545 Milyon Dolarlık Cami.

TaHKaR

Aktif Üyemiz

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi, artık dünyanın en büyük üçüncü camiine sahip. Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusu sayılan Şeyh Zayed bin Sultan El Nayan'ın adını taşıyan cami özellikleriyle rekorlar kitabına aday. Tabii en büyük özelliği tam 545 milyon dolara mal olmuş olması..

Dünyanın en büyük halısıyla kaplı. İran'ın Horasan bölgesinde 1200 kadın tarafından 2 yılda dokunan halı, 45 ton ağırlığında ve 6 bin metrekare.

Fiyatı 8.5 milyon dolar. 9 bin kişi üzerinde ibadetini yapabiliyor.

Dünyanın en büyük kristal avizesine sahip. Avize özel sipariş üzerine Almanya'da yapıldı.

Yerler %100 İtalyan mermeriyle kaplı. 82 irili ufaklı kubbesi var. Her biri 107 metre yüksekliğinde 4 minaresi var.

Dışarısı 98 sütun, içerisi ise bin 48 sütunla donatılmış.

Avizenin boyu 10 metre, çapı da 10 metre.

Fiyatı ise tam 8 milyon dolar.

Yapının birçok yerine dev plazma ekranlar yerleştirilmiş. Böylelikle her yerden vaaz canlı izlenebiliyor.

Dünyanın en büyük kubbesine sahip. 75 metre yüksekliğinde, 33 metre çapında.

Caminin toplam maliyeti 545 milyon dolar olarak açıklandı.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
çoooooooooooooooooooooooook güzel bayıldım,özellikle yerdeki mihrap halı desenlere orada namaz
kılmayı ne çok isterdim.....çok güzel,,,,inşallah cemaatle dolup taşar....

MURATS44

Özel Üye
içi muhteşem olduğu kadar ,dışı da çoooook sade .... Birazda dışına özen gösterselerdi geröekten dünyanın sayılı mekanlarından biri olurdu. İçeride çok farklı bir atmosfer var gibi.Görüntü mükemmel. Görmeyi çok isterdim. emeğinize sağlık TaHKaR Bey. Çok güzel bir camiimizi gördük.Allah ac razı olsun.
©Murat's44

Üst Alt