bir hadisi şerif,,,,,peki biz ne kadar hayatımızın yaşantımızın içinde bu hadise önem gösterip uyguluyoruz,,,,sadece dilimiz demi,,,peki yüreğimize indirebildik mi eğer indiremediysek yazık bizlere.....

hadisi İslam dünyasında çok tanınan bir hadistir.... Komuşuluk ilişkilerini önemsemeyi, yaşlıları, muhtaç insanları gözetmeyi, güzel ilşkiler kurmayı tavsiye eden bir hadistir.....

Evet değerli canlar 11 ayın sultanı RAMAZANI şerife yaklaştığımız şu günlerde hatta saatlerde
ne kadar hazırız,,,Bir çok hadisi şerfleri müslümanlar bilir ve ehemniyet gösterirler....Şöyle dilebilirmiyiz,,,Ramazan ayında daha dikkatli olmalıyız,,,yukarıdaki hadisi şerifi ramazanda
nasıl değerlendirebiliriz....

Zenginin sevindiği,fakirin üzüldüğü ay neden derseniz,,,,Zengin en güzel yemekleri yapıp
davetler verecek,sözde davet verdikçe rızkı artacak tabiri caizse,,,,ALLAH bilir biz bilemeyiz,,,,
Ama o davette fakir yoksa eyvahlar olsun,,,fakir zaten olmazda,,,,bu zaman öyle zaman,,,,oysaki öylemi olmalı,,,, o güzel yemeklerle dolu iftar masasında fakirler,yoksullar yetimler olmalı.....Ama olmuyor işte canlar böyle durumlara yürek dayanmıyor....Çünki fakir
masadaki en son çıkan yemek takımını,gümüş kaplama bardakları,,,,gümüş kaşık bıçak setlerini göremiycek,,,o karnını doyurmakla meşgul olcak,,,onun için fakirin o sofrada yeri olmuyor malisef.....

Zengin zengini gösterişiyle lüksüyle birbirlerini değerlendirmesse olmaz,,,,o sofrada bu günde karnımız doydu ALLAHIM şükürler olsun bu günki rızkımızı verdiğin için,,,,sözü çok uzak,,,,,komşularını gözetmek çok uzak,,,yetimi garibi göztemek çok uzak,,,,,

O lüks yemek masasında en son çıkan moda trendleri konuşulmassa olmaz....
işte o masalara davet edilenlere ve islamı bilerek gidip itibar gösterenlere eyvahlar olsun....
Yukarıda bahsettiğim hadisi şerifi tam manasıyla uygulamaktan,yaşamaktan böyle aciziz....
ALLAH ANLAYANLARDAN EYLESİN ALLAH hidayet versin bizlere,,,,Değil ramazanda bunları görmek kapı komşumuzu tanımaz olduk,,,bir adım yanındakini bırakıp 2 saatlik yollardan iftara davet eder olduk,,,varın sonunu siz düşünün ne demek istedi bu aciz kardeşiniz,,,,Yani olmuyor yapamıyoruz,,,,SULTANI RASULÜN ümmetim dediği ümmet olamıyoruz vesselam......
ALLAH Ramazan Sofralarımıza Halil İbrahim BEREKETİ VERSİN İNŞALLAH....

Evet canlar selam ve dua ile.....

MURATS44

Özel Üye
Ramazanda fakiri doyurmak

©VuSLaT
masadaki en son çıkan yemek takımını,gümüş kaplama bardakları,,,,gümüş kaşık bıçak setlerini göremiycek,,,o karnını doyurmakla meşgul olcak,,,onun için fakirin o sofrada yeri olmuyor malisef.....

Zengin zengini gösterişiyle lüksüyle birbirlerini değerlendirmesse olmaz,,,,o sofrada bu günde karnımız doydu ALLAHIM şükürler olsun bu günki rızkımızı verdiğin için,,,,sözü çok uzak,,,,,komşularını gözetmek çok uzak,,,yetimi garibi göztemek çok uzak,,,,,

