Sevket OKYAY Âdâb ve iyilik

Okyay

ÖZEL ÜYE
482684.png

Âdâb ve iyilik

Bir kardeşin, sana selâm mı verdi ?
Ve yâhut saygıyla, hatır mı sordu ?
En güzel şekilde cevap vererek,
Göstermen gerekir, örnek bir farkı.

Seksen altı ayet, Nisa Sûresi,
Kur’ân-ı Kerîmde, selâm konusu.
Rabbimiz sarâhat, vermiş doğrusu,
Bize uymak düşer, artık gerisi.

Habîb-i Edîb ki; şanlı Peygamber,(sav)
Birine muhâtap, olmuşsa eğer,
Yüz çevirmezlerdi, bir zerre kadar,
O kimse sözünü bitirsin meğer.

Mübârek çehresi, mütebessimdi,
Güven neşrederdi, nurlu Yüzünden.
O’nunla konuşan, gayet emindi,
Huzûrla dolardı, her bir sözünden.

Şayet musâfaha etmiş iseler !
Mübârek elini çekmez idiler.
Ta ki muâhatabı, bırakmak ister,
Çünkü bu bir dostluk, ifâde eder.

O bize örnekti, örnekte tekti,
İlâhi rahmetten, bir bereketi.
Her bir davranışı, ayrı hikmetti,
Âdâbı Mevlâ’dan, alıp öğretti.

İslâmi ölçüyü, aşmayan insan,
O seçkin âdâbla, dolar da taşar.
Peygamber izinden şaşmayan insan,
Her tavrı sevgiyle, âdeta coşar.

İnsâni ilişki, nûr kaynağıdır,
Nereye dokunsa, duâyla döner.
Hep iyilik- dostluk, sevgi bağıdır,
Gönülde birleşen, balından banar.

İylik yapmak için vesile mi? Yok!
Bir güler yüz yeter, ya bir tatlı söz.
Daha nice haller, ah ne kadar çok,
Doldur defterini, hayırlarla yaz.

Toplu taşıt araçları, meselâ,
Bir yaşlıya yer vermişsin ,ne âlâ
Bundan hoşnûd olsa, Rabbi Teâla,
Belki yükselirsin Arş’ı-âlâya.

Karşıdan karşıya geçen yaşlının,
Âmânın- çocuğun veyâ felçlinin,
Elinden yed’i-ver,..içinde yolun,
Can simidi olsun, tutsunlar elin.

Yol sorana; yol göstermek, âdâbtır,
Darda ise, yardım etmek sevâptır.
Ketum olmak, bahillikse kayıptır,
Gafletteysen, telâfisi pek yoktur.

Kainat Rehberi Efendimizin,
Adabıyla bizi, edeble yarabb!
İzinde yürümek, hem hepimizin,
Bir azmi olsun, lütfeyle yâ Rabb!

Şevket OKYAY

482684.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

MURATS44

Özel Üye
İnsan hayatı, birbirinden ibretli olaylarla doludur.İnsanlık tarihi de bir nevi kıssalar hazinesidir.Kimi zaman yaşanmış, kimi zaman da düşünülmüş hikayelerden oluşan kıssalar, eğitici, öğretici ve eğlendiricidir. Özellikle bizim kültüründe hakim olan bu anlatım geleneğinde "kıssadan hisse almak" amaçlanmakta, bu tür şiirleriniz ve ifadelerinizlede dinleyenlerin gönül dünyasına hitap etmektesiniz.Küçük görünen bir davranış gerçekte ne kadar büyük anlamlar içeriyor dinimizde, hayatımızda.. Küçük taşları üstüste koyunca gün gelir bir tepe olur , giderek büyüyen genişleyen bir yığın olur. Bu taşlar insanın mutluluğu, huzuru ve refahı için ; ahiretini etkileyecek ameller için belkide çok büyük anlamlar ifade ediyor.
Okyay Adlı Üyeden Alıntı .
Kainat Rehberi Efendimizin,
Adabıyla bizi, edeble yarabb!
İzinde yürümek, hem hepimizin,
Bir azmi olsun, lütfeyle yâ Rabb!

Daha ne diyebiliriz ki... Efendimizin adabıyla adaplanmak nasip olsun bütün müslümanlara.Amin..Amin..Amin......

Her şiirinizde önemli konuları vurguluyorsunuz , Herşiiriniz bir başka ders veriyor.Bu şiiriniz de kezâ öyle..Selam vermenin güzelliği ve sevabından başlayıp bütün incelikleri ,güzellikleri sıralamışsınız. İnşallah bizlerde Peygamber Efendimizin (sav) bu örnek davranışlarını hayatımıza geçirir , onun yolundan gider, cennette onunla beraber oluruz... İnşallah...İnşallah...İnşallah...
ALLAH ac razı olsun. Severek okuduğumuz şiirlerinizden biri.Emeğinize, yüreğinize sağlık...
glü

Adilbey

Aktif Üyemiz
İylik yapmak için vesile mi? Yok!
Bir güler yüz yeter, ya bir tatlı söz.
Daha nice haller, ah ne kadar çok,
Doldur defterini, hayırlarla yaz.

