Ald

berra

Aktif Üyemiz
ALD hastalığı ne demek?

ALDhastalığı denilen "Adrenolökodistrofi" böbrek üstü bezlerinin çalışmaması ve kortizon eksikliğinden kaynaklanıyor. Kalıtsal bir hastalık olan ALD, genelde 10 bin erkekte bir görülüyor. Türkiye'de ise sıklığı bilinmiyor. Genellikle 5-8 yaşlarında belirti veriyor. Davranış değişiklikleri ve verimde düşme görülebiliyor. Daha sonraki dönemde işitsel ve görsel bozukluklar, zihinsel yıkım, yürüme bozuklukları ortaya çıkıyor ve hastalık ilerleyerek birkaç yılda ölümle sonuçlanıyor. Beyin MR'ı, serumda çok uzun zincirli yağ asitlerinin artışının gösterilmesiyle teşhis edilebiliyor. Genetik incelemelerle tanı destekleniyor. Bugün hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yok. (ben bu hastalığı bugün bir film sayesinde öğrendim adı lorenza'nın yağı hastalığı gayet net bir şekilde tanıtmış merak edenler için tavsiye ederim ve bu hastalığa sahip yakını olan varsa rabbim şifasını versin demek istiyorum)

mahzungarip

Yönetici
a.r.o paylaştığın değerli bilgiler için sağol:) Rabbim hasta kullarına acil ve hayırlı şifalar ihsan eylesin inşallah...

Üst Alt