13 sınır kapısına koruma kalkanı

MURATS44

Özel Üye
13 sınır kapısına koruma kalkanı

Suriye'deki hareketlilik, Türkiye sınırında güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı.

Suriye'nin kuzeyinin bir bölümünde PYD'nin hâkimiyet kurması, rejim muhaliflerinin etkin olduğu Cerablus'a DAEŞ'in saldırması nedeniyle alarma geçen Ankara, sınır güvenliğini artıracak ek önlemler almaya başladı. Yapılan çalışma kapsamında 13 sınır kapısının röntgeni çekildi. Beş bayrağın dalgalandığı sınır bölgesinde "güvenlik, siyasi, ticari ve göç" faktörü dikkate alınarak kapsamlı bir plan hazırlandı. Ankara'nın Suriye'deki gelişmelere yönelik tüm seçenekleri dikkate alarak hazırladığı Sınır Planı kapsamında yapılan tespitler, atılmaya başlayan adımlar şöyle:

20 MİLYON TL'LİK ÖDENEK


Sınır hattındaki güvenlik önlemleri için Maliye Bakanlığı 20 milyon liralık acil ödenek gönderdi. Kamışlı sınır kapısı, giriş-çıkışa kapalı tutulurken, özel izinle insani yardım geçişi sürecek. Mürşitpınar-Ayn El Arap Sınır kapısından insani yardım geçişi sürecek.

mAOMR_1436172103_3987.jpg


24 SAAT KAMERALI TAKİP


Önlemler arasında bütün sınır kapılarına kameralı takip sistemi kurulması da var. Her türlü gelişme anlık Ankara'ya rapor ediliyor.

TAKVİYE SÜRÜYOR


TSK, sınır önlemleri kapsamında Diyarbakır jet üssüne uçak takviyesi yaptı. Yeni takviyeler ise sürüyor.

CARABLUS KIRIMIZI ÇİZGİ


TSK için kırımızı çizgi PYD'nin Suriye kuzeyinde, Türkiye sınırında kuşak oluşturmasını sağlayacak Carablus hattı. PYD, Cerablus'a yönelik bir harekât başlatması durumunda askeri seçenekler devreye girecek.

FÜZE RAMPASI KURULUYOR


2012'de, Hatay-Mardin hattının belli sınır bölgelerine kurulan füze rampalarının yerleştirildiği sınır hattına yeni füze rampaları gönderildi. Bölgeye hâkim bir nokta olan Hatay Ziyaret Tepe'ye de yeni füze rampası kurma çalışmaları başladı.

ÖZEL KUVVETLER'E SINIR DENETİMİ


Diğer taraftan Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Sezai Aksakal Şanlıurfa'da konuşlu Özel Kuvvetler personelini yerinde denetledi. Daha çok "bordo bereli" olarak bilinen bu birlik, Türkiye'nin en seçkin askeri birliği olarak biliniyor. Geçen hafta da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, bölgedeki birlikleri denetimde bulunmuştu.
 
Üst Alt