ANLAM VEREMEDİKLERİMİZ...(Nefsimutmainne)

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
ANLAM VEREMEDİKLERİMİZ......

Gerçek hayatdan bir kesinti ile bu konu hakkında açılım yapmaya çalışalım;ALLAH'ın izni ile....
Anlam veremediğim o kadar çok durum var ki!nereden başlayacağımı dahi kestiremiyorumKüçük bir çocukken başlamıştı aslında:Ahiret hayatından,kıyamet ile ilgili herşeyden ve Rabia annemizden,Fatıma annemizden o kadar çok bahsederdim ki;etrafımdaki insanların şikayetlerine sebep olurdum.Sorular sorardım.Mesela;size iki seçenek sunulsa hangisini neden seçerdiniz diye.Seçeneklerde;1-kırmızı ferrari araba 2-KUR'AN-I KERİM.Cevapları aldıktan sonra aynı soru bana iletilirdi.EL CEVAP:KUR'AN-I KERİM.Nedenini dahi hiç sormadan kati karar ''SALAK FERRARİ DURURKEN OLACAK İŞMİ BU?.KUR'AN-I ALABİLİRSİN.ALABİLECEĞİN BİR ŞEYİ NİYE SEÇİYORSUN?Oysa ferrariyi ancak zenginler alabiliyorlar.
O zamanlar fikrimi sormaya tenezzül etmeyen tüm yakınlarıma ve çevremeEL CEVAP ŞİMDİ diyorum:bu acize yaşına göre bir ilim verilmiş,belki cevap verme hakkını vermemişler,hep susturmuşlar,çocuğuz nerden bileceğiz ki?.Ey cahil ve aciz insanlık;söyleyene değil söyletene bak.Madem;bütün nimetler ALLAH TEALA H.Z'den,sana o cevabı duyuran,diğerine söyleten ALLAH'tır ALLAH....Sana akıl edesin,doğruyu bulasın,KUR'AN-A sıkı sıkıya sarılasın,bir çocuğa söyletiyorum;belki utanırda uyanırsın,halini değiştirip İslama sarılırsın,yaratanına sığınıp yalvarırsın,tevbe edip huzura kavuşursun,gelip geçici mallara,dünyaya aldanmaktan vazgeç;o arabaya belki bir gün belki bir kaç sene binersin,belki de satar parasını yersin.Ama bitecek,devam etmeyecek,sana faide vermeyecek olana taparak,değer vererek ahiretinide kaybedersin.Hatta böbürlenip,büyüklenme gibi tehlikelerede düçar olabilirsin.Sen ne bilirsin ey azgın nefis,faydaya yönelmezsin,zarara sokulup korundum dersin;gözlerin var ama körsün...kulakların var ama sağırsınŞu lanetli dünyaya kul köle olmuşsun,Rabbini tanımaz,yaratınına şirk koşar olmuşsun.
ALLAH Resulu(s.a.s)buyuruyor:''Dünya sevgisi her hatanın başıdır.Bir şeyi sevmen,seni kör yapar,sağır eder.''(Enes (r.a).Rezin.)
ALLAH Resulu(s.a.s)buyuruyor:''Allah'ı ananlar ile onları dost edinenler,alimler ve ilim talep edenler dışında,dünya ve içindekiler lanetlidir.''(Ebu hureyre(r.a).TİRMİZİ.
ALLAH Resulu(s.a.s) buyuruyor:''Kul,malım,malım!der,oysa malının ancak şu üç kısmı kendisinindir:Yiyip tükettiği,giyip eskittiği ve verip öbür dünyası için biriktirdiği.Bunun dışındakiler ise,kendisi ölür ve malını insanlara bırakır.''(Ebu hureyre(r.a).Müslim.)
DUA:YARAB!Senden, senin sevgini,seni sevenlerin sevgisini,beni sevmeni ve sevindirmeni dilerim.Katından sahih ve makbul amel,günahlarımın affını,temiz, faideli ilim ve helalinden geniş rızık dilerim.Sen her şeye kadirsin Ya RABBEL ALEMİN,YA ERHAMERRAHİMİN.AMİN.....
Tekrar başladığımız yere dönelim.Demiştik ki:sevdiğimiz sohbeti başkalarına sevdiremedik ve şikayet etmelerine sebebiyet verdik.Büyüklerim hep bana kızar ve çevreme göre hareket etmemi isterlerdi.(Ama) diye feryetlarım kesilir,dinlenmezdi.Böyle devam ederse kimse seni sevmez,seninle konuşmak istemez derlerdi.Hamd olsun rabbimize bu aciz,çocuklarına aynı şeyleri söylemiyor.Keşke, bu acizi susturmak yerine eğitselerdi.Keşke, kim ne der yerine, ALLAH ne der? demesini bilselerdi.Yavrucuğum boş ver sen onları,seni olduğun gibi kabullenen arkadaşlar edin.ALLAH yardımcın olsun diyebilselerdi.Yadırgayanlara uyup vazgeçme kendin olmaktan,savaş,işte bu; senin cihadın deselerdi.NABERRRR!....Sizler vazgeçmiş olabilirsiniz,ama bizi yaratan Rabbimiz, bizden vazgeçmiyor,eğitiyor.DUA:''ALLAH'IM! YA RAHMAN!...Beni bana bırakma.Nefsimle bir an bile olsun başbaşa bırakma.Bu zavallı aciz, günahkar, bıraksada ellerini,sen bırakma ya rab ellerimi,sımsıkı tut ALLAH'ım,ben sana mecburum.Peygamber efendimizi nasıl eğitmişsen, onu nasıl sevmişsen,benide eğit,banada öğret doğru olanı,beni de sev ALLAH'IM.AMİN...''