Allah razı olsun.Çok doğru bir anlatım.Elinize sağlık.... glü

Okyay

ÖZEL ÜYE
İnsan hayatı, birbirinden ibretli olaylarla doludur.İnsanlık tarihi de bir nevi kıssalar hazinesidir.Kimi zaman yaşanmış, kimi zaman da düşünülmüş hikayelerden oluşan kıssalar, eğitici, öğretici ve eğlendiricidir. Özellikle bizim kültüründe hakim olan bu anlatım geleneğinde "kıssadan hisse almak" amaçlanmakta, bu tür şiirleriniz ve ifadelerinizlede dinleyenlerin gönül dünyasına hitap etmektesiniz.Küçük görünen bir davranış gerçekte ne kadar büyük anlamlar içeriyor dinimizde, hayatımızda.. Küçük taşları üstüste koyunca gün gelir bir tepe olur , giderek büyüyen genişleyen bir yığın olur. Bu taşlar insanın mutluluğu, huzuru ve refahı için ; ahiretini etkileyecek ameller için belkide çok büyük anlamlar ifade ediyor.

Daha ne diyebiliriz ki... Efendimizin adabıyla adaplanmak nasip olsun bütün müslümanlara.Amin..Amin..Amin......

Her şiirinizde önemli konuları vurguluyorsunuz , Herşiiriniz bir başka ders veriyor.Bu şiiriniz de kezâ öyle..Selam vermenin güzelliği ve sevabından başlayıp bütün incelikleri ,güzellikleri sıralamışsınız. İnşallah bizlerde Peygamber Efendimizin (sav) bu örnek davranışlarını hayatımıza geçirir , onun yolundan gider, cennette onunla beraber oluruz... İnşallah...İnşallah...İnşallah...
ALLAH ac razı olsun. Severek okuduğumuz şiirlerinizden biri.Emeğinize, yüreğinize sağlık...

glü

Selamünaleyküm Mübarek,
Benim naçizane anlatmaya çalıştığıımı, siz daha sarrih ve anlaşılır şekilde işlemişsiniz.
Konuyu anlayarak okumak buna denir. Bir de üslup ve edebiyatla ifadenizi donatınca
çok leziz bir taamı yir gibi oluyor insan.
Yani siz benden daha iyi anlatıp pekiştirmişsiniz.
Çok teşekkür ederim. İyilik için, insanın bulamıyacağı konu mu yok? Allah aşkına,
hele bi tefekküre dalın hulusi kalp ile yüreğinizi bi dinleyin , bakın sise neler fısıldarlar.
Benim anlatmağa çalıştığım konu , benimkinden çok daha etkili biçimde dile getirile-
bilir aslyında, ayni sizin üslubunuzda olduğu gibi.
İşte herkes dağarcığında olanı, becerisi nisbetinde ortaya dökse, nice eserler vücuda
gelir değil mi?
Demek oluyor ki, ben sizin önünüze birazcık yuvanlanınca,
maşaallah çözülüp döktürüyorsunuz.
Alah c.c. razı olsun. Çok teşekkür ederim.

Lakin her değindiğim konu; isabetli olmadığını da anlıyorum sizden.
Örneğin bundan önceki, bi göz atman için gönderdiğim uzunca bi konuyu hiç açmadınız.
Sanırım uygun değildi. İlgine teşekkür dostum.

Gönülden

Yeni Üyemiz
Rabbimiz insanı en güzel kıvamda yaratıp Peygamberimiz vasıtasıylada mutluluk yollarını edep ve ahlak iksiriyle bizlere göstermiştir...insanlar arasında saygınlık ve muhabbetin artması için ahlaki değerlerimize riayet etmek muaşerat adabındandır
Bu güzelim şiirde gönüllerimize iyiliği, güzelliği nakşetme adına çok manidardı
Emeğinize gönlünüze sağlık

Okyay

ÖZEL ÜYE
Rabbimiz insanı en güzel kıvamda yaratıp Peygamberimiz vasıtasıylada mutluluk yollarını edep ve ahlak iksiriyle bizlere göstermiştir...insanlar arasında saygınlık ve muhabbetin artması için ahlaki değerlerimize riayet etmek muaşerat adabındandır
Bu güzelim şiirde gönüllerimize iyiliği, güzelliği nakşetme adına çok manidardı
Emeğinize gönlünüze sağlık

"gönülden" krdşm. Çok teşekkür ederim.
Güzel yordumunuz imanınızın güzelliğini yansıtıyor.
Şavkaran iman nurunuzu Rabbimiz arttırsın.
Okuyan gözlerinize sağlık.

Üst Alt