ABD'nin sinsi Musul planı!

MURATS44

Özel Üye
ABD'nin sinsi Musul planı!

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Washington’ın tartışmayı nasıl ele aldığını ilk defa değerlendirdi.
ABD'nin sinsi Musul planı!
ABD'nin sinsi Musul planı!
Bu konuda Washington, Bağdat ve Erbil'in uzlaşma sağladığı ve harekatın 7 noktadan başlatılacağı belirtiliyor. Türkiye'nin Başika'da eğittiği Musulluların Musul'u kurtarma harekatına katılmasını istemeyen Pentagon, bölgeye Şii Haşdi Şabi militanları ile PKK'lı teröristleri yığacak.

PEŞMERGE VE ŞİİLER GİRMEYECEK


Hürriyet'e konuşan ABD'li yetkili "Harekât, Irak Hükümeti’nin belirleyeceği şekilde ilerleyecek. Musul’un kuşatılmasına katılacak Peşmerge güçleri ve Şii milis gücü Haşd El Şabi, Musul’un içine girmeyecek. Kentin içindeki savaşı Irak Ordusu ve Irak terörle mücadele birimleri yönetecek. Kentin kurtarılmasından sonra ise federalpolis ve Halk Seferberlik Kuvvetleri’ne bağlı, yerel Sünni unsurlardan oluşan yaklaşık 15 bin kişilik bir güç Musul’u tutacak. Yerel aşiretlerden oluşacak bu kuvvet için Bağdat Yönetimi bütçe ayırdı. 6 bin kişi hazır. 6 bin kişi sicil taramasında. Geri kalanlar ise halen belirlenmedi. Nuceyfi’nin milislerinin bu kuvvet kapsamında yer alması mümkün, ancak önce mutabakat sağlanması gerek" dedi.

MUSUL SEKİZE AYRILACAK


Musul kurtarıldıktan sonra çatışmalar sırasında kentten ayrılacak yerel halkın dönüşü sağlanacak. Bazılarının iddia ettiği gibi Musul’un demografisi değişmeyecek. Ramadi kurtarıldıktan sonra 300 bin kişi kente döndü. Tıkrit’in yüzde 95’i döndü. Felluce’de 7 bin aile döndü. Musul’da da aynısı olacak. Şehir daha sonra 8 bölgeye ayrılacak ve her bölge için bir idareci belirlenecek. Vali Nufil Agub olacak. Bağdat Hükümeti ve Erbil’deki Kürdistan yönetimi ise daha sonra valinin yardımcısı olacak birer kişi seçecek.

DEAŞ BAHANESİY'LE TÜRKMEN KENTİNİ KUŞATACAK


Hürriyet'e konuşan ABD'li yetkili, "Haşd El Şabi’nin büyük çoğunluğu ise Irak Başbakanı Haydar El Abadi’nin emrinde. Bu grupların Musul operasyonu sırasında Telafer’de nasıl bir savunma kuracaklarına bakıyoruz. Musul kuşatması sırasında kentteki DEAŞ savaşçılarının Telafer’e kaçmalarını istemeyiz. Buna önlem almak zorundayız" dedi.


UYARI
TÜRKİYE PKK'YI ENGELLEMEK İSTİYOR

Sadr Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Terzi, "Türk askeri, Bağdat ile anlaşıp Musul operasyonuna katılırsa çok sayıda askerini Kuzey Irak ve Musul'a yalan yerlerde konuşlandırmak zorunda kalacak. Bu da ABD ve İsrail'in kurmaya çalıştığı Kürt devletine engel olur. Bu ABD'nin planlarını altüst eder" dedi.


 
Üst Alt