Artık tahmin edebilirsiniz olanları:Çevresi için yaşayan,kendisini onlara sevdirmek,kabullendirmek için harcanan koca bir ömür.Yazık...ki ne yazık.Vahim durum.ALLAH için yaşayamamanın ve onun rızasını gözetememenin verdiği sıkıntı ve hastalıklar.Ruhsal bunalımlar,pisikolojinin çöküşü,yanlızlık ki ne yanlızlık,anlatılamaz.Allah'ın izniyle toparlanmaya çalışırsınız,yine karşınıza engeller set örer.Yok bu defa olmaz:ben yanlız değilim artık benim yanımda,arkamda RABBİM var.O benim yar ve yardımcım.Dualarıma icabet eder.Senden bir ihtiyacımı istesem;ay ne kadar yüzsüz ne görse istiyor dersin.Ama!Rabbimizin hazinesi geniş her şeyi istiyorum ve bana bu kulumda amma yüzsüz demiyor.Veriyorda veriyor,kimisini burda,kimisini ahiretde veriyor.DUA:''ALLAH'IM!bütün inananlara,anama,babama ve bana dünyada,iyilik ve güzellikler ver.Bizi cehennem azabından,ateşinden koru.''AMİN..
Zannımca; ailem beni eğitecek ilme sahip olmasa dahi,destek bir eğitim çeşitidir.Yani desteklemeleri,yanımda olmaları yeterli olacaktı.Zaten herşey ALLAH'TAN .Onun izni olmadan yavrularınızı eğitemezsiniz,ama;destekleyebilirsiniz.Çocuk;ailes inden almış olduğu destekle,islamdan uzaklaşmak yerine ilgi ve alakasını artırır.Hem,bak ailemin nasıl hoşuna gidiyor namaz kılmam,oruç tutmam,ahirete kulağımın delik olduğunu söylüyorlar ve beni daha çok seviyorlar.İşte bu!İşte bu kardeşlerim.Eğitim böyle başlar.Çocuk önce ailesinin sevgisi için çabalar,bu çaba büyüdükçe ALLAH için olmaya başlar ve devam eder.Hem bizler,hemde çocuklarımız kazanır ve huzurlu oluruz.
Aynı olayları kızımda yaşıyor.Çocuk kısa kollu giymiyor,yazın o sıcaklarında dahi ve birde hırka alıyor üzerine.Hem taktir ediyorlar,hem acıdıklarını söyleyip desiseler yaratıyorlar.Olmaz;kızgın sıcaklar, Rabbimizin rızasının önüne geçemez,başkalarının beğenmediği bu durum,Rabbimizin beğenmesine vesiledir.Kimse kimse için yanmaz,cehenneme atlamaz,suçlarınıda kabul edecek değillerdir zaten.Denize mayo ile girmiyormuş,evde de hırkasını çıkarmayıp terliyormuş.Olsun, cehennem ateşine karşı dursun döktüğü terler.Olsun varsın yaşıtları gibi giyinmesin,onlar gibi süslenmesin.Allah teala(c.c)onu öyle güzel süslemiş ki parmaklarını ısırırsın,cennet zinetleri ile.Bilirmiyiz cennet zinetleri nedir?bildirmişki Rabbimiz!çocuk rızasına koşuyor.Gördümü ki koşuyor böyle kan ter içinde?Görmedi dünya gözü ile ama;Rabbimiz göstermiş,duyurmuş ruh alemine.Ne mutlu ona ve bizlere.ALLAH daim eylesin inşa
allah.jpg
ve bizlere de şefaatçi eylesin.AMİN....Kardeşlerim!ALLAH TEALA h.z ri hepinizi ve hepimizi kendine layık kul,habibine layık ümmet,büyüklerimize hayırlı evlat ve rızasını kazananlardan eylesin.Bu acizden dua isteyen kardeşlerimide unutmadan;Rabbimiz hepimizi peygamber efendimizi rüyasında ve gerçek hayatta dünya ve ahirette görmeyi,sohbetlerine nail olmayı,emirlerine riayet etmeyi ve komşu olmayı nasip eylesin.

AMİN...ELHAMDULİLLAHİLRABBİLALEMİN.YA ERHAMERRAHİMİN....
SAYGI,SEVGİ VE DUA İLE......ALLAH'A EMANET.....

NEFSİMUTMAİNNE..... NALAN UYSAL...

bl.gif

Üst Alt