Günümüzde kısmen ramazan anlayışı böyle maalesef. Çok güzel tesbit etmişsin adminim. Öyle ki ; Orucun ALLAH ac için olduğunu bilerek , urucumuzu tutuyoruz ama orucun gereklerini yerine getirmiyoruz. Sözlerimiz genel değil, belirli bir mantık üzerinedir ama bazen de sadece aç kalmış oluyoruz. Yemekten , içmekten kesilmenin altında fakirin ve yemek bulamayanların açlıktan neler çektiğini daha iyi anlamamız içindir.Gün boyu aç durarak oruç tutuuğumuzu sanıyoruz ama bir yanda da gerçek garibin hakkını veremiyoruz. Bir ekmek için sabahtan akşama çalışıp eve boş dönenler varken bizler son derece güzel hazırlanmış masalarda, çeşit çeşit yemeklere oruçlarımızı açıyoruz. Bu ne kadar doğrudur acaba?..................
Bir gün lise yıllarındayım. Günlerden Cuma...Ailem evde olmayacak ,geceden bana haber verdiler, yarın okul çıkışında amcanlara gel.. diye. Ben de tamam dedim ama uzak olduğu için gitmek istemedim. Zaten akşam yokuz diye de akşamlık hazırlanmadı. Bende okul çıkışı aradım ailemi , gelemeyecem dedim ve eve gittim. Evde yemek yok :) hazırlanmamış. Evde yanlızım. Bir çay suyu koyup , kahvaltılık türü birşeyler hazırladım. Ezanın okunmasına da 20-25 dakika kadar bir zaman var. Uzanıp televizyonda iftar proğramlarını dinleyeyim dedim. Bir kaç dakika baktığımı hatırlıyorum. Ezan sesine uyandım. Kendi kendime diyorum ezan okundu artık bi su içeyim. Birde baktım etrafta çıt yok, her taraf kapkaranlık , Kimsenin lambası yanmıyor. Meğerse sabah ezanıymış :) İftarı beklerken uyumuşum ve sabah ezanı sesine uyanıyorum . Ezan okunurken su içilir mi içilmez mi diye düşünürken 2 bardak su içip ocağı kapadım.Bu arada ocak ta saatlerdir yanıyor . Allahtan su bitmemiş. Suyumu içtim , ezan bitti. Ben de bir ocakta ki çaya bir sofraya bakıyorum. Birde acıkmışım ki ,ancak öyle olur. Zor da olsa yapacak birşey kalmadı deyip , ortalığı toplayıp biraz tv izleyip uyudum. Saat 11 gibi uyandım. uyanmak ne kelime :) midem de fil var sankim08m08m08 .Ve aç aç ikinci güne başladım. Öyle bir şeyki , gözümün önünde çeşit çeşit yemekler .............
Açlığın ne demek olduğunu o gün çok iyi anladım. Gerçekten çok çok zor. Alemlerin efendisi Hz.Muhammed (sav) efendimiz açlıktan midelerine taş bağlarlarmış :(( ve ellerindeki bir tane hurmayı da aç olanlara ikram ederlermiş. Peygamber efendimiz , O kızgın sıcakta günlerce aç kaldıkları halde ellerindeki bir tane hurmayıda hiç düşünmeden başkalarına verirken bizler elimizdeki fazlaları bile vermiyoruz nerdeyse........ Gözümüzün önünde aç insanları gördüğümüz halde , gerçekten ihtiyacı olduğunu bildiğimiz halde akşama ne yiyecez diye hayaller kuruyoruz. Karşımızdakine de sadece acıyoruz. Belki o, ALlah ac katında bizden daha üstün. Belki onun orucu kabul edilecek , ,,,,,,,Ya bizim ki?
Bir iftar vermek için yüzlerce lira harcarken , hakkı olan bir garibana birkaç lira verince gözümüze geliyor... Hakkımızda hayırlısı inşaallah.....
Tabii ki , Ramazan ayının gereklerini hakkıyla yerine getirenler de var. Kimsenin hakkını yememek lazım. Yalnız biraz daha dikkat edip , Gerçekten aç yatan insanları görmeliyiz. Bir lokma yemek , belki bizim için hayırlı olacak,,
Ramazan da en ufak bir iyilik katlarıyla mükâfatlandırılacakken , Bir kişiyi doyurmanın sevabını ve karşılığını ancak ALLAH ac bilir. Bu ramazanı en doğru şekilde , hakkını vererek oruçlarımızı tutup , kabul edilmesini bekleyelim inşaallah.

Çok önemli bir konuyu dile getirmişsin adminim. 11 Ayın sultanı ,mübarek ramazan ayına 2 gün kala bu konuyu açarak bizi uyarmışsın. ALLAH ac razı olsun. Orucu kabul edilenlerden olursun inşaallah. Bizlerde daha fazla dikkat ederek oruçlarımızı ALLAH için tutmaya niyetlenelim. Karşılığı şüphesiz ALLAH'tan gelecektir. Eyvallah vuslat adminim. Derslik bir konu diyebilirim.Emeğine sağlık.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun adminim,,,,güzel yorumuna yürekten eyvallah....
çok güzel örneklerle renk kattınız,,,,çok çok beğendim teşekkür ederim....

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
Ne kadar doğru ve dikkat etmediğimiz bir konu. Üzücü de olsa gerçekler bunlar. Benim aklıma gelen de , ramazan gelince islamiyeti daha iyi yaşamaya başlıyoruz. Ne kadar başarabiliyoruz ALLAH bilir. Yarın akşamdan itibaren televizyonlarda sıra sıra ramazan proğramları çıkar. Bu örnekleri bazı kanallarda bol bol görebiliriz. Koca yıl biter bir tek islami konuya değmyen kanallar nedense birden proğramlarını ramazan ayına göre düzenler. Tesettüre karşı hoş olmayan görüntüleri , sanki marifetmiş gibi evire çevire ekranlara taşıyanlar nedense birden savunucusu olurlar. Bu da neden oluyor ? Sadece insanların dini duygularını istismar ederek daha çok kazanmak arzusu.Ben de buna karşıyım. O yüzden belirli kanallar dışındakilere fazla rağbet göstermiyorum. açmıyorum bile.
Burda söylemek istediğim , sadece ramazan ayı değil ,yılın bütün günlerinde olması gerektiği gibi yaşayıp ramazan ayına hakkıyla hürmet edebilmeliyiz. Ramazan ayında kendimizi aç bırakarak ,açlığın ne olduğunu , ihtiyacın ne olduğunu öğrendikten sonra bunu yılın diğer aylarına da yansıtmalıyız. Sadece bu ay için değil. Razaman ayı örnek , kalan 11 ay ise uygulama alanı olmalıdır. Herşeyi bir ay içine sıkıştırmamak gerektiğine inanıyorum.
Vuslat admininde çok ince ve aynı zamanda çok önemli bir konuya işaret etmiş. Bu ay gelince ihtiyacı olmayanlardan ziyade önceliği ihtiyaç sahiplerine vermek gerektiğini vurgulamış. Ki , öyle de olmalı..... Ramazan ayı mağfiret ayı , bu ayı öyle bir değerlendirmeliyiz ki, bayramı hakederek yaşamalıyız. Emeğine sağlık adminim.Gerçekten önemli bir konu. Teşekkür ederim. Murat abimin dediği gibi güzel bir uyarı olmuş. Allah cc razı olsun.

Üst Alt